Do czego może być używany laser?

Do czego może być używany laser?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Lasery mają wiele rodzajów i jeszcze więcej zastosowań. Do czego dokładnie możemy ich używać? Podpowiadamy, jakie jest najczęstsze zastosowanie laserów. 

W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić naprawdę sporą ilość laserów. Są to bardzo popularne urządzenia, znajdujące zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Podpowiadamy, do czego dokładnie może być używany laser.

Czym jest laser?

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest laser. Jest to urządzenie elektroniki kwantowej, generujące lub wzmacniające spójne promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie widmowym zawartym między daleką podczerwienią a nadfioletem, a jego nazwa powstała od angielskiego Light Amplification by Stimulated Emission Of Radiation. Ponadto możemy wyróżnić wiele rodzajów laserów, a każdy z nich ma nieco inne zastosowanie.

Lasery w medycynie

Lasery mają przede wszystkim ogromne zastosowanie w medycynie. Używane są w dużej mierze w chirurgii, na przykład w przypadku wycinania nowotworów złośliwych i martwicy oparzeniowej. Ponadto lasery są także stosowane w okulistyce, a konkretniej do leczenia jaskry, zaćmy, cyst, zrostów, odwarstwień siatkówki, retinopatii cukrzycowej, szeregu schorzeń naczyniowych oraz w chirurgii refrakcyjnej oka. Mają one także zastosowanie w dermatologii, laryngologii, ginekologii, urologii, stomatologii i neurochirurgii. 

Usuwanie tatuaży

Lasery są także genialnym rozwiązaniem w przypadku błędów młodości, jakimi są nieudane tatuaże. Dzięki laserom możliwe jest bowiem całkowicie usunięcie tatuażu bez powstania jakiejkolwiek blizny. Nowoczesne technologie, takie jak lasery nanosekundowe, emitują bardzo dużą dawkę energii w bardzo krótkim czasie, co powoduje usunięcie barwnika lub pigmentu poprzez rozbicie go na drobne cząsteczki.

Grawerowanie laserem

Jeszcze innym zastosowaniem laserów jest tworzenie grawera. Grawerowanie laserowe jest świetnym rozwiązaniem na przykład w przypadku drewna, szkła lub tworzyw sztucznych. Dzięki laserom nie musisz się bowiem ograniczać jedynie do napisów i dat, tak jak w przypadku tradycyjnej metody grawerowania, ale możesz wybrać dowolny wzór lub ilustrację, która zostanie naniesiona na wybrany przedmiot. 

Cięcie laserowe

Również cięcie laserem jest często stosowanym rozwiązaniem. Cięcie laserowe to nic innego jak  nowoczesną metodę obróbki o podobnych parametrach wymiarowych jak klasyczna obróbka mechaniczna. Jest ona jednak dużo szybsza i bardziej precyzyjna.

Zdj. główne: M.M./unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy warto we wnętrzach montować przeszklenia?
Czy warto we wnętrzach montować przeszklenia?
Przeszklone ściany w domach wyglądają bardzo efektownie i nowocześnie, ale czy jest to dobre rozwiązanie? Poznaj blaski i cienie założenia przeszklenia w domu.
Szerszeń europejski. Jak się pozbyć szerszeni?
Szerszeń europejski. Jak się pozbyć szerszeni?
W Twoim ogrodzie pojawiło się gniazdo szerszeni, a Ty nie wiesz, jak się ich pozbyć? Sprawdź nasze sposoby radzenia sobie z tymi owadami i nie daj się użądlić!
Jak idealnie dopasować stolik nocny do stylu prowansalskiego w sypialni?
Jak idealnie dopasować stolik nocny do stylu prowansalskiego w sypialni?
Odkryj sekrety dopasowania stolika nocnego do stylu prowansalskiego w sypialni. Poznaj jak harmonijnie zestawić meble, którymi materiałami warto się kierować oraz jakie akcesoria wybrać.
Ostatnie wpisy