Gruntowanie ścian przed malowaniem — czy to konieczne?

Gruntowanie ścian przed malowaniem — czy to konieczne?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Remonty i etap wykończeniowy budowy domu to czas, kiedy chcemy już jak najszybciej skończyć pracę i przejść do przyjemniejszych etapów, takich jak malowanie czy urządzanie pomieszczeń.

Czasem wtedy korci nas, żeby niektóre zalecane czynności pominąć. Jedną z nich jest gruntowanie ścian przed malowaniem. Czy musimy to robić? Co może się stać, jeśli pominiemy ten krok?

Po co gruntujemy ściany? 

Gruntowanie ułatwia nam pracę na późniejszych etapach, a także pomaga zabezpieczyć powierzchnię ścian, wyrównać je, przygotować, by lepiej chłonęły farbę, która po wyschnięciu lepiej się prezentuje. Gruntowanie pozwala stworzyć wodoodporną barierę, która chroni, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z dużą wilgotnością powietrza w danym pomieszczeniu.

Co ciekawe, użycie gruntu sprawia, że malowanie może stać się znacznie mniej kosztowne, gdyż ściany „wypijają” mniej farby, a naprawdę zadowalający efekt krycia możemy osiągnąć w połączeniu z dobrą farbą już przy pierwszej warstwie. Pozwala również uniknąć przebarwień, smug i zacieków, których bez użycia gruntu nie będziemy w stanie wyeliminować. 

Kiedy gruntowanie ścian jest konieczne i jak to sprawdzić ? 

Gruntowanie to konieczność przy każdej nowej ścianie, również tej wzniesionej z karton-gipsu. Zagruntować należy niepomalowane wcześniej podłoże o nierównej powierzchni, a także to pokryte zaprawą cementową. Zalecane jest również użycie gruntu w przypadku prac w oddanym do użytku mieszkaniu ze stanu deweloperskiego, w którym wysoce prawdopodobne było użycie słabej jakości farby, co w przyszłości może sprawić nam nieprzyjemne niespodzianki w postaci przebarwień czy zacieków.

W jaki sposób sprawdzić, czy gruntowanie pomalowanej już ściany jest konieczne? Wystarczy potrzeć jej powierzchnię dłonią, najlepiej w kilku miejscach. Jeśli pozostawi pył i jasny nalot, musisz powtórzyć zabieg gruntowania. Pamiętaj o nałożeniu gruntu nie tylko na ściany, ale również na sufit.

Problematyczny może się stać wybór samego preparatu. Różne grunty są przeznaczone do różnych typów farb i to właśnie w zależności od wyboru emulsji i tego, czy jest ona lateksowa, akrylowa, czy inna, dobieramy grunt. Najbezpieczniej jest zdecydować się na produkty tej samej firmy. 

Czego unikać? 

W trakcie gruntowania musisz uważać, żeby nie przesadzić. Zbyt duża ilość nałożonego preparatu może sprawić, że ściana „zeszkli się” i nie będzie możliwe wykonywanie na niej kolejnych zabiegów, co będzie wiązać się z docieraniem i kładzeniem nowego tynku. Niedopuszczalny jest również pośpiech w malowaniu. Musimy postępować zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na opakowaniu, szczególnie w kwestii czasu schnięcia.

Jeśli nie odczekamy do właściwego wyschnięcia ściany i naniesiemy na nią farbę, z pewnością powstaną przebarwienia, trudne do zamalowania nawet przy kolejnych warstwach. W sieci możemy spotkać się z pomysłem mieszania gruntu wraz z farbą i pokrywaniu ścian tak przygotowaną mieszanką. Niestety nie pozwoli to na właściwe działanie środka, co w efekcie i tak doprowadzi do nieestetycznych zacieków i dodatkowych kosztów, które będziemy zmuszeni ponieść, by naprawić szkody.

Zdj. główne: Karl Solano/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy odpowiednie przechowywanie sprzętu ogrodowego zapewnia jego dłuższą żywotność?
Czy odpowiednie przechowywanie sprzętu ogrodowego zapewnia jego dłuższą żywotność?
Odkryj, jak odpowiednie przechowywanie sprzętu ogrodowego może zwiększyć jego żywotność. Poznaj sprawdzone metody i praktyczne wskazówki.
Sztukateria elewacyjna – wyjątkowa dekoracja domu
Sztukateria elewacyjna – wyjątkowa dekoracja domu
Współczesne budownictwo daje nam wiele możliwości na zastosowanie sztukaterii elewacyjnej w celu nadania naszym domom unikalnego charakteru.
Budowa tarasu – o co zadbać?
Budowa tarasu – o co zadbać?
Marzysz o pięknym, dużym tarasie z widokiem na ogród lub o ogrodzie zimowym? Zobacz, na co zwracać szczególną uwagę podczas ich budowy.
Ostatnie wpisy