Jak długo schnie farba? Zasady dobrego malowania ścian

Jak długo schnie farba? Zasady dobrego malowania ścian
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Od czego zależy długość schnięcia farby? Najważniejszych informacji dostarczają nam etykiety na opakowaniach. Musimy jednak pamiętać o tym, że tylko na wyschniętej farbie możemy położyć kolejną warstwę. W przeciwnym razie narażamy się na przykre konsekwencje – między innymi łuszczenie się i odpadanie fragmentów pokrycia. Jak tego uniknąć? Podpowiadamy.

Dlaczego dobre wyschnięcie farby jest tak istotne?

Wykorzystując w malowaniu wnętrza farby lateksowe, akrylowe czy ceramiczne, powinniśmy znać czas ich schnięcia. Jak już zostało zaznaczone – jest to ważne z uwagi na to, żeby można było położyć kolejną warstwę farby. Nie zapominajmy jednak także o tym, że dopiero po wyschnięciu farba zyskuje optymalne właściwości i można użytkować powierzchnie nią pokryte w przewidziany wcześniej sposób. 

Co może wpłynąć na długość schnięcia farby?

Istnieje szereg czynników, które są odpowiedzialne za dłuższy lub krótszy czas schnięcia farby na ścianie. Na co warto zwracać uwagę? 

Dlaczego gruntowanie jest tak ważne?

Czy powierzchnię pod malowanie farbą warto gruntować? Czy ma to bezpośredni wpływ na to, jak długo będzie schnąć nałożona przez nas warstwa? Odpowiedź dwa razy brzmi: tak! Gruntowanie przed malowaniem ma na celu wyrównanie chłonności podłoża. Wówczas nie tylko efekt wizualny będzie jednakowy, ale też czas schnięcia się wyrówna.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Na czas schnięcia farby będą też miały wpływ warunki panujące wewnątrz pomieszczenia i za oknem. Chodzi przede wszystkim o połączenie temperatury, wilgotności i ewentualnego wietrzenia. Pamiętajmy, że informacje podawane przez producentów odnoszą się do typowych warunków. Sytuacja może zaś być od nich dość mocno odmienna i wtedy schnięcie powłoki będzie szybsze lub wolniejsze. 

Jaka powinna być wilgotność podczas malowania?

Zaleca się, żeby wilgotność w malowanym pomieszczeniu nie przekraczała 80%. Temperatura powinna być w tym czasie wyższa od 5 stopni Celsjusza, podłoże zaś musi być suche. 

malowanie płytek
Photo by volodymyr_vorona from Freepik.com

Ile schną poszczególne rodzaje farb?

W przypadku farb winylowych czy silikonowych schnięcie trwa najczęściej do 3 godzin. Na to, żeby wyschły preparaty lateksowe lub akrylowe konieczne są najczęściej 2 godziny. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, że farba schnie w kilku etapach. Tutaj mamy do czynienia zaledwie z pierwszym z nich. 

Kiedy można nałożyć kolejną powłokę?

Chociaż powierzchniowe wyschnięcie farby następuje już po 2 lub 3 godzinach, to przed nałożeniem kolejnej warstwy preparatu musi minąć nieco więcej czasu. Zwykle zaleca się ok. 6 godzin.

Kiedy ustawić meble?

Normalne użytkowanie niedawno pomalowanej farbą ściany powinno jednak następować minimum po 24 godzinach od położenia ostatniej warstwy. Pamiętajmy jednak, że istnieją farby, które pełnię swoich właściwości mogą uzyskać dopiero po kilku lub kilkunastu dniach od malowania. Chodzi zwłaszcza o te preparaty, których cechami są plamoodporność, zmywalność i możliwość szorowania. 

Jak przyspieszyć schnięcie farby? 

Jeśli bardzo zależy nam na tym, żeby pomalowane przez nas podłoże wyschło szybciej, możemy zastosować kilka skutecznych sposobów. O czym pamiętać? 

>> Zobacz też: Najczęściej popełniane błędy podczas malowania domu

Zasada łączenia „mokrego z mokrym”

Pamiętajmy jednak, że nim zdecydujemy się na przyspieszenie schnięcia, powinniśmy pomalować całą powierzchnię danej ściany. Należy to zrobić, zanim farba całkiem wyschnie. Dlaczego jest to konieczne? W ten sposób unikniemy nieestetycznych smug i zacieków. 

Proste sposoby na szybsze wysychanie farby

Warto zacząć od najprostszego sposobu, jakim jest wietrzenie poprzez otwarcie okien. Oczywiście metoda ta ma pewne ograniczenia – jednym z nich jest pogoda panująca za oknem, która może pogorszyć rezultaty. Alternatywą będzie włączenia centralnego ogrzewania. Jeśli bardzo mocno zależy nam na tym, żeby ściany schły szybciej, powinniśmy zainwestować w kupno lub wypożyczenie osuszacza budowlanego. Urządzenia mniejszej mocy, choćby te stosowane w łazienkach, również mogą się przydać. Tempo schnięcia będzie jednak nieco wolniejsze. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego klimatyzator w biurze to konieczność?
Dlaczego klimatyzator w biurze to konieczność?
Klimatyzator nie jest już luksusem, lecz niezbędnym elementem, który zapewnia odpowiednią temperaturę, sprzyjającą koncentracji i zdrowiu pracowników.
Najlepsze schody do mieszkania dwupoziomowego
Najlepsze schody do mieszkania dwupoziomowego
Jakie są najlepsze schody do dwupoziomowego mieszkania? Oto warianty, na które warto zwrócić uwagę.
Jak zaaranżować małe mieszkanie? Nasze porady
Jak zaaranżować małe mieszkanie? Nasze porady
Planujesz remont i nie masz pomysłu, jak urządzić małą przestrzeń w mieszkaniu? Mamy dla Ciebie kilka rozwiązań, które sprawią, że mały metraż nie będzie już problemem!
Ostatnie wpisy