Mop parowy. Jak działa i czy warto kupić?

Mop parowy. Jak działa i czy warto kupić?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Małe mieszkanie czy duży dom, płytki czy drewno… Prędzej czy później musimy umyć wszystkie podłogi w naszych czterech kątach. Męczenie się ze ścierkami, standardowymi mopami i chemicznymi środkami nikomu nie sprawia przyjemności. 

Niewątpliwie nie raz i nie dwa zdarzyło Ci się narzekać na to, jak męczące i czasochłonne jest mycie podłóg. A mycie okien? Mało kto jest fanem tej, równie pracochłonnej, czynności. Jeżeli masz w domu dywany, one również raz na jakiś czas potrzebują porządnego czyszczenia. W dzisiejszych czasach bardziej ekonomicznym i ergonomicznym rozwiązaniem jest zainwestowanie w odpowiedni sprzęt, niż poświęcanie całego dnia na gruntowne porządki. Dobrym rozwiązaniem jest mop parowy. 

Jak działa mop parowy?

Podstawowa zasada działania mopa parowego jest naprawdę prosta. Nie potrzebujesz żadnych detergentów, wystarczy woda (koniecznie destylowana – woda z kranu często jest w złym stanie, o czym na pewno wielokrotnie się przekonałeś, przez co jej częste używanie może doprowadzić do zniszczenia mopa) i prąd. Do znajdującego się w urządzeniu zbiornika wlewasz wodę, następnie podłączasz go do prądu, dzięki czemu umieszczony w mopie bojler podgrzewa wodę i wkrótce zaczyna wydobywać się z niego para.

Jak wygląda mop parowy? 

Bardzo łatwo pomylić go z pionowym odkurzaczem. Różni się jedynie końcówką, która przypomina standardowy mop. Większość modeli jest zasilana z gniazdka, jeżeli jednak bardziej interesuje Cię mop bezprzewodowy, takie również bez problemu znajdziesz na rynku. Kolejną rzeczą, która odróżnia mop parowy od standardowego, jest różnorodność końcówek.

Oprócz standardowej do czyszczenia podłóg, w zestawie może znaleźć się również końcówka do czyszczenia dywanów lub mycia okien. Jest to zdecydowanie wygodniejsze, niż wchodzenie na krzesła czy parapet, by wygodnie umyć okno nawet u góry. Mop parowy można wyposażyć także w końcówki do czyszczenia fug lub wąskich przestrzeni. 

Jak używać mopa parowego?  

Odpowiedź jest bardzo prosta. Używamy go bardzo podobnie, jak zwykłego mopa. Doskonale nada się do czyszczenia terakoty, kamienia, gresu, płytek ceramicznych i podłóg drewnianych. Wystarczy założyć odpowiednią końcówkę (zgodnie z instrukcją użycia mopa, z którą, naturalnie, należy się uprzednio zapoznać), napełnić zbiornik wskazaną ilością wody i poczekać, aż się ona zagotuje. W momencie, gdy zacznie ulatniać się para, często w towarzystwie charakterystycznego dźwięku, możesz zacząć pracować.

Mopy parowe skonstruowane są tak, by wygodnie korzystać z nich za pomocą jednej ręki, co poprawia komfort pracy. Warto też zwrócić uwagę na to, że za pomocą gorącej pary o wiele łatwiej domyjesz wszelkiego rodzaju stare, zaschnięte plamy. Oznacza to, że zmęczysz się o wiele mniej, niż przez pięć minut trąc podłogę w jednym miejscu. Jest to szczególnie ważne dla osób z małymi dziećmi lub zwierzętami, które dość mocno brudzą. Z mopem parowym szybko i skutecznie pozbędziesz się zabrudzeń, które normalnie zmywa się o wiele dłużej, bardziej się przy tym męcząc. Pamiętaj tylko by przed użyciem mopa parowego dobrze odkurzyć podłogę – inaczej każdy brud będziesz przenosić na mopie. 

U kogo sprawdzi się mop parowy?

Jeszcze nie tak dawno temu istniało przekonanie, że mop parowy nadaje się tylko do dużych mieszkań, w których wygodnie można pracować tego rodzaju urządzeniem. To błędne myślenie! Niezależnie od tego, czy masz duże, czy małe mieszkanie, wygoda korzystania z mopa parowego zdecydowanie przewyższa używanie standardowego mopa. Musisz po prostu znaleźć model, który idealnie sprawdzi się u Ciebie.

Czym się kierować?

  • Przewodowy lub bezprzewodowy – jeżeli pokoje w Twoim domu są duże, lepiej postawić na mop bezprzewodowy, dzięki czemu nie będziesz musiał biegać od gniazdka do gniazdka, by przełączać mop. Jeżeli masz mniejsze mieszkanie, spokojnie możesz zdecydować się na mop przewodowy. Jeżeli wybierasz mop w wersji bezprzewodowej, pamiętaj, by zwrócić uwagę na to, co producent mówi o czasie działania baterii;
  • pojemność zbiornika na wodę – jeśli w zwyczaju masz duże porządki raz na jakiś czas, odpowiednim mopem dla Ciebie będzie taki z większym pojemnikiem, dzięki czemu nie będziesz musiał przerywać pracy, by pobiec go uzupełnić. Wolisz sprzątać na bieżąco? Mniejszy mop sprawdzi się idealnie w Twoim przypadku;
  • rodzaj głowicy i ilość końcówek – na pewno myśląc o mopie parowym, wyobrażasz sobie, ile miejsca zajmie w Twojej szafie. Prawda wygląda inaczej, bo… mop parowy zajmuje mniej miejsca, niż standardowe środki czyszczące. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jedno urządzenie, za sprawą wymiennych końcówek, ma wiele funkcji. Wyrzuć wiadro i mop, zrezygnuj ze środków do mycia dywanów i szyb. Mop parowy skutecznie zastąpi większość urządzeń czyszczących.

zdj. główne: Maggie Osterberg/flickr.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Adaptacja poddasza krok po kroku
Adaptacja poddasza krok po kroku
Chcesz wyremontować strych tak, by spełniał on funkcje mieszkalne? Adaptacja poddasza nie jest zadaniem łatwym, ale z pomocą fachowców, dobrym planem i znajomością podstawowych zasad, może się udać.
Metamorfoza starej kuchni w nowoczesne wnętrze
Metamorfoza starej kuchni w nowoczesne wnętrze
Przekształcenie przestarzałej kuchni w nowoczesne wnętrze. Znajdź inspirację i dowiedz się, jak zmienić przestrzeń, by była funkcjonalna i estetycznie atrakcyjna.
Ekologiczne rozwiązania, które warto wprowadzić w nowym domu
Ekologiczne rozwiązania, które warto wprowadzić w nowym domu
Szukasz sposobów na skuteczną ochronę środowiska w ramach swoich możliwości? Zainteresuj się ideą ekologicznego domu – zwłaszcza, jeśli masz zamiast wybudować własny!
Ostatnie wpisy