Ekologiczne ogrzewanie w domu – dostępne rozwiązania

Remont domu
Ekologiczne ogrzewanie w domu – dostępne rozwiązania
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zbliża się jesień, a wraz z nią sezon grzewczy. W obecnych czasach ekologia to bardzo ważny temat, a opalanie pieca węglem nie jest najbardziej przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem. Poszukiwanie bardziej ekologicznych rozwiązań na ogrzewanie domu jest potrzebne, by powstrzymać postępującą katastrofę klimatyczną, a przy okazji zapewnić sobie komfort termiczny zimą. Poznaj nasze propozycje na ogrzewanie przyjazne dla Ziemi. 

Piec na ekogroszek

Choć węgiel nie jest najbardziej optymalnym dla środowiska rozwiązaniem, ekogroszek jest najbardziej ekologicznym wyborem wśród opału na bazie węgla. Piece, które można opalać ekogroszkiem są skonstruowane w taki sposób, żeby nic, poza węglem się do nich nie dostało. Automatyczny dozownik sam wsypuje opał do pieca, co eliminuje możliwość palenia w piecu śmieciami oraz innymi niepożądanymi materiałami. Brak możliwości spalania materiałów do tego nieprzeznaczonych sprawia, że piece na ekogroszek są ekologicznym rozwiązaniem, które pomaga zmniejszać smog. 

Piec na pellet 

Innym przyjaznym środowisku rozwiązaniem jest opalanie pieca drewnianym pelletem lub blokami wiórowymi. Pellet jest wykonywany z prasowanych odpadów pozostałych po obróbce drewna. To rozwiązanie jest prawdziwą definicją pojęcia zero waste, ponieważ z resztek drewna, czyli wiórów, kory oraz pyłu i ścinek, powstaje coś nowego, co można jeszcze wykorzystać w praktyce. Dodatkowo, pellet oraz bloki z niego charakteryzują się bardzo wysokim spalaniem, przez co zostaje bardzo mało popiołu, a do tego podczas palenia wydziela się bardzo niewiele dymu. Pellet jest więc wysokokaloryczny i świetnie się spala, lecz ma niską emisyjność, dzięki czemu nie zanieczyszcza powietrza tak, jak inne formy opału. 

Ogrzewanie elektryczne – może być ekologiczne i tanie

Jedną z najbardziej neutralnych węglowo opcji ogrzewania domu jest połączenie ogrzewania elektrycznego z montażem paneli fotowoltaicznych. Choć ogrzewanie na prąd samo w sobie z ekologią ma niewiele wspólnego (elektrownie opalane są węglem i emitują do atmosfery potężne ilości pyłów, zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych), w połączeniu z fotowoltaiką, jest to rozwiązanie idealne. Jeśli decydujesz się na zastosowanie takiego sposobu, ML System od lat zajmuje się fotowoltaiką, na ich stronie możesz dowiedzieć się więcej na temat czerpania energii elektrycznej ze słońca. Choć montaż paneli słonecznych nie należy do najtańszych, inwestycja szybko zwraca się przez niższe nawet o 90% rachunki za prąd. Dzięki temu możesz bardzo niewielkim kosztem ogrzewać dom kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. 

Izolacja termiczna

Kluczem do ogrzewania domu w sposób ekologiczny i obniżenie kosztów za opał czy prąd, jest odpowiednie ocieplenie domu. Dobrze założona i przemyślana izolacja termiczna domu sprawi, że ciepło będzie dłużej utrzymywać się w środku, a co za tym idzie, zużyjesz mniej opału na dogrzanie pomieszczeń. Inwestycja w ocieplenie budynku to na dłuższą metę bardzo duża oszczędność. Przy okazji jest to także rozwiązanie ekologiczne, ponieważ im mniej materiału zostaje spalone, tym mniej zanieczyszczeń trafia do powietrza. 

Dom musi być miejscem, w którym czas spędza się komfortowo. Jednym z czynników zapewniających wygodę jest temperatura panująca w pomieszczeniach. Mieszkanie, w którym zimą panuje chłód nie będzie przytulną ostoją. Zadbaj o ogrzewanie domu, a przy okazji o planetę, stosując jedno z przyjaznych dla środowiska rozwiązań. 

Zdjęcie główne: pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak urządzić jadalnię?
Jak urządzić jadalnię?
Szukasz inspiracji na aranżację jadalni? Sprawdź, jak odnajdziesz się w tradycyjnym wystroju wnętrz, a jak w nowoczesnym. Wybierz styl, który najlepiej pasuje do Twojego domu i gustu. Spraw, by Twoi domownicy kochali pomieszczenia, w których przebywają.
Jak wybrać idealny imbryk do serwowania herbaty Althaus?
Jak wybrać idealny imbryk do serwowania herbaty Althaus?
Odkryj świat wyjątkowych doznań smakowych z imbrykiem do herbaty Althaus. Dowiedz się, jakie cechy powinien posiadać idealny sprzęt do parzenia i serwowania naparu.
Błędy podczas budowy domu – w jaki sposób ich unikać?
Błędy podczas budowy domu – w jaki sposób ich unikać?
Czas budowy domu jest niezwykle ważny dla większości nowopowstałych rodzin, chcących na dobre rozpocząć wspólne życie.
Ostatnie wpisy