Zalety i sposoby na zbieranie deszczówki

Nowy ogród
Zalety i sposoby na zbieranie deszczówki
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zbieranie deszczówki to dość popularna metoda oszczędzania na wodzie. Częstość jej stosowania wynika przede wszystkim z tego, że zbieranie deszczówki jest naprawdę łatwe, a do tego ekonomiczne i ekologiczne.

Zalety zbierania deszczówki

Zbieranie wody deszczowej ma wiele zalet, wśród których chyba najważniejszą jest oszczędność finansowa. Mimo że koszt zbiorników na deszczówkę może być odczuwalny dla gospodarstwa domowego, inwestycja jest w stanie bardzo szybko się zwrócić. Zwłaszcza, że woda deszczowa jest darmowa i względnie czysta (czasami nie wymaga żadnego dodatkowego oczyszczania – w zależności od celu użycia). Korzyścią płynącą ze zbieranie deszczówki jest również ekologiczny aspekt takiego działania. Jest ono całkowicie przyjazne dla środowiska, a woda deszczowa jest lepsza dla roślin uprawnych, ponieważ nie zawiera chloru. Również wykorzystanie deszczówki w gospodarstwie domowym może być naprawdę zróżnicowane. Woda deszczowa może posłużyć do podlewania roślin domowych lub ogrodowych, mycia narzędzi, samochodów, rowerów czy mebli ogrodowych, mycia okien i tarasów, spłukiwania toalety czy napełniania basenów. Deszczówkę można również pić, warto jednak uprzednio ją przefiltrować, a także upewnić się, że na obszarze zbioru nie występują kwaśne deszcze.

Jak zbierać deszczówkę?

Woda deszczowa powinna być gromadzona w odpowiednio przystosowanych do tego zbiornikach – mogą to być nadziemne beczki i zbiorniki na deszczówkę lub zbiorniki podziemne. Powinny one być wykonane z tworzywa sztucznego, gliny lub metalu. Do najpopularniejszych i najchętniej polecanych należą zbiorniki polietylenowe. Jeżeli decydujesz się na zbiornik na wodę deszczową (niezależnie od tego, czy ma on być nadziemny, czy podziemny), warto zadbać, by miał odpowiednią do Twoich potrzeb pojemność. Zbiorniki nadziemne są zazwyczaj mniejsze (do 1000 litrów) niż podziemne, które mogą pomieścić od 1500 do nawet 50 000 litrów deszczówki. Alternatywnym dla zbierania wody w beczkach i zbiornikach rozwiązaniem może być zastosowanie łapaczy wody, czyli urządzeń zbierających wodę spływającą rynnami albo cały system zbierania wody deszczowej, który montuje się na dachu budynku. Systemy takie często wyposażone są już w filtry i pompy, które doprowadzają wodę prosto do wyznaczonych miejsc.

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wygodne fotele – Wybierz najlepszy model dla swojego biura lub domu
Wygodne fotele – Wybierz najlepszy model dla swojego biura lub domu
W tym artykule przedstawimy kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego modelu fotela, który spełni nasze potrzeby i preferencje.
Rzepy samoprzylepne. Wieszanie obrazów bez wiercenia
Rzepy samoprzylepne. Wieszanie obrazów bez wiercenia
Chcesz powiesić ramki ze zdjęciami, ale nie masz pod ręką wiertarki i wkrętów? Wystarczą samoprzylepne rzepy montażowe. Dekorowanie wnętrz nigdy nie było takie proste!
Jak dobrać oświetlenie do salonu?
Jak dobrać oświetlenie do salonu?
Jak stworzyć przytulny kącik domowy przy pomocy światła? Czego nie można pomijać przy wyborze odpowiedniej lampy podłogowej? Sprawdźmy!
Ostatnie wpisy