Do czego może być używany laser?

Do czego może być używany laser?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Lasery mają wiele rodzajów i jeszcze więcej zastosowań. Do czego dokładnie możemy ich używać? Podpowiadamy, jakie jest najczęstsze zastosowanie laserów. 

W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić naprawdę sporą ilość laserów. Są to bardzo popularne urządzenia, znajdujące zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Podpowiadamy, do czego dokładnie może być używany laser.

Czym jest laser?

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest laser. Jest to urządzenie elektroniki kwantowej, generujące lub wzmacniające spójne promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie widmowym zawartym między daleką podczerwienią a nadfioletem, a jego nazwa powstała od angielskiego Light Amplification by Stimulated Emission Of Radiation. Ponadto możemy wyróżnić wiele rodzajów laserów, a każdy z nich ma nieco inne zastosowanie.

Lasery w medycynie

Lasery mają przede wszystkim ogromne zastosowanie w medycynie. Używane są w dużej mierze w chirurgii, na przykład w przypadku wycinania nowotworów złośliwych i martwicy oparzeniowej. Ponadto lasery są także stosowane w okulistyce, a konkretniej do leczenia jaskry, zaćmy, cyst, zrostów, odwarstwień siatkówki, retinopatii cukrzycowej, szeregu schorzeń naczyniowych oraz w chirurgii refrakcyjnej oka. Mają one także zastosowanie w dermatologii, laryngologii, ginekologii, urologii, stomatologii i neurochirurgii. 

Usuwanie tatuaży

Lasery są także genialnym rozwiązaniem w przypadku błędów młodości, jakimi są nieudane tatuaże. Dzięki laserom możliwe jest bowiem całkowicie usunięcie tatuażu bez powstania jakiejkolwiek blizny. Nowoczesne technologie, takie jak lasery nanosekundowe, emitują bardzo dużą dawkę energii w bardzo krótkim czasie, co powoduje usunięcie barwnika lub pigmentu poprzez rozbicie go na drobne cząsteczki.

Grawerowanie laserem

Jeszcze innym zastosowaniem laserów jest tworzenie grawera. Grawerowanie laserowe jest świetnym rozwiązaniem na przykład w przypadku drewna, szkła lub tworzyw sztucznych. Dzięki laserom nie musisz się bowiem ograniczać jedynie do napisów i dat, tak jak w przypadku tradycyjnej metody grawerowania, ale możesz wybrać dowolny wzór lub ilustrację, która zostanie naniesiona na wybrany przedmiot. 

Cięcie laserowe

Również cięcie laserem jest często stosowanym rozwiązaniem. Cięcie laserowe to nic innego jak  nowoczesną metodę obróbki o podobnych parametrach wymiarowych jak klasyczna obróbka mechaniczna. Jest ona jednak dużo szybsza i bardziej precyzyjna.

Zdj. główne: M.M./unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najczęściej popełniane błędy podczas urządzania łazienki
Najczęściej popełniane błędy podczas urządzania łazienki
Przed Tobą aranżacja łazienki? To trudne zadanie, więc sprawdź wszystko kilka razy. Podajemy listę najpopularniejszych błędów!
Jak wybrać idealne firany do pokoju dziecka, aby zapewnić mu komfortowy i spokojny sen?
Poradnik dotyczący wyboru odpowiednich firan do pokoju dziecka tak, aby zapewnić mu komfortowy sen. Dowiedz się, jakie kolory i materiały wybrać oraz jak wpływają one na jakość odpoczynku.
Gruntowanie ścian przed malowaniem — czy to konieczne?
Gruntowanie ścian przed malowaniem — czy to konieczne?
Czy możemy pominąć etap gruntowania ścian? Jakie są jego efekty? W jaki sposób wpływa ono na dalsze użytkowanie pomieszczenia? Podajemy odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących gruntowania.
Ostatnie wpisy