Szpachlowanie łączeń płyt gipsowych krok po kroku

Remont domu
Szpachlowanie łączeń płyt gipsowych krok po kroku
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele drobnych elementów remontu można wykonać w domu samemu po drobnym przeszkoleniu. Tak jest właśnie ze spoinowaniem i szpachlowaniem regipsów. 

Aby otrzymać wytrzymałą i gładką suchą zabudowę, należy wykonać poprawnie spoinowanie i szpachlowanie płyt gipsowych. Poprawnie zaszpachlowane regipsy nie będą pękały i dłużej zachowają swoją pierwotną formę. Do niedawna potrzebna była jeszcze taśma, jednak obecnie praktykuje się także łatwiejsze sposoby szpachlowania. Jak zrobić to dobrze samemu? 

Płyty kartonowo-gipsowe. Po co są tak właściwie potrzebne? 

Płyty gipsowo-kartonowe to materiał okładzinowy, który wyróżnia się równą, gładką powierzchnią. Dzięki temu stanowią podłoże pod płytki, tapety farby – ogółem stanowią bazę ścian i sufitów. Ponieważ z powodzeniem zastępują tynki i gładzie są nazywane suchymi tynkami. Płyty gipsowe sprawdzają się podczas szybkiego remontu. O wiele łatwiej kupić płyty i zamontować je, niż szpachlować całą powierzchnię ścian i sufitów do gładkości. 

Płyty kartonowo-gipsowe mają kilka oznaczeń: A, H2, F, FH2. Każdy gatunek nadaje się do innych pomieszczeń i w zależności od występujących w domu warunków (np. poziom wilgotności) należy dobrać odpowiednie. 

Zanim przejdziesz do łączenia…

Zanim przejdziesz do szpachlowania łączeń, kupione płyty należy odpowiednio obrobić. Te zakupione w marketach budowalnych mają lekko zaokrąglone krawędzie – dzięki temu po połączeniu płyt powstaje przestrzeń, w której ma znaleźć się masa spajająca. Niestety, prawie zawsze płyty należy docinać. Tworzą się wtedy krawędzie o kątach prostych, które należy delikatnie zaokrąglić papierem ściernym bądź frezarką. Na oczyszczone z pyłu i kurzu płyty należy nałożyć preparat gruntujący, który zapewni odpowiednią przyczepność masy gipsowej. 

Do łączenia płyt gipsowych wykorzystuje się gips szpachlowy – musisz rozrobić go z wodą w proporcjach podanych przez producenta. Za pomocą szpachli nakładaj wyrób na łączenia i wyrównuj. 

A co z taśmami? 

To jednak nie koniec zabawy ze szpachlowaniem łączeń płyt gipsowych. Pozostaje jeszcze zbrojenie styków za pomocą gipsu i taśm. Można wykorzystać taśmy papierowe, które należy zwilżyć przed zaaplikowaniem na powierzchnię płyt. Są trwałe i odporne, jednak ciężkie w samodzielnym montażu. Na rynku dostępne są także taśmy z włókna szklanego i taśmy flizelinowe. Do wykończenia styków w narożnikach (np. ścian) stosuje się specjalne taśmy do narożników wewnętrznych. 

Taśmy nakłada się na mokre łączenia płyt tak, by środek taśmy pokrywał się z łączeniem. Na łączenia zabezpieczone taśmą aplikuje się kolejną warstwę gładzi. 

Co dalej?

Jeśli chcesz uzyskać wyjątkowo gładką i odporną powierzchnię, pokryj masą szpachlową całe płyty, nie tylko łączenia. W niektórych przypadkach jest to nawet niezbędne, np. gdy powierzchnia płyt jest wyjątkowo nierówna. Wszelkie nierówności ostatecznie usuwa się podczas szlifowania ścian. Można zrobić to za pomocą gąbki ściernej lub szlifierki do gładzi. Pamiętaj tylko, by zabezpieczyć drogi oddechowe przed pyleniem! 

Zdjęcie główne: pexels.com/Polina Tankilevitch

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak się pozbyć wciornastków i przędziorków z roślin domowych?
Jak się pozbyć wciornastków i przędziorków z roślin domowych?
Wciornastki i przędziorki to szkodniki bardzo często atakujące rośliny doniczkowe. Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć.
Przemyślane oświetlenie – klucz do przytulnej atmosfery w domu
Przemyślane oświetlenie – klucz do przytulnej atmosfery w domu
Odkryj, jak przemyślane oświetlenie może wpłynąć na atmosferę w twoim domu, przekształcając go w ciepłe i przytulne miejsce.
Jak zapewnić w domu dobrą wentylację?
Jak zapewnić w domu dobrą wentylację?
Poprawnie działająca wentylacja w domu lub w mieszkaniu jest niezwykle istotna. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby ją usprawnić oraz dlaczego jest to takie ważne.
Ostatnie wpisy