Zalety i sposoby na zbieranie deszczówki

Nowy ogród
Zalety i sposoby na zbieranie deszczówki
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zbieranie deszczówki to dość popularna metoda oszczędzania na wodzie. Częstość jej stosowania wynika przede wszystkim z tego, że zbieranie deszczówki jest naprawdę łatwe, a do tego ekonomiczne i ekologiczne.

Zalety zbierania deszczówki

Zbieranie wody deszczowej ma wiele zalet, wśród których chyba najważniejszą jest oszczędność finansowa. Mimo że koszt zbiorników na deszczówkę może być odczuwalny dla gospodarstwa domowego, inwestycja jest w stanie bardzo szybko się zwrócić. Zwłaszcza, że woda deszczowa jest darmowa i względnie czysta (czasami nie wymaga żadnego dodatkowego oczyszczania – w zależności od celu użycia). Korzyścią płynącą ze zbieranie deszczówki jest również ekologiczny aspekt takiego działania. Jest ono całkowicie przyjazne dla środowiska, a woda deszczowa jest lepsza dla roślin uprawnych, ponieważ nie zawiera chloru. Również wykorzystanie deszczówki w gospodarstwie domowym może być naprawdę zróżnicowane. Woda deszczowa może posłużyć do podlewania roślin domowych lub ogrodowych, mycia narzędzi, samochodów, rowerów czy mebli ogrodowych, mycia okien i tarasów, spłukiwania toalety czy napełniania basenów. Deszczówkę można również pić, warto jednak uprzednio ją przefiltrować, a także upewnić się, że na obszarze zbioru nie występują kwaśne deszcze.

Jak zbierać deszczówkę?

Woda deszczowa powinna być gromadzona w odpowiednio przystosowanych do tego zbiornikach – mogą to być nadziemne beczki i zbiorniki na deszczówkę lub zbiorniki podziemne. Powinny one być wykonane z tworzywa sztucznego, gliny lub metalu. Do najpopularniejszych i najchętniej polecanych należą zbiorniki polietylenowe. Jeżeli decydujesz się na zbiornik na wodę deszczową (niezależnie od tego, czy ma on być nadziemny, czy podziemny), warto zadbać, by miał odpowiednią do Twoich potrzeb pojemność. Zbiorniki nadziemne są zazwyczaj mniejsze (do 1000 litrów) niż podziemne, które mogą pomieścić od 1500 do nawet 50 000 litrów deszczówki. Alternatywnym dla zbierania wody w beczkach i zbiornikach rozwiązaniem może być zastosowanie łapaczy wody, czyli urządzeń zbierających wodę spływającą rynnami albo cały system zbierania wody deszczowej, który montuje się na dachu budynku. Systemy takie często wyposażone są już w filtry i pompy, które doprowadzają wodę prosto do wyznaczonych miejsc.

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Listwy przypodłogowe — jakie listwy do jakiej podłogi?
Listwy przypodłogowe — jakie listwy do jakiej podłogi?
Często zdarza nam się przy wymianie podłogi zapominać o jej właściwym zwieńczeniu, czyli o listwach przypodłogowych. Do czego służą? Jakie wybrać oraz jak dobrać je do naszej podłogi? Podpowiadamy!
Jak wybrać idealne rozwiązania do zamknięcia przestrzeni w łazience?
Jak wybrać idealne rozwiązania do zamknięcia przestrzeni w łazience?
Poznaj praktyczne porady doboru rozwiązań do zamknięcia przestrzeni w łazience. Komfort, estetyka i funkcjonalność we właściwych miejscach. Zainspiruj się pomysłami!
Remont 2021. Na jakie koszty trzeba się przygotować?
Remont 2021. Na jakie koszty trzeba się przygotować?
Koszty remontu rosną z roku na rok, przez rosnące ceny za usługi fachowców. Żeby wyliczyć dokładnie ile wyniesie nas remont trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Sprawdź ile może kosztować remont w 2021.
Ostatnie wpisy