Czyszczenie kostki brukowej sodą

Nowy ogród
Czyszczenie kostki brukowej sodą
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kostka brukowa to popularny materiał stosowany do wykończenia podjazdu, chodników i ścieżek ogrodowych. Jak wyczyścić kostkę brukową za pomocą sody oczyszczonej? Czy to dobry pomysł? Sprawdźmy. 

Czysta kostka brukowa – impregnacja to podstawa

Posiadacze kostki brukowej, która jest fabrycznie zaimpregnowana przez producenta, nie mają problemów z utrzymaniem podjazdu czy ścieżki w czystości, gdyż z powierzchni zabezpieczonych specjalnym środkiem bardzo łatwo zmyć plamy za pomocą myjki ciśnieniowej lub szczotki i wody z niewielką ilością zwykłego detergentu (jeśli kupujemy nową kostkę brukową, która nie jest zaimpregnowana, warto wykonać ten zabieg tuż po ułożeniu materiału, gdyż impregnacja zapewnia lepszą estetykę i przedłuża żywotność kostki). Pamiętajmy, że preparaty impregnujące należy nanosić na nawierzchnię co kilka lat (niektóre środki pozostawiają lekko nabłyszczającą warstwę, inne pogłębiają kolor kostki, a jeszcze inne są zupełnie niewidoczne). 

Jak wyczyścić kostkę brukową sodą oczyszczoną? Wskazówki

Chcąc przywrócić kostce brukowej schludny i ładny wygląd, wcale nie musimy koniecznie sięgać po chemiczne preparaty – warto spróbować domowych sposobów przyjaznych dla środowiska. Jeśli wokół pojedynczych elementów przebija się wiele chwastów, pomocna w ich usuwaniu może okazać się soda oczyszczona (wystarczy dodać 3-4 łyżeczki sody do 1 l wody i tak przygotowaną mieszankę nanieść na zachwaszczone miejsca tj. między szczeliny). Soda oczyszczona jest też doskonałym odplamiaczem. Należy połączyć produkt z wodą tak, aby uzyskać konsystencję papki i nanieść na plamy. Pamiętajmy, by dokładnie spłukać pozostałości sody, aby nie powstały nieestetyczne, jasne zacieki.

Inne metody czyszczenia kostki brukowej – ocet, napoje typu cola

Oczywiście soda oczyszczona to nie jedyny sposób na przywrócenie kostce brukowej pięknego wyglądu. Tłuste plamy i rdzę możemy usunąć, wykorzystując napoje typu cola – wystarczy polać napojem obficie strategiczne partie kostki i pozostawić na noc. Rano wystarczy spłukać nawierzchnię i po zabrudzeniach nie powinien pozostać żaden ślad. W przypadku mchów i chwastów dużą skuteczność wykazuje ocet. To niedrogi i ekologiczny produkt, który każdy z nas ma w swojej kuchni. Jak go użyć? Należy przygotować roztwór z octu i wody w proporcjach 2:1. Mieszankę wlać do pojemnika ze spryskiwaczem i w słoneczny dzień wykonać oprysk na roślinach.

Profesjonalne czyszczenie kostki brukowej – jaki to koszt?

Orientacyjne  koszty mycia kostki brukowej to 15-20 zł/m2 (w zależności od stopnia zabrudzeń). Jeśli kostka brukowa jest porośnięta mchem, porostami, grzybami, są na niej tłuste, oleiste plamy lub zabrudzenia budowlane, koszt czyszczenia przez profesjonalną firmę świadczącą tego typu usługi może wynieść nawet 25-50 zł/m2.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu praktycznemu poradnikowi bez problemu uporacie się z nawet najbardziej uporczywymi zabrudzeniami kostki brukowej. Natomiast jeśli nie dysponujecie wolnym czasem lub po prostu nie lubicie tego typu prac porządkowych, warto powierzyć to zadanie fachowcom.

Przeczytaj też: https://totalnyremont.pl/nowy-ogrod/impregnacja-deski-tarasowej-co-bedzie-najlepsze/

Zdjęcie główne: SharkBite/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co warto rozważyć, zanim kupimy mieszkanie?
Co warto rozważyć, zanim kupimy mieszkanie?
Odkryj kluczowe kroki i istotne aspekty, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru idealnego mieszkania. Poznaj uprawnienia kupującego i dowiedz się, jak uniknąć powszechnych pułapek!
Lampy wewnętrzne – rodzaje, które sprawdzą się w każdym domu
Lampy wewnętrzne – rodzaje, które sprawdzą się w każdym domu
Lampy w domu to wcale nie tak oczywista kwestia. Oświetlenie górne może wydawać się oczywiste, ale wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Przedstawiamy różne rodzaje lamp wewnętrznych.
Zalety i sposoby na zbieranie deszczówki
Zalety i sposoby na zbieranie deszczówki
Dlaczego warto zbierać wodę deszczową? Sprawdź, jakie zalety ma deszczówka, do czego możesz jej użyć i jak ją zbierać. Oszczędzaj pieniądze i dbaj o środowisko!
Ostatnie wpisy