Błędy podczas budowy domu – w jaki sposób ich unikać?

Błędy podczas budowy domu – w jaki sposób ich unikać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Czas budowy domu jest niezwykle ważny dla większości nowopowstałych rodzin, chcących na dobre rozpocząć wspólne życie. To spora inwestycja, która pomimo ogromnego zaangażowania i wkładu finansowego, często obfituje w błędy. Można je popełniać niemal na każdym etapie stawiania budynku, a brak ich regularnej naprawy zazwyczaj ciągnie za sobą długotrwałe konsekwencje w postaci nadprogramowych wydatków czy nieprzewidzianych wizyt w urzędach. Warto więc przykładać sporą wagę do wszystkich niedociągnięć powstałych w trakcie wznoszenia konstrukcji, ażeby w późniejszym czasie nie pojawiło się zbyt wiele mało pozytywnych niespodzianek.

Niewłaściwe posadowienie fundamentów

Każdy zdaje sobie sprawę, że fundament jest jednym z najważniejszych elementów całego budynku. To jego zadaniem jest utrzymywanie całej konstrukcji i niedoprowadzanie do jej pęknięć. Raczej logiczny wydaje się fakt, iż źle wykonane fundamenty są niebezpieczne dla całego domu. W naszym kraju inwestorzy najczęściej decydują się na ławy fundamentowe.

Co ciekawe, błędy niekiedy zaczynają pojawiać się jeszcze na etapie wykopów. Zbyt mała głębokość, nieodpowiednie wymiary szalunków czy też przeinaczenia w doborze drutów zbrojeniowych i wielkości wieńca – to bardzo częste niedopatrzenia, mogące przysporzyć wielu kłopotów przyszłym mieszkańcom. Trzeba też wspomnieć o konkretnym doborze betonu. Firmy budowlane oferują kilka jego rodzajów. Do zalewania ław fundamentowych nie możemy użyć tego samego typu, co chociażby do późniejszego wylewania podłogi przy gruncie. Nawiązując jeszcze do tego drugiego, pod samą podłogę należy wysypać odpowiednią warstwę specjalnego piasku, który zapewni amortyzację i nie doprowadzi do pęknięć na skutek regularnie dodawanego ciężaru w trakcie murowania.

Brak hydroizolacji i ocieplenia budynku

Straty ciepła są czynnikiem, który może niekoniecznie daje o sobie znać w kontekście pogarszania się stanu budynku, jednak z pewnością nie wpływa korzystnie na stan portfela mieszkańców. Ocieplenie domu można w teorii wykonywać nawet po zakończeniu etapu budowy. Niemniej jednak, zaleca się zrobienie tego wszystkiego od razu przy użyciu odpowiedniej metody natryskowej pianą PURIOS. Materiał ten doskonale spisuje się w kontekście ocieplania i izolacji ścian, poddaszy czy nawet fundamentów.

To jednak nie wszystko. Często popełnianym błędem jest brak izolowania fundamentów. W końcu uznaje się, że ciepło nie ucieka dołem, a wyłącznie wyższymi partiami budynku. Całkowity problem tkwi natomiast w szczegółach. Materiały takie jak pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa służą nie tylko ocieplaniu, ale i hydroizolacji. To właśnie ten drugi czynnik jest niezwykle ważny w kontekście fundamentów, gdyż to najczęściej od spodu wilgoć przedostaje się w głąb budynku.

Nieprawidłowa konstrukcja więźby dachowej

Konstrukcja samej więźby dachowej jest niebywale skomplikowana i lepiej, żeby zajęła się nią grupa specjalistów. Nawet oni nie zrobią jednak nic, kiedy jakość wybranego na krokwie drewna jest po prostu zła. Przed przystąpieniem do stawiania dachu należy w sposób prosty leżakować drewno, dokładnie je okorować i poddać precyzyjnej impregnacji. Najlepiej, aby drewno było w miarę możliwości suche, jednak stopień suchości idzie niestety w parze z ceną. Samo wykonanie więźby dachowej również wymaga kontroli inwestora. Ważne, aby nacięcia i połączenia cieślarskie były wykonywane w sposób nieobciążający ponadprogramowo ani jednego elementu konstrukcji.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Salon marzeń – jak stworzyć idealne wnętrze? Najlepsze pomysły na urządzenie przestrzeni
Salon marzeń – jak stworzyć idealne wnętrze? Najlepsze pomysły na urządzenie przestrzeni
Posiadanie salonu marzeń jest jednym z głównych marzeń każdego z nas. To miejsce, w którym spędzamy większość czasu wolnego, dlatego warto zadbać o jego wystrój i funkcjonalność. Istnieje wiele sposobów na urządzenie idealnego wnętrza, a w tym artykule przedstawimy najlepsze pomysły na stworzenie salonu marzeń.
Tapetowanie. Jak samodzielnie położyć tapetę?
Tapetowanie. Jak samodzielnie położyć tapetę?
Tapetowanie ścian to czynność, która wymaga precyzji, cierpliwości i sprawnego działania. Dowiedz się już teraz, jak bezproblemowo wytapetować ściany i uatrakcyjnić wnętrze domu lub mieszkania!
Jak wybrać odpowiednią agencję nieruchomości? Poradnik dla kupujących i sprzedających
Jak wybrać odpowiednią agencję nieruchomości? Poradnik dla kupujących i sprzedających
Wybór odpowiedniej agencji nieruchomości może stać się łatwiejszy. Ten praktyczny poradnik pomoże Ci zrozumieć, na co zwracać uwagę przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości.
Ostatnie wpisy