Jak odświeżyć dębowy stół?

Jak odświeżyć dębowy stół?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Styl vintage wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Świetnie wygląda także w nowoczesnym ujęciu. W minimalistycznych wnętrzach pojawiają się stylowe meble z duszą, upolowane na aukcjach, które wystarczy odświeżyć, aby zyskały nowy blask! Jak to zrobić? Zapraszamy na krótki instruktaż odświeżenia dębowego stołu.

Meble z duszą

Meble z drugiej ręki cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Popularnym celem są obecnie dębowe stoły, które w towarzystwie tapicerowanych, kolorowych krzeseł stają się prawdziwym sercem domu, przy którym chętnie spotyka się cala rodzina. Zanim jednak upolowana zdobycz pojawi się w domu, warto przywrócić jej dawny blask i oczyścić z plam i zabrudzeń oraz ze starego lakieru. Z odpowiednimi narzędziami bez problemu przeprowadzimy zabieg renowacji dębowego stołu.

Jak odnowić drewniany stół?

  1. W pierwszej kolejności musimy pozbyć się starego lakieru. Jeśli zależy nam na wydobyciu naturalnego piękna i wyeksponowaniu drewnianych słojów, konieczne będzie całkowite usunięcie starych środków konserwujących. W tym celu najlepiej skorzystać ze szlifierki do drewna oscylacyjnej lub taśmowej. 
  2. Po usunięciu lakieru stół należy odpylić, najlepiej za pomocą czystej zmiotki lub miękkiej ściereczki. Na tym etapie warto przyjrzeć się, czy mebel nie został zainfekowany przez szkodniki takie jak: spuszczel pospolity, czy drwalnik paskowany, kołatek domowy. Charakterystyczne dla nich będą niewielkie, jasne otwory. Wówczas należy zastosować odpowiednie środki chemiczne na pozbycie się tych szkodników.  Jeśli tego nie zrobimy, istnieje ryzyko przeniesienia się intruzów na inne drewniane meble, znajdujące się w domu. Ubytki wypełniamy masą szpachlową do drewna.

>> Zobacz też: Renowacja mebli tapicerowanych. Czy to się opłaca?

3. Ostatni etap renowacji to konserwacja drewnianej powierzchni. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się gotowe lakierobejce lub oleje do drewna. Podczas olejowania drewna warto używać specjalistycznych olejów, które należy nakładać za pomocą pędzla o naturalnym włosiu. Olej wniknie w strukturę drewna, a nadmiar usuwamy miękką ściereczką.

Tak odświeżony dębowy stół zyska duszę i stanie się bohaterem domu, który zwróci uwagę każdego.    

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co ułatwi utrzymanie czystości w halach produkcyjnych?
Co ułatwi utrzymanie czystości w halach produkcyjnych?
Budynki przemysłowe przez swoją dużą powierzchnię oraz specyfikę użytkowania są trudne do utrzymania w czystości. Zobacz, jakie urządzenia ułatwią sprzątanie hal produkcyjnych.
Budowa grilla murowanego z wędzarnią
Budowa grilla murowanego z wędzarnią
Grill murowany z wędzarnią to coś, co chcesz widzieć w swoim ogrodzie? Sprawdź podstawowe informacje o jego budowie, zanim się na nią zdecydujesz.
Szpachlowanie łączeń płyt gipsowych krok po kroku
Szpachlowanie łączeń płyt gipsowych krok po kroku
Spoinowanie i szpachlowanie płyt gipsowych to konieczność, jeśli chcemy uzyskać trwałą i gładką strukturę ścian lub sufitu. Nie potrzeba jednak do tego fachowców czy ekipy – można zrobić to samodzielnie. Jak? Sprawdź!
Ostatnie wpisy