Robaki i insekty w domu – jak się ich pozbyć?

Robaki i insekty w domu – jak się ich pozbyć?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Obecność robaków i insektów w domach oraz mieszkaniach stanowi zmorę dla bardzo wielu osób. Wybierają one dla siebie korzystne lokalizacje, ze stałym dostępem do pokarmu i w ciepłych miejscach. W rezultacie dzięki temu bardzo szybko rozprzestrzeniają się w danej powierzchni. Niestety, obecność tych nieproszonych gości nie jest powodem do zadowolenia. Są niejednokrotnie powodem strachu, a równolegle uprzykrzają życie. Należy pamiętać, że wiele z nich odpowiedzialne jest za przenoszenie groźnych infekcji, a także za zanieczyszczanie jedzenia. Przedstawiamy sposoby umożliwiające rozpoznanie ich obecności, a także charakterystykę najpopularniejszych z nich. Dodatkowo wskazujemy metody umożliwiające ich zwalczenie i sposoby zapobiegające ich powrotowi. 

Kłopotliwi lokatorzy – skąd wiedzieć gdzie się znajdują?

Insekty i robaki w domu najczęściej wybierają budynki o pogarszającej się sytuacji technicznej, jednak nierzadko pojawiają się także w nowo powstałych domach. Szczególnie sprzyjają im zakurzone, brudne i wilgotne miejsca. Wiele z nich preferuje także wszelkie szpary i ciemne zakamarki tuż za meblami lub pod boazerią. Część gatunków posiada zdolność do bytowania się w ubraniach, dywanach czy nawet w pościeli. Na ich obecność narażeni są szczególnie lokatorzy kamienic lub bloków zlokalizowanych w okolicy zsypów i wysypisk śmieci. 

Zlokalizowanie głównego miejsca bytowania bywa bardzo trudne. W pierwszej kolejności warto usunąć wszelkie resztki jedzenia i napojów, a także wszelkie przedmioty zagracające przestrzeń. O ich obecności świadczyć może także nieprzyjemny zapach. Należy bardzo dokładnie obejrzeć ściany, sufity, podłogi, a także listwy przypodłogowe. Wówczas można natrafić na ich odchody lub martwe osobniki. W tych okolicach należy poszukać szczelin, w których mogą one funkcjonować. Konieczne okazuje się także odsunięcie wszelkich mebli i bardzo dokładne wyczyszczenie i wypranie dywanów, pościeli, firan i zasłon, a nawet odzieży gromadzonej w szafkach. 

Jak wyglądają najpopularniejsze robaki domowe?

Odpowiednie zidentyfikowanie robaków domowych stanowi klucz do sukcesu związanego z jego skutecznym wytępieniem. Najczęściej do prawidłowego identyfikowania wystarczający jest wygląd zewnętrzny:

  • rybik cukrowy – posiada srebrzysty, łuskowaty pancerzyk wraz z długimi czułkami. Charakterystyczne są dla niego także trzy szczecinki występujące na odwłoku;
  • pluskwa domowa – jego spłaszczone ciało jest zabarwione na czerwonobrunatny kolor. Może on napęcznieć po wkłuciu w ciało i pobraniu krwi. Na jego stopach występują haczyki. Młode pluskwy domowe są bezbarwne, co utrudnia ich dostrzeżenie. 
  • karaluchy/pluskwy – mają bardzo twardy pancerz, dlatego ciężko je pokonać w sposób mechaniczny. Są ciemnobrązowe i dorastają nawet do 3 cm. Samce posiadają skrzydła, a u samic są one szczątkowe. 
  • mrówki faraona – posiadają niewielkie rozmiary. Występują brązowo-rude i żółtawo rude osobniki. Mają sześć lub osiem przyoczek, a ich czułki złożone są z dwunastu elementów. 

Jak je zwalczać?

W pierwszej kolejności do walki z robakami i insektami w domu można wykorzystać domowe metody. Jednak o wiele szybsze rezultaty przynosi zastosowanie profesjonalnych środków owadobójczych lub specjalnych oprysków. Ewentualnie doskonałe rezultaty przynosi także zamgławianie. Bardzo dużą skuteczność charakteryzują się usługi firm zajmujące się dezynsekcją. Dysponują środkami, które mogą być wykorzystane wyłącznie przez osoby posiadające specjalne uprawnienia, dlatego są one ograniczone w sprzedaży dla postronnych osób ze względu na ich szkodliwość. 

Co zrobić, aby insekty nie powróciły?

Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe zabezpieczenie żywności. Nie powinna być ona pozostawiona w oryginalnych, papierowych opakowaniach. Powinna być przesypywana do szczelnie zamkniętych pojemników. Każda szafka kuchenna powinna być dokładnie wysprzątana i zdezynfekowana. Należy to robić regularnie. Jednocześnie należy bardzo dokładnie posprzątać całe mieszkanie, ze szczególnym naciskiem na każdy, nawet najmniejszy, zakamarek. Warto wówczas pryskać je profilaktycznie preparatem owadobójczym. 

Rekomendujemy, aby każdy nowy przedmiot, który trafia do domu był dokładnie obejrzany. Szczególnie dotyczy to rzeczy pochodzących z drugiego obiegu: odzieży, dywanów, mebli. Elementy, które można umyć i zdezynfekować powinny być natychmiast wyczyszczone. Każdy zakamarek należy dokładnie przejrzeć. Należy pamiętać, że ich larwy bywają bardzo małe i trudno dostrzegalne. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najczęściej popełniane błędy podczas urządzania łazienki
Najczęściej popełniane błędy podczas urządzania łazienki
Przed Tobą aranżacja łazienki? To trudne zadanie, więc sprawdź wszystko kilka razy. Podajemy listę najpopularniejszych błędów!
Ogrodzenie domu – czym kierować się w wyborze?
Ogrodzenie domu – czym kierować się w wyborze?
Przeczytaj, jak starannie wybrać ogrodzenie do domu respektując styl, bezpieczeństwo i budżet. Dowiedz się, co jest kluczowe przy decyzji o wyborze ogrodzenia.
Przeobrażenie starej łazienki w oazę relaksu – poradnik remontowy
Przeobrażenie starej łazienki w oazę relaksu – poradnik remontowy
Odkryj sekrety, jak przekształcić swój przestarzały pokój kąpielowy w luksusowy przystanek do relaksu poprzez nasz praktyczny przewodnik remontowy.
Ostatnie wpisy