Chociaż rybiki cukrowe nie stanowią dla nas zagrożenia, to jednak mogą być uciążliwe. Zobacz, gdzie najczęściej się pojawiają i jak się ich pozbyć.
Rybik cukrowy, inaczej zwany srebrzykiem lubi ciepłe i wilgotne miejsca, dlatego najczęściej pojawia się w łazienkach i zakamarkach kuchni. Żywi się resztkami produktów zawierających cukier, a także papierem, tapetami, pleśnią i resztkami innych owadów. Srebrzyki nie przenoszą chorób jak karaluchy, jednak obecność każdego insekta wzbudza dyskomfort.
Rybiki cukrowe mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie brakuje świeżego powietrza i utrzymuje się wilgoć. Zachęcającym dla nich miejscem są np. zalegające przez dłuższy czas mokre ścierki do podłogi, mopy, szczeliny w płytkach łazienkowych oraz szafki kuchenne, w których pozostają okruszki pożywienia.
>> Zobacz też: Ćma bukszpanowa. Sposoby zwalczania szkodnika
Rybika skutecznie odstraszą ostre zapachy. Wykorzystując cynamon, miłorząb, rozmaryn lub wrotycz możesz utworzyć kompozycję roślin, która pomoże ci pozbyć się uciążliwych insektów.
Powierzchnie, na których pojawiają się rybiki można spryskać mieszanką z soku z cytryny i olejku lawendowego – te intensywne zapachy również odstraszą insekty.
Aby pozbyć się rybików, możemy także wykonać domowej roboty pułapkę. Kawałek tektury smarujemy miodem i zostawiamy na noc w kuchni lub w łazience. Słodka, lepiąca przynęta zwabi insekty i nie pozwoli im uciec.
Po usunięciu insektów przede wszystkim należy zrobić generalne porządki, pozbyć się wszystkich zalegających resztek jedzenia i okruchów z szafek, a także nie zostawiać w kątach podłóg wilgotnych, niewysuszonych ścierek i mopów.