Zalety ogrzewania pelletem

Zalety ogrzewania pelletem
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W czasach, kiedy coraz bardziej zwracamy uwagę na ekologiczne rozwiązania, piece węglowe odchodzą w zapomnienie i zwalniają miejsce bezpieczniejszym dla środowiska rozwiązaniom. Takim rozwiązaniem jest właśnie piec na pellet. Przedstawiamy wszystkie jego zalety.

Przede wszystkim ekologia

Coraz decydując się na modernizację systemu grzewczego w domu, oprócz ekonomicznego rozwiązania szukamy także tego ekologicznego. Troska o planetę jest szczególnie ważna, dlatego też warto zacząć od „własnego podwórka”. Pellet  będzie więc świetnym rozwiązaniem, ponieważ jest jednym z najczystszych i najbezpieczniejszych rodzajów opalu. Nazywany jest on też często zielonym węglem. Podczas jego spalania dochodzi do emisji nieporównywalnie mniejszej ilości substancji smolistych oraz nie powstaje popiół. Zaletą pelletu jest także to, że nie tylko nie zawiera szkodliwych substancji, ale również nie emituje  nieprzyjemnych zapachów. 

Ekonomiczne rozwiązanie

Pellet dzięki swojej wysokiej kaloryczności sięgającej nawet 19 MJ/kg jest tak także bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Możesz mieć więc pewność, że Twoje miesięczne rachunki znacząco się obniżą. A czym tak naprawdę jest pellet i jak powstaje? Jest to paliwo, które przyjmuje postać niewielkich granulek (ich wielkość wynosi kilka milimetrów) wytwarzanych z odnawialnych surowców pochodzenia roślinnego – głównie są to odpady drzewnych, bez żadnych sztucznych dodatków. Granulki te ulegają biodegradacji, a surowce do ich produkcji należą do grupy odnawialnych.

Utrzymanie pieca w czystości

Przy używaniu do palenia pelletu, utrzymanie pieca w czystości jest dużo prostsze. Dzięki temu, że podczas procesu spalania wytwarza się dużo mniej popiołu niż przy każdym klasycznym węglu. Jest to też kurz drzewny, który w przeciwieństwie do pyłu węglowego jest łatwiejszy do usunięcia. Dlatego też piece na pellet są wyjątkowo czyste i łatwiejsze w obsłudze i utrzymaniu. W piecach tych większość czynności jest zautomatyzowana i obsługa sprowadza się do dorzucania opału mniej więcej raz na tydzień.

Same zalety?

Mimo że pellet cieszy się ogromną ilością zalet, to znajdzie się też kilka mniej korzystnych cech. A konkretnie jedna – konieczność zakupu pieca. Jest to spory wydatek, jednak możesz mieć pewność, że inwestycja ta szybko się zwróci. Nowoczesny piec na pellet może także stać się eleganckim elementem wystroju wnętrza. Jeśli jednak nie jesteś przekonany, jest sposób jak ominąć zakup odpowiedniego urządzenia. Świetną alternatywą dla pieca będzie kominek na pellet, który może funkcjonować jako jedyne źródło ogrzewania. Jest to rozwiązanie, które może dodatkowo funkcjonować w parze z kotłem, na przykład elektrycznym lub gazowym. Pozwala to uniknąć wydatków związanych z modernizacją całego systemu grzewczego w Twoim domu. Na rynku dostępnych jest też wiele kominków na pellet, między innymi modele z płaszczem wodnym i kominki powietrzne nadmuchowe. Kominki powietrzne umożliwiają ogrzewanie domu za pośrednictwem dystrybucji ogrzanego ogniem powietrza, zaś te z płaszczem wodnym współpracują z instalacją C.O. Podgrzewają one wodę zasilającą instalację, co pozwala na utrzymanie stałej temperatury we wszystkich wnętrzach. Kominki posiadają także wiele walorów estetycznych, więc mogą stać się ozdobą Twojego domu.

Zdjęcie główne: moses/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Łazienka z wanną i prysznicem w bloku – jak urządzić?
Łazienka z wanną i prysznicem w bloku – jak urządzić?
Aranżacja małej łazienki nie jest łatwym zadaniem nawet dla profesjonalnego dekoratora. Umieszczenie w niej zarówno wanny, jak i prysznica graniczy czasem z cudem. Podpowiadamy, jak zaaranżować takie rozwiązanie w łazience w swoim mieszkaniu.
Jak wykorzystać szablony malarskie do transformacji twojej sypialni – kreatywne pomysły i praktyczne porady
Jak wykorzystać szablony malarskie do transformacji twojej sypialni – kreatywne pomysły i praktyczne porady
Odkryj kreatywne strategie i praktyczne wskazówki, jak za pomocą szablonów malarskich przekształcić wygląd swojej sypialni.
Co przyda się do wykończenia domu?
Co przyda się do wykończenia domu?
Jesteś na etapie wykończenia domu? Zobacz, jakie narzędzia mogą ci się przydać.
Ostatnie wpisy