Zalety i sposoby na zbieranie deszczówki

Nowy ogród
Zalety i sposoby na zbieranie deszczówki
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zbieranie deszczówki to dość popularna metoda oszczędzania na wodzie. Częstość jej stosowania wynika przede wszystkim z tego, że zbieranie deszczówki jest naprawdę łatwe, a do tego ekonomiczne i ekologiczne.

Zalety zbierania deszczówki

Zbieranie wody deszczowej ma wiele zalet, wśród których chyba najważniejszą jest oszczędność finansowa. Mimo że koszt zbiorników na deszczówkę może być odczuwalny dla gospodarstwa domowego, inwestycja jest w stanie bardzo szybko się zwrócić. Zwłaszcza, że woda deszczowa jest darmowa i względnie czysta (czasami nie wymaga żadnego dodatkowego oczyszczania – w zależności od celu użycia). Korzyścią płynącą ze zbieranie deszczówki jest również ekologiczny aspekt takiego działania. Jest ono całkowicie przyjazne dla środowiska, a woda deszczowa jest lepsza dla roślin uprawnych, ponieważ nie zawiera chloru. Również wykorzystanie deszczówki w gospodarstwie domowym może być naprawdę zróżnicowane. Woda deszczowa może posłużyć do podlewania roślin domowych lub ogrodowych, mycia narzędzi, samochodów, rowerów czy mebli ogrodowych, mycia okien i tarasów, spłukiwania toalety czy napełniania basenów. Deszczówkę można również pić, warto jednak uprzednio ją przefiltrować, a także upewnić się, że na obszarze zbioru nie występują kwaśne deszcze.

Jak zbierać deszczówkę?

Woda deszczowa powinna być gromadzona w odpowiednio przystosowanych do tego zbiornikach – mogą to być nadziemne beczki i zbiorniki na deszczówkę lub zbiorniki podziemne. Powinny one być wykonane z tworzywa sztucznego, gliny lub metalu. Do najpopularniejszych i najchętniej polecanych należą zbiorniki polietylenowe. Jeżeli decydujesz się na zbiornik na wodę deszczową (niezależnie od tego, czy ma on być nadziemny, czy podziemny), warto zadbać, by miał odpowiednią do Twoich potrzeb pojemność. Zbiorniki nadziemne są zazwyczaj mniejsze (do 1000 litrów) niż podziemne, które mogą pomieścić od 1500 do nawet 50 000 litrów deszczówki. Alternatywnym dla zbierania wody w beczkach i zbiornikach rozwiązaniem może być zastosowanie łapaczy wody, czyli urządzeń zbierających wodę spływającą rynnami albo cały system zbierania wody deszczowej, który montuje się na dachu budynku. Systemy takie często wyposażone są już w filtry i pompy, które doprowadzają wodę prosto do wyznaczonych miejsc.

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Montaż paneli akustycznych krok po kroku
Montaż paneli akustycznych krok po kroku
Podjąłeś decyzję o montażu paneli akustycznych, ale nie wiesz, czy musisz zatrudnić do tego specjalną ekipę? Z nami poradzisz sobie samodzielnie, krok po kroku. Sprawdź!
Wanny, które podbijają rynek!
Wanny, które podbijają rynek!
Dobrze dobrana wanna jest dopasowana do wzrostu użytkownika, kubatury łazienki oraz osobistych preferencji estetycznych, które powinny się wpisywać harmonijnie w design pokoju kąpielowego. Przekonaj się, jakie kształty i rodzaje są modne!
Jak interfejs RS232 znalazł się w większości domów oraz gdzie stosowany jest on obecnie?
Jak interfejs RS232 znalazł się w większości domów oraz gdzie stosowany jest on obecnie?
Układy interfejsowe umożliwiają transfer danych między urządzeniami elektronicznymi. Przez lata powstawało wiele standardów komunikacji, które znajdowały zastosowanie w różnych technologiach. Jednym z nich jest RS232, z którym miało styczność większość z nas. Jak zyskał on swoją popularność i gdzie jest obecnie stosowany?
Ostatnie wpisy