Najczęściej popełniane błędy podczas malowania domu

Najczęściej popełniane błędy podczas malowania domu
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chyba każdemu zdarzyło się kiedyś malować ściany lub sufit. Niestety, ale nie każdy dobrze wspomina efekty. Dlaczego? Okazuje się, że ta z pozoru prosta czynność sprzyja popełnianiu błędów. Niektórzy nie dbają o dobrą jakość podłoża, inni w niewłaściwy sposób wykonują ruchy ręką. Oto 7 grzechów głównych podczas malowania, na które warto zwrócić uwagę. Czy też popełniasz te błędy?

Po pierwsze: źle przygotowane podłoże

Podstawowym zarzutem, który można postawić wielu osobom biorącym się za malowanie ściany lub sufitu w domu, jest niewłaściwe przygotowanie powierzchni. Co robimy źle?

Łuszcząca się lub zapylona powierzchnia

Ściana lub sufit przed nałożeniem nowej warstwy musi mieć stabilną powierzchnię nośną. Nie możemy malować spękanej lub łuszczącej się warstwy, licząc na to, że nowa ją przykryje i zaoszczędzimy czasu. Wcześniej czy później spotka nas rozczarowanie w postaci odpadających płatów starego i nowego pokrycia. 

Nadal wilgotne ściana lub sufit

Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń producenta, które zostały zawarte na etykiecie. To tam powinny znaleźć się wskazówki odnośnie czasu, jaki potrzebny jest na wyschnięcie pierwszej warstwy farby, by można było nałożyć kolejną. Pamiętajmy jednak, że mowa jest tam o przeciętnych warunkach, od których te w malowanym przez nas pomieszczeniu mogą odbiegać. Nie należy jednak nigdy malować jeszcze wilgotnej powierzchni, bo zmniejsza to przyczepność i może prowadzić do łuszczenia się powłoki. 

malowanie mieszkania
Photo by valuavitaly from Freepik.com

Brak zagruntowania

Gruntowanie ścian przed pomalowaniem praktycznie zawsze jest odpowiednim rozwiązaniem. Chodzi o to, żeby wyrównać chłonność powierzchni. Podłoże będzie też wzmocnione i farba zyska lepszą przyczepność. Nade wszystko nie wystąpią przebarwienia i plamy. 

Po drugie: niewłaściwe ruchy ręką

Błędy możemy popełniać też przez chaotyczne ruchy ręką. Zwłaszcza wtedy, gdy używamy pędzla, mamy tendencję do przypadkowych pociągnięć, co nie powinno się zdarzyć. Najlepiej jest malować ścianę pionowymi pasami i robić to w jednym kierunku. Dodatkowo powinno pamiętać się o tym, żeby nie kończyć malowania przed okryciem farbą całej ściany. Malując wałkiem, należy unikać przesadnie mocnego dociskania wałka do powierzchni ściany. 

Po trzecie: rozcieńczanie farby

Niektóre farby można rozcieńczać, ale proporcje musimy zawsze odczytywać z etykiety. Nie wolno ponad miarę dodawać do nich wody, bo wówczas mogą niedostatecznie kryć malowaną powierzchnię. 

Po czwarte: używanie farb z różnych puszek do malowania tej samej płaszczyzny

Domyślnie używamy oczywiście do malowania pomieszczenia farby tego samego producenta w jednym kolorze. Zawartość poszczególnych puszek preparatu powinna być taka sama. W praktyce okazuje się jednak, że pomiędzy pojemnikami farby z różnych serii mogą zachodzić różnice. Z tego powodu lepiej nie łączyć ich na jednej powierzchni. 

>> Zobacz też: Tapetowanie. Jak samodzielnie położyć tapetę?

Po piąte: źle dobrane akcesoria malarskie

Jakość pędzli i wałków odbije się na ostatecznym efekcie malowania ścian i sufitu. Chodzi np. o zostawianie na ścianie pozostałości włosia. Problemem może być też zbyt mocno trzymająca taśma malarska, która przyczyni się do odpadnięcia kawałka farby. 

Po szóste: zły dobór farby

Zakup słabej jakości farby prawdopodobnie będzie się wiązał ze zwiększeniem liczby warstw koniecznych do pomalowania danej powierzchni. Nadłożymy przy tym pracy. W niektórych pomieszczeniach, choćby tych narażonych na wilgoć, wybieramy farby nieco bardziej specjalistyczne lub dodajemy specjalne preparaty przeciwko grzybom.

Po siódme: niewłaściwe warunki w pomieszczeniu

Chodzi przede wszystkim o temperaturę i wilgoć. Należy w tych aspektach iść za wskazaniami producenta, który podaje zakres warunków odpowiednich do używania danego preparatu. Przyjmuje się, że najlepiej gdyby podczas malowania w pomieszczeniu była temperatura pomiędzy 18℃ a 25℃. W środku nie powinno być wilgoci, ale nie może też być zbyt sucho, bo to zbyt mocno przyspieszy wysychanie farby. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Osuszanie piwnic – kiedy jest konieczne i jak je przeprowadzać  
Osuszanie piwnic – kiedy jest konieczne i jak je przeprowadzać  
Wilgotność w piwnicach to powszechny problem, który występuje w wielu budynkach.
Ugryzienia komarów — jak im przeciwdziałać?
Ugryzienia komarów — jak im przeciwdziałać?
Ugryzienia komarów mogą zepsuć letnią przyjemność. Dowiedz się, jak skutecznie im przeciwdziałać za pomocą odstraszaczy komarów. 
Miejsce na leki w domu – dlaczego warto je zaplanować?
Miejsce na leki w domu – dlaczego warto je zaplanować?
Odpowiednie zaplanowanie miejsca na leki w domu może mieć kluczowe znaczenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale i bezpieczeństwa.
Ostatnie wpisy