Do czego może być używany laser?

Do czego może być używany laser?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Lasery mają wiele rodzajów i jeszcze więcej zastosowań. Do czego dokładnie możemy ich używać? Podpowiadamy, jakie jest najczęstsze zastosowanie laserów. 

W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić naprawdę sporą ilość laserów. Są to bardzo popularne urządzenia, znajdujące zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Podpowiadamy, do czego dokładnie może być używany laser.

Czym jest laser?

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest laser. Jest to urządzenie elektroniki kwantowej, generujące lub wzmacniające spójne promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie widmowym zawartym między daleką podczerwienią a nadfioletem, a jego nazwa powstała od angielskiego Light Amplification by Stimulated Emission Of Radiation. Ponadto możemy wyróżnić wiele rodzajów laserów, a każdy z nich ma nieco inne zastosowanie.

Lasery w medycynie

Lasery mają przede wszystkim ogromne zastosowanie w medycynie. Używane są w dużej mierze w chirurgii, na przykład w przypadku wycinania nowotworów złośliwych i martwicy oparzeniowej. Ponadto lasery są także stosowane w okulistyce, a konkretniej do leczenia jaskry, zaćmy, cyst, zrostów, odwarstwień siatkówki, retinopatii cukrzycowej, szeregu schorzeń naczyniowych oraz w chirurgii refrakcyjnej oka. Mają one także zastosowanie w dermatologii, laryngologii, ginekologii, urologii, stomatologii i neurochirurgii. 

Usuwanie tatuaży

Lasery są także genialnym rozwiązaniem w przypadku błędów młodości, jakimi są nieudane tatuaże. Dzięki laserom możliwe jest bowiem całkowicie usunięcie tatuażu bez powstania jakiejkolwiek blizny. Nowoczesne technologie, takie jak lasery nanosekundowe, emitują bardzo dużą dawkę energii w bardzo krótkim czasie, co powoduje usunięcie barwnika lub pigmentu poprzez rozbicie go na drobne cząsteczki.

Grawerowanie laserem

Jeszcze innym zastosowaniem laserów jest tworzenie grawera. Grawerowanie laserowe jest świetnym rozwiązaniem na przykład w przypadku drewna, szkła lub tworzyw sztucznych. Dzięki laserom nie musisz się bowiem ograniczać jedynie do napisów i dat, tak jak w przypadku tradycyjnej metody grawerowania, ale możesz wybrać dowolny wzór lub ilustrację, która zostanie naniesiona na wybrany przedmiot. 

Cięcie laserowe

Również cięcie laserem jest często stosowanym rozwiązaniem. Cięcie laserowe to nic innego jak  nowoczesną metodę obróbki o podobnych parametrach wymiarowych jak klasyczna obróbka mechaniczna. Jest ona jednak dużo szybsza i bardziej precyzyjna.

Zdj. główne: M.M./unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co zaplanować przed remontem łazienki?
Co zaplanować przed remontem łazienki?
Remont nawet tak małego pomieszczenia, jak łazienka może przysporzyć wielu problemów, jeśli przed całym przedsięwzięciem nie zostaną poczynione odpowiednie przygotowania.
Farby i okleiny – sposoby na zmianę wyglądu mebli
Farby i okleiny – sposoby na zmianę wyglądu mebli
Chcesz zmienić wygląd swoich mebli? Podpowiadamy, jak zrobić to z użyciem oklein i farb.
Rolety czy firanki?
Rolety czy firanki?
Każdy, kto decyduje się na aranżację wnętrza swojego mieszkania, z pewnością spotkał się z pytaniem, co wybrać na okno – rolety czy firanki? Obie opcje mają swoje plusy i minusy, a ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Jakie rozwiązanie jest bardziej praktyczne i estetyczne?
Ostatnie wpisy