Wymiana podłogi krok po kroku

Wymiana podłogi krok po kroku
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Powszechnie wiadomo, że podłoga stanowi jeden z najważniejszych elementów wykończenia wnętrza. Niezliczone kroki, które zrobimy na jej powierzchni, wymagają starannego przygotowania okładziny i użycia dobrych materiałów. Czym się kierować przy wymianie podłogi na nową? Oto kilka zasad, których warto przestrzegać.

Przede wszystkim: ocena stanu obecnej podłogi

Zabierając się do wymiany podłogi, można nieco się zagalopować – pamiętajmy, że zwłaszcza drewniana podłoga np. z dębu jest niezwykle cenna. Może się więc okazać, że znacznie lepszym wyjściem jest jej odnowienie. Również najprostsze sposoby na odnowienie okładziny, choćby zastosowanie paneli podłogowych położonych na starą nawierzchnię, mogą być zastosowane tylko w niektórych sytuacjach. Podstawowym działaniem jest więc ocena stanu podłogi. Trzeba sprawdzić ubytki, stabilność, równość podłoża oraz czy nie ma śladów pleśni lub zagrzybienia. 

Etap decyzji: nowa czy stara podłoga?

Podjęcie decyzji jest zawsze dość trudne. Z jednej strony możemy zaoszczędzić czas i pieniądze, jeśli zdecydujemy się na naprawę starej podłogi lub nawet ułożenie na niej nowej warstwy z paneli laminowanych albo winylowych. Z drugiej strony takie podejście niesie pewne zagrożenia: nigdy nie mamy pewności, że stare deski jako warstwa wykończeniowa lub nośna nie będą podlegać dalszemu zepsuciu. Co wybrać? Niestety, ale na to pytanie musi sobie odpowiedzieć sam inwestor. Oczywiście po zapoznaniu z faktycznym stanem okładziny i opinią fachowców. 

Możliwe alternatywy: jaką podłogę chcesz mieć w domu? 

Sytuacja, w której decydujemy się jednak na wymianę podłogi, stawia nas przed dylematem co do tego, jaką nową okładzinę ułożyć. Do wyboru mamy:

  • deski podłogowe – łączy się je ze sobą technologią pióro–wpust; najgrubsze mają nawet 26 mm. Zaletą tego naturalnego rozwiązania jest jego trwałość i duża możliwość aranżacyjna, podłoga z desek pasuje praktycznie do każdego stylu wnętrzarskiego;
  • podłogi warstwowe – podłogi zbudowane z dwóch lub trzech warstw, które najczęściej są wybierane na ogrzewanie podłogowe;
  • parkiet – tradycyjnie składa się z niewielkich drewnianych deszczułek łączonych na pióro–wpust mających do 22 mm grubości; niekiedy układa się go w ozdobne wzory;
  • podłogi żywiczne – bardzo nowoczesne rozwiązanie, gdzie niezwykle trwałą podłogę uzyskuje się z połączenia żywicy epoksydowej lub poliuretanowej z wypełniaczem i barwnikami;
  • podłogi ceramiczne – odporne i dobrze przewodzące ciepło płytki i kafelki idealnie nadają się w przypadku ogrzewania podłogowego. Podłoga z nich wykonana może służyć przez wiele lat nie tylko w kuchni czy łazience, ale zdarza się, że pęka w przypadku uderzeń;
  • podłogi z paneli – do wyboru mamy panele laminowane lub nowocześniejsze, ale droższe okładziny wykonane z tworzywa PCV (panele winylowe). Wadą ostatnich jest to, że powierzchnia pod nimi musi być idealnie równa. Zaletą zwłaszcza paneli PCV jest to, że są całkowicie odporne na działanie wody i łatwe w układaniu.
układanie paneli
Photo from Freepik.com

Podłoga na gruncie i jej warstwy

Niezależnie od tego, jaki typ nowej podłogi wybierzemy, powinniśmy zadbać o to, co znajduje się pod spodem. O jej funkcjonalności i zaletach decydują bowiem wszystkie warstwy, nie tylko wierzchnia. 

Warstwy podłogi na gruncie

Jaką strukturę powinna mieć podłoga na gruncie? Oto kolejne warstwy zaczynając od spodu:

  1. grunt rodzimy,
  2. zagęszczona warstwa piasku,
  3. chudy beton,
  4. warstwa folii,
  5. styropian,
  6. druga warstwa folii,
  7. jastrych podłogowy cementowy,
  8. okładzina wierzchnia (np. parkiet, panele itp.).

Podłoga na legarach

Podłoga układana na gruncie, zwłaszcza w przypadku desek, może też spoczywać na legarach. Warto wtedy zadbać nie tylko o równe wypoziomowanie samych legarów, ale też filcowe podkładki pod nie i warstwę wełny mineralnej o działaniu wygłuszającym. Konieczna jest też izolacja przeciwwilgociowa. 

>> Zobacz też: Gres imitujący drewno – praktyczne i eleganckie wykończenie podłogi

Docieplenie i wyciszenie 

Najważniejsze kwestie, o które musimy zadbać przed ułożeniem ostatecznej okładziny podłogowej, to izolacja termiczna i akustyczna. Mają one bezpośredni wpływ na oszczędność energii i funkcjonalność pomieszczenia. Bez zadbania o docieplenie będziemy skazani na wysokie rachunki związane z ogrzewaniem. Zimna podłoga to również niższy komfort użytkowania pomieszczenia. Izolacja akustyczna jest z kolei niezbędna po to, żeby można było chodzić po podłodze bez przykrego odgłosu dudnienia.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Wymiana podłogi to wreszcie gruntowne zastanowienie się nad nową aranżacją wnętrza, którą warto rozpocząć właśnie od wyboru interesującej okładziny. Poza parametrami poszczególnych materiałów zwróćmy też uwagę na ich design. Osoby, którym często zdarza się zmieniać wystrój wnętrza, powinny postawić raczej na uniwersalne drewno w postaci desek lub klepek parkietowych. Z nimi łatwiej będzie tworzyć nowe aranżacje. Trzeba przy tym pamiętać, że o wiele łatwiej jest przemalować ściany lub kupić nową kanapę, niż układać nową podłogę. Niech więc będzie ona przemyślana i służy przez długie lata.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne mozaiki i płytki kamienne do Twojej kuchni?
Jak wybrać idealne mozaiki i płytki kamienne do Twojej kuchni?
W tym artykule odkryjesz sekrety dobierania mozaik i płytek kamiennych, które podkreślą styl Twojej kuchni i nada jej unikalnego charakteru. Dowiedz się, jakie rozwiązania są najbardziej praktyczne i estetyczne.
Ogrodzenie domu – czym kierować się w wyborze?
Ogrodzenie domu – czym kierować się w wyborze?
Przeczytaj, jak starannie wybrać ogrodzenie do domu respektując styl, bezpieczeństwo i budżet. Dowiedz się, co jest kluczowe przy decyzji o wyborze ogrodzenia.
Okna na zamówienie – czy to dobre rozwiązanie?
Okna na zamówienie – czy to dobre rozwiązanie?
Okna nowoczesne musimy specjalnie zamówić. W jakiej firmie? Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze okien oraz przy zamówieniu? Sprawdźmy to.
Ostatnie wpisy