Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie?

Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Choć są małe i niepozorne, ślimaki potrafią wyrządzić duże szkody w naszych zadbanych ogrodach. Na szczęście istnieją proste, naturalne i bezpieczne sposoby, dzięki którym szybko pozbędziesz się szkodników.

W ogrodzie możesz spotkać dwa rodzaje ślimaków: ze skorupą i bez skorupy. Bardziej niebezpieczne są te drugie, tzw. nagie. Charakterystycznie duże i długie, o zabarwieniu czarnym lub brązowym, niszczą rośliny uprawne i ozdobne, zostawiając za sobą śluz.

Wszystkożerne ślimaki lubią zacienione i wilgotne miejsca, ogrodowe zakamarki, wysoką trawę, rozkładające się resztki roślin, ale chętnie żywią się też tymi młodymi okazami, wygryzając szpecące dziury w ich kwiatach i liściach. Uszkodzone przez mięczaki rośliny są osłabione i mogą częściej chorować. 

Jeżeli w Twoim ogrodzie nie zauważyłeś zbyt wielu szkodników, możesz po prostu je wyłapać i wynieść z ogrodu. Ta metoda jest najbardziej naturalna, choć wymaga czasu i cierpliwości. Jeśli jednak problem jest poważniejszy, zastosuj poniższe sprawdzone sposoby, które pomogą zwalczyć ślimaki.

Domowe sposoby zwalczania ślimaków

Kawa

Ślimaki nie lubią jej intensywnego zapachu, a dodatkowo kofeina działa na nie toksycznie. Wystarczy rozsypać kawowe fusy wokół roślin. Szkodniki odstrasza również cynamon i soda.

Piwo

Ślimaki może nie przepadają za kawą, ale uwielbiają za to… piwo. Wlej napój do plastikowych kubeczków, misek lub głębokich talerzy, następnie wykop płytkie dołki, w których umieścisz naczynia. Zwabione zapachem piwa szkodniki będą wpadać do pojemników, nie mając szans na wydostanie się.

Sól

To czasochłonny, ale skuteczny sposób, który wyniszczy ślimaki – musisz tylko posypywać solą każdego spotkanego szkodnika.

Odstraszające rośliny

Przyjemniejszą metodą pozbywania się ślimaków może być posadzenie roślin, które odstraszają szkodniki zapachem i smakiem. Zadbaj o to, by na grządce z warzywami znalazło się miejsce na: cebulę, czosnek, cząber, majeranek i gorczycę. Z kolei wśród kwiatów warto posadzić: szałwię, rumianek, krwawnik, bez czarny, bylicę piołun czy nasturcję. Pomiędzy grządkami możesz kłaść również gałązki wrotycza, bzu czarnego i krwawnika.

Wapno gaszone

Wapno parzy skórę ślimaków i w ten sposób je uśmierca. Najlepiej uformować ścieżki ze wspomnianego środka pomiędzy grządkami. Zrób to wieczorem, ponieważ ślimaki uaktywniają się pomiędzy godziną 21 a 1 w nocy, w ciągu dnia zazwyczaj chowają się przed słońcem.

Odpowiednie podłoże

Rozwiązaniem, które pomoże zniechęcić ślimaki do przebywania wśród naszych roślin, jest także stworzenie podłoża utrudniającego poruszanie się szkodnikom. Posyp ziemię trocinami, małymi kamyczkami, popiołem lub pogniecionymi skorupkami jajek. Taka mechaniczna przeszkoda będzie nie tylko utrudniać szkodnikom poruszanie się, ale również ranić ich skórę.

Jeżeli pomimo wypróbowania powyższych naturalnych sposób wciąż będziesz walczyć z plagą ślimaków w swoim ogrodzie, możesz zdecydować się na zastosowanie specjalnych środków chemicznych, dostępnych w sklepach ogrodniczych. Powinna to być jednak ostateczność, ponieważ toksyczne substancje mogą również wytępić inne pożyteczne owady i zwierzęta. Przed zastosowaniem takich preparatów zapoznaj się dokładnie z instrukcją, by nie wyrządzić sobie krzywdy i nie zniszczyć roślin.

Zdj. główne: Михаил Павленко/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym zabezpieczyć drewno sosnowe na zewnątrz?
Czym zabezpieczyć drewno sosnowe na zewnątrz?
W jaki sposób oraz czym zabezpieczyć drewno sosnowe w ogrodzie bądź na tarasie? Sprawdź!
Wygodne fotele – Wybierz najlepszy model dla swojego biura lub domu
Wygodne fotele – Wybierz najlepszy model dla swojego biura lub domu
W tym artykule przedstawimy kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego modelu fotela, który spełni nasze potrzeby i preferencje.
Jak skutecznie zaplanować przestrzeń z wykorzystaniem mebli na wymiar?
Jak skutecznie zaplanować przestrzeń z wykorzystaniem mebli na wymiar?
Odkryj tajniki efektywnego planowania przestrzeni za pomocą mebli na wymiar. Dowiedz się jak projektować, aby każdy centymetr był dobrze wykorzystany.
Ostatnie wpisy