Impregnacja deski tarasowej. Co będzie najlepsze?

Nowy ogród
Impregnacja deski tarasowej. Co będzie najlepsze?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Deska tarasowa to często wykorzystywany materiał do budowy przydomowego tarasu, który prezentuje się niezwykle estetycznie. Aby jednak służył nam przez lata, wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Jakie środki do impregnacji deski tarasowej warto wybrać?

Deski tarasowe z drewna, mimo swojego niewątpliwego uroku, wymagają starannego zabezpieczania przed różnymi warunkami atmosferycznymi. Dlaczego? Ponieważ drewno to materiał naturalny, który jest podatny na grzyby, pleśń oraz siniznę. Wybór preparatów do impregnacji drewna jest naprawdę duży – lakierobejce, lakiery, pasty, oleje… Co nada się do jego skutecznego zabezpieczenia? Jakie środki warto wykorzystać podczas wiosennych prac konserwatorskich? W opinii ekspertów i wieloletnich użytkowników tarasów drewnianych, do najlepszych preparatów impregnujących zaliczamy oleje, które wnikają głęboko w strukturę powierzchni desek tarasowych, skutecznie chronią je przed zabrudzeniem, działaniem wody opadowej, sinizną, glonami oraz promieniami UV (słońce może powodować płowienie drewna i obniżenie jego walorów estetycznych). Co ważne, oleje nie tworzą grubej warstwy, która mogłaby odpryskiwać podczas eksploatowania tarasu. Dobrym pomysłem jest zakup specjalnego oleju przeznaczonego do gatunku drewna, z którego powstały nasze deski tarasowe. Szczególnie jeśli zależy nam na zachowaniu pierwotnego koloru drewna (dotyczy to przede wszystkim desek z drewna egzotycznego np. teak, merbau).

Jak skutecznie zabezpieczyć deskę tarasową? Podstawowe informacje o olejowaniu tarasu

Zanim przystąpimy do impregnacji, najpierw należy odpowiednio przygotować powierzchnię tarasu, czyli dokładnie wyczyścić deski z nagromadzonego w poprzednim sezonie brudu. Możemy użyć w tym celu twardej szczotki lub wody pod ciśnieniem. Następny krok to delikatne zeszlifowanie desek – jeśli taras był uprzednio pokryty lakierem. W przypadku desek gładkich nie jest to trudne zadanie, natomiast szlifowanie desek ryflowanych warto powierzyć specjalistom. Gdy deski tarasowe zostaną zeszlifowane, musimy solidnie je wyszorować za pomocą szczotki oraz preparatu czyszczącego, aż pod warstwą szarego nalotu zobaczymy ich naturalny, pierwotny kolor. Kolejny etap to aplikacja oleju – bardzo ważne jest, aby dokładnie go wymieszać. Tak naprawdę należy co kilka minut przerywać malowanie desek i regularnie mieszać środek. W przeciwnym razie pigment może osiąść na dnie puszki i uzyskamy nierównomierny kolor tarasu. Preparat wcieramy za pomocą pędzla o twardym włosiu lub szmatki, zawsze wzdłuż słojów drewna.

Jak często powinno się olejować taras drewniany? 

Jeśli jest zadaszony – przynajmniej raz w roku. Natomiast jeżeli deska tarasowa jest narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, rekomendujemy jej olejowanie 2 razy do roku (przed zimą oraz na wiosnę). Nie bez znaczenia są też warunki atmosferyczne. Minimalna temperatura, jaka może panować na zewnątrz podczas impregnacji tarasu olejem, to 10 stopni Celsjusza, górna granica wynosi 25 stopni Celsjusza.

Impregnacja deski tarasowej – najczęściej popełniane błędy

Jakie błędy najczęściej popełniają właściciele tarasów z drewna? Typowym „grzechem” jest zakup źle dobranego środka impregnującego i stosowanie go według własnego uznania, a nie zaleceń producenta. Pamiętajmy, aby zawsze zapoznać się z instrukcją aplikacji danego preparatu oraz jego właściwościami. Wiele osób nie sprawdza na bieżąco stanu powłoki drewnianej i odkłada w nieskończoność przeprowadzenie prac konserwatorskich – niestety brak regularności w tej materii może odbić się bardzo niekorzystnie na wyglądzie tarasu.

>> Zobacz też: Drewniana czy aluminiowa pergola do ogrodu?

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się dla Was przydatne i sprawią, że przydomowy taras będzie prezentował się pięknie przez długie lata, mimo intensywnej eksploatacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Remont kawalerki pod wynajem. Ile to kosztuje, jak zaplanować?
Remont kawalerki pod wynajem. Ile to kosztuje, jak zaplanować?
Zakup mieszkania pod wynajem jest ogromną, ale jednocześnie opłacalną inwestycją. Podpowiadamy, jak zaplanować wydatki związane z remontem oraz ile może kosztować takie przedsięwzięcie.
Oświetlenie jako element dekoracyjny – jak dobrać lampy do wystroju salonu?
Oświetlenie jako element dekoracyjny – jak dobrać lampy do wystroju salonu?
I stała się światłość, czyli słowo o doborze lamp podczas aranżowania salonu. Interesuje Cię ten temat? Zapraszamy do lektury!
Co przyda się do wykończenia domu?
Co przyda się do wykończenia domu?
Jesteś na etapie wykończenia domu? Zobacz, jakie narzędzia mogą ci się przydać.
Ostatnie wpisy