Jak wyciąć otwór w płycie gipsowo-kartonowej?

Jak wyciąć otwór w płycie gipsowo-kartonowej?

Materiał Partnera

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Płyty gipsowo-kartonowe są jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych wykorzystywanych do budowy ścian i sufitów w systemie suchej zabudowy. Niezależnie od rodzaju płyt gipsowo-kartonowych, różniących się między innymi zastosowanym rdzeniem, jest to materiał stosunkowo łatwy w obróbce i docinaniu do wymaganych rozmiarów. Niekiedy zachodzi konieczność, że w płytach g-k należy wyciąć otwór, na przykład na biegnące rury, puszki elektryczne czy oprawy oświetleniowe. Nie jest to szczególnie trudne, natomiast warto zastosować odpowiednie narzędzia i akcesoria.

Jakim narzędziem wykonać otwór w płycie g-k?

Żeby wyciąć otwór w płycie gipsowo-kartonowej, należy wspomóc się właściwymi narzędziami. W tym celu wykorzystać można m.in. wiertarkę z otwornicą. To najlepszy wybór, jeżeli ma to być okrągły otwór, na przykład na halogenową oprawę oświetleniową. Skorzystanie z wiertarki lub wiertarko-wkrętarki z dołączoną otwornicą pozwala na proste i szybkie wykonanie otworu. Jednocześnie ma on równe, niepostrzępione krawędzie. W wycięciu precyzyjnych, okrągłych otworów w płytach gipsowo-kartonowych pomaga też specjalny cyrkiel z ostrzem.

Dobrym wyborem jest też wyrzynarka elektryczna. To elektronarzędzie z brzeszczotem umieszczonym w uchwycie mocującym. Do wycinania otworów w płytach gipsowo-kartonowych należy wybrać noże z drobnymi i gęsto rozmieszczonymi ostrzami. Podczas wykonywania otworu wyrzynarką przyda się także wiertarka z wiertłem, aby przewiercić płytę g-k w miejscu, w którym elektronarzędzie zacznie pracę.

Kolejną alternatywę stanowi piła do ręcznego wycinania otworów. Jednak w tym przypadku należy liczyć się z postrzępionymi krawędziami otworu. Proces jest też bardziej czasochłonny. Niezależnie od wybranych narzędzi użytkownik powinien też zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria – zwłaszcza miarkę oraz ołówek.

Jak wyciąć otwór w płycie gipsowo-kartonowej krok po kroku?

Żeby wykonać otwór w płycie g-k, należy postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Wyznacz na płycie g-k miejsce wykonania otworu (np. miejsce montażu opraw oświetleniowych, puszek elektrycznych, przebiegu rur od instalacji itp.).
  2. Określ kształt oraz wielkość/średnicę otworów.
  3. Skorzystaj z dostępnych narzędzi i wykonaj otwór w płycie gipsowo-kartonowej.

Jeżeli otwór ma kształt okręgu, najlepiej skorzystać z wiertarki z otwornicą, ewentualnie cyrkla z ostrzem do płyt g-k. Wyrzynarka posłuży do wykonania otworów o dowolnym kształcie, podobnie jak ręczny brzeszczot. To dobry wybór przy wykonywaniu otworów na przykład na podwójne czy potrójne puszki elektryczne.

Niewątpliwie ściany i sufity wykonane w technologii suchej zabudowy dają duże możliwości w zakresie obróbki. Dotyczy to również wykonywania otworów w płytach g-k na rury czy oświetlenie. Ze względu na łatwość obróbki wycięcie otworów jest stosunkowo proste. Natomiast kluczowe znaczenie ma wykonanie dokładnych pomiarów. Przede wszystkim otwór nie może być zbyt duży. Zmniejszenie otworu gipsem nie jest skuteczne, dlatego inwestor ryzykuje wówczas mało estetyczną zabudową, ewentualnie naraża się na dodatkowe koszty wynikające z wymiany płyty lub montowanych opraw oświetleniowych czy puszek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Choroby roślin domowych, na które trzeba uważać jesienią i zimą!
Choroby roślin domowych, na które trzeba uważać jesienią i zimą!
Idzie jesień, a wraz z nią wiele problemów dla roślin doniczkowych. Zobacz, jakie choroby i szkodniki mogą zaatakować jesienią i zimą oraz jak z nimi walczyć.
Jak wybrać idealny kamień naturalny do twojego domu?
Jak wybrać idealny kamień naturalny do twojego domu?
Rozważasz zakup kamienia naturalnego do swojego domu? Odkryj kluczowe elementy, którymi powinieneś kierować, aby dobrze dopasować go do swoich potrzeb i stylu wystroju.
Kreatywne sposoby renowacji mebli – przekształć stary mebel w unikalną ozdobę
Kreatywne sposoby renowacji mebli – przekształć stary mebel w unikalną ozdobę
Odkryj możliwości odnowy mebli i dodaj im nowe życie, tworząc unikalne ozdoby, które będą zachwycać każdego.
Ostatnie wpisy