Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Młotowiertarka znajduje swoje zastosowanie w pracach budowlanych, wykończeniowych, remontowych czy rozbiórkowych. Sięgają po nią najczęściej profesjonaliści, ale od tego narzędzia nie stronią również majsterkowicze i użytkownicy, którzy sami podejmują się wielu prac, np. remontowych.
Jak wybrać odpowiedni model w zależności od planowanych prac? Na co powinien zwrócić uwagę profesjonalista, a na co majsterkowicz amator?
Młotowiertarka od wiertarki różni się przede wszystkim możliwością kucia. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, które sprawdza się podczas wiercenia otworów w różnych materiałach. Można używać trybu z udarem, aby poradzić sobie z wykonaniem otworów w metalu czy drewnie, lub z funkcją udaru, by bez trudu wiercić w znacznie twardszych materiałach, np. betonie.
Tryb kucia pozwala zaś tworzyć bruzdy w ścianach, np. pod instalację elektryczną, skuwać tynki czy płytki, a nawet prowadzić prace wyburzeniowe. Tej ostatniej funkcji nie posiada żadna wiertarka. Mamy zatem do czynienia z urządzeniem wielofunkcyjnym, które sprawdza się zarówno w rękach amatorów, jak i profesjonalistów.
Najważniejsza jest moc urządzenia wyrażona w watach. Im wyższa moc, tym szybciej i sprawniej można sobie poradzić z wierceniem otworów. Na użytek własny, podczas majsterkowania, klasycznych remontów czy drobnych prac naprawczych zazwyczaj wystarcza młotowiertarka o mocy do 1000 W. Mocniejsze sprzęty są niezbędne profesjonalistom, którzy biorą się również za kucie i wyburzanie.
Ważna jest ponadto energia udaru młotowiertarki, która zostaje wyrażona w dżulach. Sprzęt o większej energii udaru jest w stanie pracować w znacznie twardszych materiałach. Zwraca się kolejno uwagę na uchwyt młotowiertarki, ponieważ od tego zależy, z jakimi osprzętami będzie ona mogła pracować.
Sposób zasilania, czyli na akumulator lub podłączając sprzęt do prądu, decyduje o wygodzie i czasie pracy z tym elektronarzędziem. I wreszcie funkcje dodatkowe, takie jak np. regulacja obrotów. Te bowiem decydują o tym, w jakich zadaniach sprawdzi się wybrany sprzęt. Najlepsze porównanie można uzyskać korzystając z pomocy, jaką jest ranking młotowiertarek.
Teoretycznie niewielka różnica między młotowiertarkami a wiertarkami sprawia, że użytkownicy mogą się zastanawiać, który sprzęt będzie im bardziej przydatny. Ma to o tyle znaczenie, że wiertarki, nawet z funkcją udaru, są tańsze od młotowiertarek.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że młotowiertarki to narzędzia posiadające tryb kucia, którego nie oferują klasyczne wiertarki. Ten tryb jest przydatny wbrew pozorom nie tylko profesjonalistom podczas wyburzenia, ale i sprawdza się w rękach użytkowników, którzy samodzielnie dokonują pewnych zadań remontowych bądź naprawczych. Młotowiertarką można bowiem szybko uporać się ze skuwaniem tynków i płytek, co znacznie przyspiesza dalsze prace.
Najlepsze urządzenia, młotowiertarki z dodatkowymi funkcjami, kosztują sporo więcej niż najprostsze sprzęty. Cena powinna iść jednak w parze z oferowaną jakością oraz marką producenta. To gwarancja, że elektronarzędzie będzie się sprawdzało w różnych pracach, przez długi czas, oferując wygodę operowania nim oraz bezpieczeństwo użytkowania.
Zdj główne: materiał od klienta