Narzędzia ogrodnicze. Podpowiadamy, które warto mieć

Narzędzia ogrodnicze. Podpowiadamy, które warto mieć
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Bez narzędzi ogrodniczych nie utrzymasz swojego ogrodu w porządku. Nie zadbasz odpowiednio o hodowane rośliny, nie przytniesz niesfornych gałęzi drzew, ani nie utrzymasz w ryzach bujnie rosnącej trawy. Co właściwie jest potrzebne do pracy w ogrodzie? 

Porządek to podstawa

Niezależnie od tego, czy mowa o grabieniu jesiennych liści, czy świeżo skoszonej trawy, musisz mieć grabie. Bez nich w Twoim ogrodzie zapanuje bałagan. Wbrew pozorom, wybór grabi, wcale nie jest taki prosty! Oczywiście, na rynku znajdują się klasyczne, uniwersalne modele, które powinny sprawdzić się do wszystkiego. Składają się z rękojeści (najczęściej drewnianej) oraz metalowego grzebienia.

W sklepach z narzędziami ogrodowymi znajdziesz również modele do konkretnych czynności. Przykładowo grabie do grabienia liści mają o wiele bardziej giętkie zęby i są o wiele lżejsze, niż grabie klasyczne. Na rynku znajdują się jeszcze grabie polowe przeznaczone do grabienia siana oraz grabie do trawników, które doskonale oczyszczą gęstą, piękną trawę, bez wyrywania jej. 

Kontroluj swój ogród

Wszystkie krzewy i żywopłoty w ogrodzie trzeba regularnie przycinać. Od tego, jakie narzędzie do tego kupisz, często będzie zależeć stan Twojego ogrodu. Dlaczego? Tępy czy za mały sekator może zwyczajnie poszarpać gałązki, zamiast idealnie je przyciąć.

Bez problemu kupisz również narzędzia do cięcia, które wymagają podłączenia do prądu. Jest to szczególnie przydatne, jeśli masz dużo drzew lub wysoki żywopłot, który wymaga stałej pielęgnacji. W wyposażeniu Twojego ogrodu na pewno powinno znajdować się kilka rodzajów i rozmiarów sekatorów. Nie obejdziesz się bez małego, którym podetniesz cienkie gałązki czy małe krzewy, wymagające jedynie estetycznych poprawek. 

Po pas w trawie

Kosiarka to jedno z najbardziej podstawowych i uniwersalnych urządzeń do ogrodu. Nieważne więc, czy ogród pełni funkcję jedynie rekreacyjną, czy uprawiasz w nim warzywa i owoce, a może masz rabaty pełne wspaniałych, przepięknych kwiatów. Prędzej czy później przyjdzie ten moment, w którym będziesz musiał skosić trawę. Właśnie dlatego warto zainwestować w dobrej jakości kosiarkę do trawy. 

Rodzaje kosiarek do ogrodu:

  • kosiarka bębnowa – doskonale sprawdzi się do koszenia niewielkich i jednocześnie równych powierzchni. Jej mechanizm to nożyczki, które równo tną trawę, a ta wpada do kosza;
  • kosiarka rotacyjna – najlepiej zaopatrzyć się w nią, jeżeli masz naprawdę dużo powierzchni zielonej; 
  • kosiarka spalinowa – najpopularniejsza, dobrze sprawdzi się przy dużych i nierównych powierzchniach. Ma największą moc.

Małe narzędzie, wielkie możliwości

Każdy, kto pracował w ogrodzie, doskonale wie, do czego służy szpadel. To niewielkie urządzenie pozwala nam wykonywać ogromną ilość ogrodniczych prac. Pomoże w przekopaniu podłoża, ułatwi wykonanie otworów na nasiona, wykorzystasz go do duplikacji roślin, czy spulchniania gleby.

Szpadel szpadlowi nierówny – dosłownie! W sklepach jest ogromny wybór najróżniejszych rozmiarów, od malutkich szpadelków, po długie szpadle. Ważne jest jednak to, aby sprawdzić, czy kupowany przez Ciebie szpadel, będzie dobrze układać się w Twojej dłoni.

Zdj. główne: dylan nolte/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Remont 2021. Na jakie koszty trzeba się przygotować?
Remont 2021. Na jakie koszty trzeba się przygotować?
Koszty remontu rosną z roku na rok, przez rosnące ceny za usługi fachowców. Żeby wyliczyć dokładnie ile wyniesie nas remont trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Sprawdź ile może kosztować remont w 2021.
Czynności, dzięki którym działka wokół domu zachwyci!
Czynności, dzięki którym działka wokół domu zachwyci!
Teren tuż przed wejściem do domu jest niezwykle ważny – to w końcu jego prawdziwa wizytówka. Podpowiadamy więc, co zrobić, aby był on piękny i zachwycający.
Gruntowanie ścian przed malowaniem — czy to konieczne?
Gruntowanie ścian przed malowaniem — czy to konieczne?
Czy możemy pominąć etap gruntowania ścian? Jakie są jego efekty? W jaki sposób wpływa ono na dalsze użytkowanie pomieszczenia? Podajemy odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących gruntowania.
Ostatnie wpisy