Wraz z upływem czasu drewniana balustrada traci swój pierwotny urok, niszczeje i wymaga renowacji. Jak i czym ją odnowić, by znów zachwycała swoim wyglądem i służyła nam przez lata?
Wiele osób bez doświadczenia w majsterkowaniu zupełnie nie wie, od czego zacząć remont drewnianej balustrady. Pierwszy krok to sprawdzenie stanu drewna. Słońce, deszcz, mróz to niekorzystne czynniki atmosferyczne, które przyczyniają się do stopniowego niszczenia drewna, będącego jak wiadomo naturalnym materiałem o ograniczonej odporności. Gdy balustrada tarasowa lub balkonowa silnie poszarzała, widoczne są na niej liczne szpary i pierwsze oznaki zgnilizny (zmurszenia), a farba lub lakier odpryskują w wielu miejscach albo dosłownie łuszczą się pod palcami – nie ma co zwlekać z pracami konserwatorskimi!
Należy wybrać środek do zabezpieczenia drewna, którego można używać na zewnątrz, najlepiej mający właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze (dzięki czemu zahamuje ewentualny rozwój glonów, grzybów oraz zapobiegnie zagnieżdżaniu się nieproszonych gości, czyli różnych owadów). Warto dodać, że dobrej jakości impregnat do elementów drewnianych montowanych na zewnątrz znacznie zmniejsza ich nasiąkliwość i sprawia, że zabrudzenia nie wnikają w głąb drewna, dzięki czemu łatwiej utrzymać balustradę w czystości. Jeśli chce się zachować naturalny kolor drewna, należy regularnie impregnować balustradę za pomocą lakieru lub bejcy – preparaty te zapewniają stałość barwy oraz zapobiegną ciemnieniu drewnianej barierki. Oczywiście jeśli nie zależy nam na zachowaniu i wyeksponowaniu naturalnej struktury drewna, możemy użyć farby kryjącej o dowolnym kolorze.
Odnowienie drewnianej balustrady nie jest szczególnie skomplikowane ani nie wymaga znacznych nakładów finansowych, każdy amator bez problemu poradzi sobie z tym zadaniem. Tak naprawdę konkretny zakres prac renowacyjnych zależy od stopnia zniszczenia balustrady. Jeżeli warstwa malarska jest w przyzwoitym stanie, tj. wciąż ściśle przylega do konstrukcji, farba nie łuszczy się i nie odpryskuje – wystarczy ją odświeżyć przez pomalowanie na wybrany kolor. Natomiast w sytuacji, gdy starą powłokę malarską w znacznym stopniu nadszarpnął ząb czasu, należy ją starannie zeszlifować za pomocą szlifierki oscylacyjnej, a jeśli nie posiadamy tego typu elektronarzędzi, możemy użyć papieru ściernego. Pamiętajmy, aby przed przystąpieniem do działania odpowiednio zabezpieczyć podłogę tarasu, wyścielając ją najlepiej grubą folią malarską. Jeśli zauważymy szpecące ubytki i pęknięcia, powinniśmy uzupełnić je właśnie na tym etapie, używając w tym celu masy szpachlowej w odcieniu dopasowanym do koloru drewna. Ważna uwaga: deski zainfekowanie grzybem są nie do odratowania, niestety musimy wymienić je na nowe. Następnie możemy zagruntować balustradę środkiem do zabezpieczania drewna i pokryć dwoma warstwami farby lub lakieru impregnującego. Podczas malowania temperatura na zewnątrz nie może być niższa niż 5 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 80%.
>> Przeczytaj także: Jak odnowić deskę tarasową po zimie?
Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom stara balustrada odzyska blask i będzie prawdziwą ozdobą tarasu, balkonu lub werandy, a przeprowadzone prace remontowe trwale zabezpieczą powierzchnię drewna.