Drewniane meble kuchenne. Jak je odświeżyć?

Drewniane meble kuchenne. Jak je odświeżyć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czasem do każdej kuchni wkrada się nuda bądź zdajemy sobie sprawę, że meble, które posiadamy, nam się znudziły lub po prostu potrzebują odświeżenia. Nie musisz od razu decydować się na gruntowny remont i wymianę wszystkich mebli, zwłaszcza jeśli te, które masz, są wykonane z drewna. Sprawdź, co możesz zrobić, by odmienić oblicze swojej kuchni, odświeżyć ją i nie wydać przy tym majątku!

Meble kuchenne

Każdy, kto spędza choć trochę czasu w kuchni, wie, jak ważne są w niej meble. Służą do przechowywania żywności, wszystkich sprzętów kuchennych czy akcesoriów. Blaty czy stół są miejscami, gdzie przygotowujesz dania i je spożywasz. Są także bezapelacyjnie dekoracją wnętrza, więc oprócz swojej praktycznej funkcji powinny być również piękne i zadbane.

Jak odświeżyć drewniane meble? 

Zdajemy sobie sprawę, że drewniane meble to nie lada wydatek, jednak kiedy się już na nie zdecydujemy, widzimy, że był to dobry wybór. Są solidne, piękne i wystarczą nam na długie lata. Z czasem jednak również na nich pojawiają się ślady użytkowania, a nam może się zwyczajnie znudzić ich wygląd. W tym momencie ujawnia się ich kolejna zaleta – możemy w prosty sposób zupełnie zmienić ich wygląd i sprawić, że będą prezentowały się pięknie i świeżo. Wystarczy odrobina czasu i zaangażowania, a efekt może przewyższyć oczekiwania. 

Oczywiście, jeśli chcesz, możesz po prostu wymienić fronty szafek, co już wystarczy, by zupełnie odmienić oblicze kuchni. Możesz jednak także samodzielnie je nawoskować, okleić, pomalować bądź odnowić. 

Malowanie

By odnowić fronty, wystarczy je pomalować bądź pokryć lakierem. Najlepiej postawić na farbę do drewna, najczęściej będzie to wodorozcieńczalna farba akrylowa. W zależności od upodobań możesz wybrać wykończenie matowe bądź połyskliwe. Również dostępna paleta kolorów z pewnością Cię zaskoczy.

To Ty zdecydujesz, czy wolisz pójść w bezpieczną klasykę, czy zaszaleć i pomalować kuchnię na odważny kolor, nadać jej pazura. Tego typu farby są odporne na zmywanie, również przy użyciu detergentów, ścieranie i zarysowania. Co więcej, są naprawdę wydajne, więc za odświeżenie całej kuchni nie zapłacisz wiele. Jednak jeśli wolisz zachować naturalny rysunek drewna i pozostawić słoje na wierzchu, postaw na farby transparentne. 

Lakierowanie 

Dobrą opcją będzie również lakierowanie drewna. Tu musimy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni. Musi zostać właściwie zmatowiona, po to, by zyskać lepszą przyczepność nakładanego preparatu. Po zeszlifowaniu dokładnie oczyść ją z resztek pyłu. Możesz do tego użyć nawet zwykłego odkurzacza. Kolejne kroki są uzależnione od tego, jakiego lakieru chcemy użyć.

Na rynku dostępne są lakiery wodne, rozpuszczalnikowe, chemoutwardzalne oraz stosunkowo rzadko używane uretanowo-alkidowe. Niezależnie od wyboru ważne, by postępować zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się na opakowaniu zakupionego przez nas preparatu. Lakiery wodne potrzebują nawilżenia drewna wodą, zaś przy stosowaniu lakierów rozpuszczalnikowych musimy pamiętać o zagruntowaniu drewna lakierem podkładowym bądź rozcieńczonym rozpuszczalnikiem. 

Inne metody

Możesz także zdecydować się na użycie specjalnej okleiny PCV, która zupełnie odmieni ich oblicze i daje wiele możliwości, bądź na woskowanie lub olejowanie drewnianej powierzchni, które pozwolą zachować naturalny rysunek drewna.

Zdj. główne: Steven Ungermann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 pomysłów na aranżacje małej łazienki
5 pomysłów na aranżacje małej łazienki
Mała łazienka nie musi być skazana na nieporządek i brak uroku. Sprawdź, jakie mamy pomysły na urządzenie niedużej łazienki.
Malowanie dachu z blachy – jak odnowić pokrycie blaszane?
Malowanie dachu z blachy – jak odnowić pokrycie blaszane?
Jak odnowić pokrycie blaszane właśnie za pomocą malowania?
Kiedy wymieniać meble w sypialni?
Kiedy wymieniać meble w sypialni?
Planujesz wymienić meble w domu? Zobacz, kiedy jest na to odpowiedni moment.
Ostatnie wpisy