Najczęściej popełniane błędy podczas urządzania łazienki

Najczęściej popełniane błędy podczas urządzania łazienki
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Łazienka musi być przede wszystkim funkcjonalna. Jej aranżacja to trudne zadanie. Sprawdź, jakich błędów się wystrzegać. Zaoszczędzisz tym samym nie tylko pieniądze, ale i nerwy. Oto najpopularniejsze błędy popełniane podczas urządzania łazienki.

Źle rozplanowana przestrzeń i zbyt małe odległości pomiędzy sanitariatami

Starannie przygotowany projekt łazienki to podstawa. Nawet niewielką przestrzeń można urządzić funkcjonalnie. Często popełnianym błędem jest jednak zapominanie o tym, jak ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy wszystkimi sanitariatami i meblami. Jeśli pole manewru i swobody ruchów zostanie mocno zawężone, możemy odczuwać dyskomfort czy wręcz irytację. Dobrze zatem, by przerwa ta wynosiła co najmniej 20–30 centymetrów. 

Dodatkowo, gdy decydujemy się na kabinę prysznicową z uchylnymi drzwiami jedno- bądź dwuskrzydłowymi, muszą się one swobodnie otwierać. Tak samo jest ze wszystkimi szafkami – drzwiczek nie może nic blokować.

Wanna w małej łazience

Doskonale rozumiemy, że fanom kąpieli trudno wyobrazić sobie łazienkę bez wanny. Niestety w małym pomieszczeniu zdecydowanie lepiej sprawdzi się kabina prysznicowa, która zwiększy przestrzeń użytkową. 

Co ważne, wysoki brodzik prysznica w żadnym razie nie zastąpi wanny, a jeszcze może utrudniać wchodzenie. To też dodatkowe miejsce do sprzątania, które wbrew pozorom wcale nie jest tak łatwo utrzymać w czystości. 

Ciekawym rozwiązaniem są kabiny zupełnie bez brodzika. Tutaj jednak trzeba zadbać o prawidłowe przygotowanie podłogi, tak by woda nie zalewała ani całej łazienki, ani sąsiada z dołu.

Śliskie płytki = niebezpieczna podłoga

A skoro o podłodze mowa, to zwracajmy uwagę na to, jakie płytki wybieramy do jej pokrycia. Powinny być one przede wszystkim antypoślizgowe, by zniwelować możliwość upadku po wyjściu z wanny czy spod prysznica. Tutaj nie ma kompromisów, bo śliskie płytki są po prostu niebezpieczne.

Za mało miejsca do przechowywania

Nawet najlepszy projekt łazienki okaże się fiaskiem, gdy w codziennym użytkowaniu okaże się, że nie mamy gdzie schować dodatkowych ręczników, sprzętów do stylizacji włosów czy kosmetyków. Same otwarte półki też nie zdadzą egzaminu. Warto wykorzystać wszystkie możliwe miejsca i jeśli nie znajdziemy gotowych mebli, to zlecić ich wykonanie stolarzowi. Polecamy zabudowane szafki podumywalkowe oraz znajdujące się nad muszlą klozetową.

Słaba wentylacja pomieszczenia

W każdej łazience panują charakterystyczne warunki, które można prosto określić jako ciepłe i wilgotne. Stąd też niezbędna jest dobra i sprawnie działająca wentylacja. Z tym bywa jednak różnie i może się to wręcz skończyć pojawieniem pleśni i grzybów. Czego się więc wystrzegać? Braku kratek lub zbyt małej liczby kratek wentylacyjnych oraz w pełni zabudowanych drzwi bez podcięcia wentylacyjnego lub specjalnych otworów w dolnej części.

Nieodpowiednie oświetlenie

Na koniec jeszcze jeden dość często popełniany błąd – źle zaplanowane oświetlenie. Jak wiadomo, w każdym pomieszczeniu powinniśmy podzielić oświetlenie na główne – na przykład w formie lampy montowanej w centralnej części sufitu – i robocze – przy lustrze, np. lampy liniowe umieszczone wzdłuż tafli i po obu jej stronach, tak by dokładnie widzieć swoją twarz.

Zdj. główne: Steven Ungermann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zabezpieczanie drewna przed szkodnikami – domowe metody i skuteczne rozwiązania
Zabezpieczanie drewna przed szkodnikami – domowe metody i skuteczne rozwiązania
Poznaj domowe sposoby i profesjonalne metody na ochronę drewna przed szkodnikami. Dowiedz się, jak prewencyjnie zabezpieczyć drewniane powierzchnie i utrzymać je w doskonałym stanie.
Jak wybrać doskonały materiał na posadzkę? Poradnik dla entuzjastów nowoczesnych rozwiązań
Jak wybrać doskonały materiał na posadzkę? Poradnik dla entuzjastów nowoczesnych rozwiązań
Zastanawiasz się, jaki materiał wybrać na posadzkę? Odkryj poradnik, który wprowadzi Cię w świat najnowszych trendów i pomysłów na posadzę dla Twojego domu.
Naprawa komina. Jak prawidłowo zamontować wkład kominowy?
Naprawa komina. Jak prawidłowo zamontować wkład kominowy?
Komin musi być sprawny – inaczej może stanowić duże zagrożenie dla osób, które przebywają w budynku. Czy możliwe jest samodzielne dokonanie naprawy i zamontowanie wkładu kominowego? Jak to zrobić?
Ostatnie wpisy