Artykuł sponsorowany
Czasem jedno uderzenie wystarczy by zniszczyć całą instalację elektryczną w domu. Jak chronić się przed groźnymi wyładowaniami w trakcie burzy? Podpowiadamy!
Montaż odpowiednich instalacji odgromowych i dodatkowych zabezpieczeń to jedna kwestia. Elementy te najczęściej zawarte są już w projektach budowlanych. Nie można jednak zapominać, że pomimo tego należy podczas burzy zachować zdrowy rozsądek i wykonać wszystkie możliwe czynności, które ochronią dom i znajdujące się w nich sprzęty. Pierwszym krokiem jest zamknięcie wszystkich okien oraz drzwi. Kolejnym krokiem jest odłączenie od gniazdek możliwie jak najwięcej sprzętów, tak by w razie spięcia urządzenia nie uległy zniszczeniu. Z tego właśnie względu często urządzenia podpina się do wspólnej listy wyłączanej przez guzik. Dzięki temu cały proces jest znacznie szybszy i łatwiejszy. Warto także odłączyć kabel sieciowy od internetu oraz antenowe połączenie od telewizora. W przypadku anteny telewizyjnej powszechną praktyką jest zamontowanie na niej ochronnika burzowego, jednak nie daje on 100% ochrony przed uderzeniem pioruna.
Najbardziej skuteczną ochroną budynku przed uderzeniem pioruna jest zamontowanie specjalnej instalacji odgromowej. System ten zawiera w sobie ochronę zewnętrzną w postaci piorunochronu oraz elementy wnętrze pomagające chronić instalację elektryczną i informatyczną znajdującą się w domu. Piorunochron przyjmuje pierwsze uderzenie i odprowadza prąd piorunowy bezpośrednio do ziemi. W tym samym czasie akcesoria odgromowe wewnętrzne chronią budynek przed spaleniem się całej elektryki, a także uszkodzeniu systemów grzewczych, które często są ze sobą powiązane. Wśród tego typu akcesoriów znajdują się między innymi ograniczniki przepięć, które zapobiegają wystąpieniu pożaru po uderzeniu pioruna w zewnętrzną sieć elektryczną. Urządzenia te nie należą do najtańszych, jednak pomagają zabezpieczyć całą elektronikę w domu. Koszt jednego ogranicznika to od 200 do nawet 500 złotych.
Nowoczesne rozwiązanie technologiczne, zabezpieczenia i szybka reakcja niestety nie zawsze okażą się w pełni skuteczne. Z tego właśnie powodu na liście sposobów zabezpieczania budynku przed uderzeniem pioruna musi znaleźć się wykupienie ubezpieczenia. Polisa powinna obejmować kilka różnych wariantów wydarzeń, dlatego przed jej podpisaniem warto dokładnie zapoznać się z dokumentami. Właściciele domów często decydują się również na ubezpieczenie poszczególnych sprzętów elektronicznych. Dzięki temu w razie pożaru czy spięcia elektrycznego w całym domu ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić odszkodowanie nie tylko za sam budynek, ale także jego zawartość. Doczytanie wymaga również informacja dotycząca przepięć wynikających z uderzenia pioruna. Często ubezpieczyciel zaznacza czy polisa obejmuje pośrednie uderzenie pioruna, na przykład w instalację elektryczną, czy jedynie bezpośrednich wyładowań na budynku.
Fot.: Olivier Lance/unsplash.com