Trawy ozdobne na balkon i taras

Trawy ozdobne na balkon i taras
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Masz na balkonie wolną przestrzeń, którą chcesz przeznaczyć na roślinny kącik? Doskonale! Postaw na trawy ozdobne — sprawdź, które gatunki będą najlepsze na taras i balkon.

Czy trawy ozdobne sprawdzą się na balkonie?

Uprawa traw ozdobnych w donicach jest coraz bardziej popularna, dzięki czemu upiększają one nie tylko przydomowe ogródki, ale też balkony i tarasy. Te z pozoru mało efektowne rośliny, gdy są odpowiednio dobrane, potrafią dodać kompozycji szyku. Doskonale sprawdzą się jako tło dla kwitnących roślin jednorocznych. Trawy ozdobne będą się też pięknie prezentować, gdy z kilku ich gatunków zrobimy kompozycję w drewnianej skrzynce. Fajnym pomysłem jest też posadzenie wysokiej i szybkorosnącej trawy w betonowej skrzynce i wykorzystanie jej jako osłony od wiatru i ciekawskich spojrzeń sąsiadów. 

Jakie gatunki traw ozdobnych posadzić na tarasie i balkonie?

W sklepach ogrodniczych, a nawet w marketach budowlanych, jest dostępnych wiele gatunków traw ozdobnych. Niektóre z nich są lepiej przystosowane do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Warto wybrać gatunek, który nie przysporzy nam wielu problemów, by nie zniechęcać się do uprawy tych pięknych roślin. Trawy ozdobne, które z powodzeniem można uprawiać w donicach, to między innymi:

  • Kostrzewa popielata — jest chyba najpopularniejszym gatunkiem trawy ozdobnej. To doskonała roślina do uprawy w donicach, rośnie w małych kępkach i osiąga maksymalnie około 30-40 cm wysokości (razem z kłosami). Kostrzewa popielata jest rośliną zimozieloną — będzie ozdabiać balkon i taras także zimą, co jest jej niewątpliwym atutem;
  • Trzcinnik ostrokwiatowy Karl Foerster — ten gatunek trawy polecamy wszystkim, którzy chcą zyskać nieco prywatności na swoim tarasie lub balkonie. Trzcinnik bardzo szybko rozpoczyna okres wegetacji i już w czerwcu pojawiają się ozdobne kwiatostany. Dorasta nawet do 180 cm wysokości i warto posadzić go w większych donicach (o średnicy min. 40 cm). Nie musimy okrywać go na zimę, gdyż jest mrozoodporny;
  • Rozplenica Rubrum — to w naszej opinii jedna z piękniejszych traw, która nadaje się do uprawy w donicy. Ta fioletowa trawa będzie doskonale rosnąć, jeśli umieścisz ją na słonecznym stanowisku.

Jak pielęgnować trawy ozdobne rosnące w donicach?

Podstawą sukcesu w uprawianiu trawy ozdobnej na balkonie i tarasie jest dobór odpowiedniego gatunku — koniecznie postawmy na taki, który można hodować w doniczce. Trawa ozdobna, którą posadzimy w pojemniku, potrzebuje oczywiście częstszego podlewania niż ta uprawiana w gruncie. Koniecznie też zadbajmy o odpowiedni drenaż, dzięki któremu nie musimy obawiać się, ze nasza roślina zacznie gnić w razie częstych deszczy. 

Warto też wiedzieć, że trawy ozdobne nie potrzebują regularnego nawożenia. W przypadku wieloletnich traw ozdobnych zaleca się nawożenie ich jedynie raz w roku (wczesną wiosną). Pamiętaj też, by nie przycinać traw ozdobnych jesienią i zimą. Zabieg ten wykonujemy wiosną — najlepiej w marcu, czyli jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego.

Zdj. główne: krakowgardendesign/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka kontynentalnego?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka kontynentalnego?
Zastanawiasz się, jak wybrać dobre łóżko kontynentalne? Sprawdź ten poradnik.
Sufit napinany – wzory i inspiracje
Sufit napinany – wzory i inspiracje
Sufit to przecież nic takiego, prawda? A jednak przy pomocy sufitów napinanych możesz całkowicie odmienić wygląd wnętrza. Zainspiruj się!
Meble do małej kuchni
Meble do małej kuchni
Aranżacja małej kuchni bywa wyzwaniem. Dowiedz się, jak planować wystrój, wybierać meble i kolory, organizować przestrzeń i projektować rozwiązania, które zwiększą funkcjonalność pomieszczenia.
Ostatnie wpisy