Kuchnia otwarta na salon – ukryj to, czego nie chcesz pokazać gościom

Remont domu
Kuchnia otwarta na salon – ukryj to, czego nie chcesz pokazać gościom
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kuchnia otwarta na salon jest popularnym rozwiązaniem, szczególnie w małych mieszkaniach. Jej odpowiednia aranżacja pozwoli ukryć niechciane mankamenty pomieszczenia, stosując kilka ciekawych trików.

Kuchnia otwarta na salon – zalety

Powszechnie uważa się, że najlepsze rozmowy odbywają się zawsze w kuchni. Tyczy się to zwłaszcza wszelkiego rodzaju imprez czy spotkań. Dodatkowo pozwala to na zachowanie kontaktu z naszym gościem czy domownikami podczas przygotowywania posiłków. Nie ma nic lepszego niż dobre towarzystwo i jeszcze lepsze jedzenie.

Otwarta kuchnia ma nie tylko walory towarzyskie, ale również przestrzenne. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni. Zostanie to dodatkowo podkreślone, jeśli w aranżacji zostaną wybrane jasne lub pastelowe kolory. 

Kuchnia otwarta to również komfort, kiedy chcemy przenieść naszą potrawę od razu do salonu, w którym czekają wygłodniali domownicy czy przyjaciele. Pozwala to poczuć się prawdziwym Panem lub Panią Domu nawet w małym mieszkaniu.

zlew kuchenny
Photo by mrzivica from Freepik.com

Głównym mankamentem takiego rozwiązania może być wentylacja. Dlatego należy przede wszystkim zainwestować w wydajny okap z wyciągiem, aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów w całym domu. Obowiązkowe jest też cykliczne wietrzenie.

Co warto ukryć w otwartej kuchni?

W każdej przestrzeni domowej znajdziemy coś, co będziemy chcieli zamaskować. W wypadku otwartej kuchni trikiem pozwalającym na ergonomiczne jej zaaranżowanie jest zdecydowanie się na AGD w zabudowie. To pozwoli, aby lodówka, zmywarka czy inny sprzęt nie rzucał się tak w oczy. Uwypukli też design stylowych lub bardziej klasycznych frontów szafek, zależnie od gustu. 

Jeśli po długim gotowaniu i skończonym obiedzie nasz zlew pęka w szwach od naczyń, przysłonięcie go szafką lub blatem odwróci uwagę od tego, co niechciane. Szczególnie, jeśli kuchnia z boku oddzielona jest ścianą działową. To najlepszy sposób, by ukryć wiele niechcianych mankamentów. 

Szacuje się, że podstawowa ściana działowa powinna mieć około 110 do 120 cm długości, a jej wysokość powinna wynikać z wysokości blatu. W standardzie ma on nie więcej niż 80 do 90 cm. Co więcej, należy wiedzieć, że ściana działowa powinna wystawać około 30 cm ponad blat, to pozwoli ukryć wiele elementów i narzędzi umieszczonych w kuchni, jak choćby stojak na wino, jeśli nie chcemy wyjść na nadmiernych miłośników tego trunku. 

Ściana działowa ma jeszcze dodatkowe zastosowanie, a mianowicie walor estetyczny i funkcjonalny. Nie tylko możemy zaaranżować ją wedle uznania, np. poprzez wyłożenie płytkami ściennymi, ale również zamontować potrzebne nam gniazdka. Eksperci doradzają też, by przy takim rozdzieleniu przestrzeni między kuchnią otwartą a salonem ustawić przy ścianie od strony dziennej stół jadalny. To również pozwoli na ciekawe zaaranżowanie przestrzeni, odwracając wzrok od sprzętów.

Wyspa kuchenna – sprytne i funkcjonalne rozwiązanie

Wyspa kuchenna to świetne i bardzo pomysłowe rozwiązanie pozwalające na zachowanie estetyki wnętrza, komfortu użytkowania i sprytne zamaskowanie tego, czego nie chcemy uwydatniać. Przede wszystkim jest bardzo funkcjonalne. Perfekcyjnie ukryje wiele kuchennych narzędzi, a  dodatkowo można ją wykorzystać jako kolejny blat, stół lub strefę do prawdziwych kulinarnych popisów. Na wyspie można umieścić płytę indukcyjną lub postawić dekoracyjne przedmioty, jak kwiaty, figurki, książki kucharskie, słoiki z przyprawami czy inne gadżety. Możliwości jest wiele, wszystko zależy od własnego pomysłu. 

>> Zobacz też: 5 pomysłów na aranżację małej i wąskiej łazienki

Bałagan, niezależnie, jak urządzimy otwartą kuchnię i jakich trików do jego zamaskowania użyjemy, i tak będzie widoczny. Dlatego warto nie tylko wyrobić sobie nawyk sprzątania zaraz po gotowaniu, ale również pomyśleć o wyposażeniu kuchni w sprytne schowki, szafki, wieszaki, stojaki i inne rozwiązania ułatwiające utrzymanie porządku w pomieszczeniu.  Dzięki temu nie tylko unikniemy braku schludności w kuchni, ale również pozwolimy na skomponowanie jej z salonem, poprzez odpowiednią aranżację.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny system odprowadzania wody dla nowoczesnej łazienki
Jak wybrać idealny system odprowadzania wody dla nowoczesnej łazienki
Odkryj kluczowe aspekty do rozważania przy wyborze systemu odprowadzania wody, który będzie idealnie pasować do estetyki i funkcjonalności Twojej nowoczesnej łazienki.
Przydomowy basen krok po kroku
Przydomowy basen krok po kroku
Chcesz cieszyć się basenem każdego lata, nie musząc co roku rozkładać go ani pompować? Podpowiadamy, jak wybudować przydomowy basen krok po kroku. Przeczytaj!
Odświeżanie ścian w salonie
Odświeżanie ścian w salonie
Masz dość wyglądu swojego salonu, chcesz odświeżyć ściany i szukasz kreatywnych pomysłów? Poznaj nasze propozycje na uatrakcyjnienie tego reprezentacyjnego pomieszczenia w domu i rozpocznij remont!
Ostatnie wpisy