Te koszty remontu mieszkania w 2022 z pewnością Cię zaskoczą!

Te koszty remontu mieszkania w 2022 z pewnością Cię zaskoczą!
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Bardzo często jednym z noworocznych postanowień jest remont. Metamorfoza domowych wnętrz, pomimo że wiąże się z wydatkami, zdecydowanie może pozytywnie wpłynąć na nasz nastrój i samopoczucie, a także zwiększyć komfort życia codziennego. Warto jednak odpowiednio się przygotować, głównie pod względem finansowym. Właśnie z tego względu przygotowaliśmy kilka wskazówek dotyczących kosztów remontu mieszkania w 2022, które z pewnością Cię zaskoczą!

Ceny usług i materiałów budowlanych drastycznie rosną

Generalny remont mieszkania to nie lada wyzwanie, dlatego zawsze warto dużo wcześniej zapoznać się z kosztami planowanych prac, aby uniknąć niemiłych niespodzianek. Nie jest tajemnicą, że rok 2022 przyniósł duże podwyżki, przez co ceny usług i materiałów budowlanych również drastycznie podrożały. Już w 2021 roku mieliśmy do czynienia z dużą podwyżką cen, gdyż materiały budowlane zdrożały średnio o prawie 11%. Najbardziej w górę poszybowały płyty OSB, aż o 101%, izolacje termiczne o 54%, sucha zabudowa o 41%, a dachy i rynny o 13%. Z uwagi na tak drastycznie zmiany warto przed przystąpieniem do remontu policzyć sobie i podsumować koszty materiałów niezbędnych do przeprowadzenia planowanych prac, aby mieć pewność, że remont zostanie dokończony, a my unikniemy stresu.

Koszt położenia płytek w 2022

Bardzo popularną pracą podczas remontu kuchni czy łazienki jest położenie nowych płytek – często wiąże się to ze skuciem starych, co również należy wziąć pod uwagę podczas ostatecznej wyceny. Samo skucie kafelków w 2022 roku to koszt około 35 zł do 50 zł za metr kwadratowy, a koszt układania płytek zależy od ich wielkości i rodzaju. Klasyczne modele 30×30 cm wiążą się z kosztem około 80 zł za metr kwadratowy, a w przypadku wymiaru 60×60 cm cena ta wzrośnie o około 10 zł. Jednak warto pamiętać, że przy skomplikowanych mozaikach koszt jest jeszcze większy i może dochodzić nawet do 150 zł za metr kwadratowy. Wśród dodatkowych kosztów znajdują się oczywiście materiały i ewentualna konieczność wyrównania ścian przed nałożeniem nowych płytek.

Koszty związane z malowaniem ścian w 2022

Aby oszacować ostateczny koszt malowania ścian, należy przede wszystkim właściwie ocenić ich stan wyjściowy. Niekiedy wystarczy je przemalować z wcześniejszym dokładnym umyciem i nałożeniem gruntu. Jednak w wielu przypadkach konieczne jest uzupełnienie ubytków w podłożu, co zwiększa ostateczny koszt. Warto wiedzieć, że usługi malarskie są wyceniane za metr kwadratowy, bez odejmowania powierzchni, którą zajmują drzwi czy okna. Wszystko ze względu na konieczność domalowywania zakamarków i wnęk, co zajmuje fachowcom znacznie więcej czasu niż malowanie prostego podłoża. Jeśli zatem ekipa ma wykonać wszystkie czynności, wśród których można wymienić umycie ścian, zeskrobanie starej farby, uzupełnienie ubytków, zagruntowanie, zabezpieczenie mebli przed zabrudzeniem to należy liczyć się z kosztem około 50 zł za metr kwadratowy, co dotyczy samej robocizny, do której dochodzi również koszt materiałów. Natomiast samo malowanie (trzema warstwami farby), bez dodatkowych usług, to około 15 zł za metr kwadratowy.

Co można zmienić w kuchni?

Kuchnia to zdecydowanie jedno z najdroższych pomieszczeń pod względem remontu, gdyż poza odświeżeniem ścian i podłóg, w przypadku przeprowadzania generalnych metamorfoz bardzo często decydujemy się również na wymianę sprzętów AGD, które są bardzo kosztowne. Wedle średnich wyliczeń można stwierdzić, że na same meble na wymiar i urządzenia kuchenne trzeba wydać około 15 000 zł. Do tej ceny dochodzą koszty materiałów związanych z wymianą podłóg czy płytek ściennych, wymiany instalacji czy też montażu nowych drzwi.

Metamorfoza przedpokoju – pomieszczenie najtańsze w remoncie

Przedpokój to zdecydowanie najtańsze pomieszczenie podczas remontu, głównie z uwagi na metraż. Najczęściej generalna metamorfoza wiąże się z kosztem około 3500 zł. W cenie tej wliczone jest zerwanie starej podłogi i położenie nowej, montaż drzwi z ościeżnicą, malowanie ścian i sufitu oraz montaż lamp. Oczywiście dodatkowym kosztem są elementy wyposażenia, w tym szafy czy szafki na buty oraz lustro, które powinno znaleźć się w każdym przedpokoju.

Remont łazienki – duża lista wydatków

Remont łazienki zwykle charakteryzuje się najdłuższą listą zadań do wypełnienia. Wedle prognoz gruntowna metamorfoza pomieszczenia sanitarnego w 2022 roku pochłonie około 10 000 zł, a połowę tej kwoty stanowić będzie robocizna, która rozkłada się na skucie i wywóz płytek, demontaż WC, wanny bądź prysznica, a także montaż kaloryfera. W kosztach tych uwzględniona jest także instalacja hydrauliczna i elektryczna, jednak dodatkowym wydatkiem będą nowe urządzenia sanitarne i drzwi wraz z ich montażem.

Remont pokoi – koszt zależny od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych

Remont pokoi w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb. Nie każdy z nas planuje przeprowadzenie generalnej metamorfozy tych pomieszczeń, jednak warto znać jakikolwiek zarys cen, aby wiedzieć na co się przygotować. Najdroższym etapem z pewnością będzie wymiana podłogi, w tym usunięcie starego parkietu, paneli czy wykładziny i położenie nowej podłogi. Dodatkowym kosztem jest wymiana kaloryferów, oświetlenia i drzwi, a także malowanie ścian. Na ostateczny kosztorys wpływają również meble, które można wymienić na zupełnie nowe lub też zdecydować się na odświeżenie starych, np. poprzez zmianę okleiny czy uchwytów. Te drobne prace z pewnością nie nadwyrężą budżetu, a być może okażą się satysfakcjonujące. Gdy po przeliczeniu znajdziemy brakującą lukę w budżecie, zawsze można wesprzeć się pożyczką.

Łączny koszt remontu standardowego mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych

Biorąc pod uwagę ceny z poprzedniego roku oraz planowane podwyżki na rok 2022, łączny koszt remontu standardowego mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych to około 40 000 – 50 000 zł. To duża inwestycja dla większości Polaków, co tylko powinno utwierdzać w przekonaniu, że każde remontowe prace należy zaplanować z większym wyprzedzeniem. Tak wysoka kwota często sprawia, że szukamy oszczędności i rezygnujemy z niektórych etapów. Ponadto wiele osób zastanawia się czy warto samodzielnie wykonywać prace remontowe czy lepiej skorzystać z pomocy fachowców. Wszystko zależy od naszych umiejętności, budżetu oraz potrzeb. Z niektórymi czynnościami z pewnością poradzimy sobie sami, co pozwoli zaoszczędzić, jednak większość prac związanych z przeprowadzeniem generalnego remontu mieszkania warto powierzyć doświadczonej ekipie. Pozwoli to mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie wykonane profesjonalnie, a także nic nas nie zaskoczy. Ponadto warto pamiętać, że ekipy remontowe również mają napięte grafiki, dlatego dla pewności lepiej znacznie wcześnie zaplanować remont, aby mieć czas na znalezienie sprawdzonej, uczciwej i godnej dalszego polecenia grupy fachowców, którym będzie można zaufać.

Zdjęcie główne: Stefan Lehner/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pokój, który rośnie razem z dzieckiem
Pokój, który rośnie razem z dzieckiem
Co jakiś czas zmieniamy wystrój naszego mieszkania, kupujemy nowe meble i dodatki. Ale modyfikacje, które dotyczą pokoju dziecka, nie wynikają z naszych upodobań, a z tego, że ono po prostu dorasta.
Czyszczenie pieca ze smoły – jak to zrobić?
Czyszczenie pieca ze smoły – jak to zrobić?
Piecyk z płaszczem wodnym to urządzenie, które jest często stosowane do ogrzewania wody użytkowej i pomieszczeń. W trakcie użytkowania piecyk z płaszczem wodnym wydziela sadzę, smołę i inne zanieczyszczenia, które z czasem mogą osadzić się w przewodach, komorze spalania i innych elementach pieca. Dlatego ważne jest regularne czyszczenie pieca ze smoły, aby zapewnić jego sprawne i bezpieczne działanie.
Jak wykorzystać beton architektoniczny przy aranżacji wnętrz?
Jak wykorzystać beton architektoniczny przy aranżacji wnętrz?
Jak wykorzystać ten surowiec podczas aranżacji? Dowiedz się już dziś!
Ostatnie wpisy