Trawy ozdobne na balkon i taras

Trawy ozdobne na balkon i taras
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Masz na balkonie wolną przestrzeń, którą chcesz przeznaczyć na roślinny kącik? Doskonale! Postaw na trawy ozdobne — sprawdź, które gatunki będą najlepsze na taras i balkon.

Czy trawy ozdobne sprawdzą się na balkonie?

Uprawa traw ozdobnych w donicach jest coraz bardziej popularna, dzięki czemu upiększają one nie tylko przydomowe ogródki, ale też balkony i tarasy. Te z pozoru mało efektowne rośliny, gdy są odpowiednio dobrane, potrafią dodać kompozycji szyku. Doskonale sprawdzą się jako tło dla kwitnących roślin jednorocznych. Trawy ozdobne będą się też pięknie prezentować, gdy z kilku ich gatunków zrobimy kompozycję w drewnianej skrzynce. Fajnym pomysłem jest też posadzenie wysokiej i szybkorosnącej trawy w betonowej skrzynce i wykorzystanie jej jako osłony od wiatru i ciekawskich spojrzeń sąsiadów. 

Jakie gatunki traw ozdobnych posadzić na tarasie i balkonie?

W sklepach ogrodniczych, a nawet w marketach budowlanych, jest dostępnych wiele gatunków traw ozdobnych. Niektóre z nich są lepiej przystosowane do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Warto wybrać gatunek, który nie przysporzy nam wielu problemów, by nie zniechęcać się do uprawy tych pięknych roślin. Trawy ozdobne, które z powodzeniem można uprawiać w donicach, to między innymi:

  • Kostrzewa popielata — jest chyba najpopularniejszym gatunkiem trawy ozdobnej. To doskonała roślina do uprawy w donicach, rośnie w małych kępkach i osiąga maksymalnie około 30-40 cm wysokości (razem z kłosami). Kostrzewa popielata jest rośliną zimozieloną — będzie ozdabiać balkon i taras także zimą, co jest jej niewątpliwym atutem;
  • Trzcinnik ostrokwiatowy Karl Foerster — ten gatunek trawy polecamy wszystkim, którzy chcą zyskać nieco prywatności na swoim tarasie lub balkonie. Trzcinnik bardzo szybko rozpoczyna okres wegetacji i już w czerwcu pojawiają się ozdobne kwiatostany. Dorasta nawet do 180 cm wysokości i warto posadzić go w większych donicach (o średnicy min. 40 cm). Nie musimy okrywać go na zimę, gdyż jest mrozoodporny;
  • Rozplenica Rubrum — to w naszej opinii jedna z piękniejszych traw, która nadaje się do uprawy w donicy. Ta fioletowa trawa będzie doskonale rosnąć, jeśli umieścisz ją na słonecznym stanowisku.

Jak pielęgnować trawy ozdobne rosnące w donicach?

Podstawą sukcesu w uprawianiu trawy ozdobnej na balkonie i tarasie jest dobór odpowiedniego gatunku — koniecznie postawmy na taki, który można hodować w doniczce. Trawa ozdobna, którą posadzimy w pojemniku, potrzebuje oczywiście częstszego podlewania niż ta uprawiana w gruncie. Koniecznie też zadbajmy o odpowiedni drenaż, dzięki któremu nie musimy obawiać się, ze nasza roślina zacznie gnić w razie częstych deszczy. 

Warto też wiedzieć, że trawy ozdobne nie potrzebują regularnego nawożenia. W przypadku wieloletnich traw ozdobnych zaleca się nawożenie ich jedynie raz w roku (wczesną wiosną). Pamiętaj też, by nie przycinać traw ozdobnych jesienią i zimą. Zabieg ten wykonujemy wiosną — najlepiej w marcu, czyli jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego.

Zdj. główne: krakowgardendesign/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak profesjonalna utylizacja niechcianych przedmiotów wspiera ochronę środowiska?
Jak profesjonalna utylizacja niechcianych przedmiotów wspiera ochronę środowiska?
Ochrona środowiska przez utylizację. Wartość profesjonalnej troski o naszą planetę
Muszki owocówki w domu. Jak się ich pozbyć?
Muszki owocówki w domu. Jak się ich pozbyć?
Dowiedz się, jak usunąć muszki owocówki z Twojego domu! Poznaj nasze porady!
Rusztowanie aluminiowe – praktyczne narzędzie na budowie i do prac remontowych
Rusztowanie aluminiowe – praktyczne narzędzie na budowie i do prac remontowych
Rusztowanie aluminiowe to praktyczne narzędzie, które może być wykorzystywane na różnych etapach budowy, remontu i konserwacji budynków. Dzięki swojej uniwersalności rusztowanie aluminiowe zyskało popularność wśród wielu specjalistów, a także wśród osób wykonujących prace remontowe w domu.
Ostatnie wpisy