Jak odświeżyć dębowy stół?

Jak odświeżyć dębowy stół?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Styl vintage wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Świetnie wygląda także w nowoczesnym ujęciu. W minimalistycznych wnętrzach pojawiają się stylowe meble z duszą, upolowane na aukcjach, które wystarczy odświeżyć, aby zyskały nowy blask! Jak to zrobić? Zapraszamy na krótki instruktaż odświeżenia dębowego stołu.

Meble z duszą

Meble z drugiej ręki cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Popularnym celem są obecnie dębowe stoły, które w towarzystwie tapicerowanych, kolorowych krzeseł stają się prawdziwym sercem domu, przy którym chętnie spotyka się cala rodzina. Zanim jednak upolowana zdobycz pojawi się w domu, warto przywrócić jej dawny blask i oczyścić z plam i zabrudzeń oraz ze starego lakieru. Z odpowiednimi narzędziami bez problemu przeprowadzimy zabieg renowacji dębowego stołu.

Jak odnowić drewniany stół?

  1. W pierwszej kolejności musimy pozbyć się starego lakieru. Jeśli zależy nam na wydobyciu naturalnego piękna i wyeksponowaniu drewnianych słojów, konieczne będzie całkowite usunięcie starych środków konserwujących. W tym celu najlepiej skorzystać ze szlifierki do drewna oscylacyjnej lub taśmowej. 
  2. Po usunięciu lakieru stół należy odpylić, najlepiej za pomocą czystej zmiotki lub miękkiej ściereczki. Na tym etapie warto przyjrzeć się, czy mebel nie został zainfekowany przez szkodniki takie jak: spuszczel pospolity, czy drwalnik paskowany, kołatek domowy. Charakterystyczne dla nich będą niewielkie, jasne otwory. Wówczas należy zastosować odpowiednie środki chemiczne na pozbycie się tych szkodników.  Jeśli tego nie zrobimy, istnieje ryzyko przeniesienia się intruzów na inne drewniane meble, znajdujące się w domu. Ubytki wypełniamy masą szpachlową do drewna.

>> Zobacz też: Renowacja mebli tapicerowanych. Czy to się opłaca?

3. Ostatni etap renowacji to konserwacja drewnianej powierzchni. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się gotowe lakierobejce lub oleje do drewna. Podczas olejowania drewna warto używać specjalistycznych olejów, które należy nakładać za pomocą pędzla o naturalnym włosiu. Olej wniknie w strukturę drewna, a nadmiar usuwamy miękką ściereczką.

Tak odświeżony dębowy stół zyska duszę i stanie się bohaterem domu, który zwróci uwagę każdego.    

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Goździk dla początkujących ogrodników
Goździk dla początkujących ogrodników
Goździki to niezwykle popularne kwiaty. Mogą zdobić rabaty ogrodowe, ogródki skalne, niektórzy decydują się na posadzenie ich w balkonowych donicach.
Jak prawidłowo dobrać żaluzje do swojego domu? Praktyczne porady
Jak prawidłowo dobrać żaluzje do swojego domu? Praktyczne porady
Porady na temat wyboru idealnych żaluzji do twojego domu. Dowiedz się więcej o różnych typach, stylach i materiałach, które zdecydują o wyglądzie i funkcjonalności twojego wnętrza.
Lampy wiszące z dmuchanego szkła – dlaczego kosztują tak dużo i dlaczego warto je mieć w swoim domu?
Lampy wiszące z dmuchanego szkła – dlaczego kosztują tak dużo i dlaczego warto je mieć w swoim domu?
Lampy z barwionego szkła stanowią doskonały dodatek do każdego wnętrza.
Ostatnie wpisy