Jak zaplanować oświetlenie w sypialni? – kilka wskazówek

Jak zaplanować oświetlenie w sypialni? – kilka wskazówek

Materiał Partnera

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W sypialni niezbędne jest zastosowanie zróżnicowanego oświetlenia. Lampa sufitowa zagwarantuje równomierne oświetlenie całego wnętrza, a zamontowany na ścianie kinkiet będzie odpowiadał za możliwość czytania tuż przed snem. Umieszczona na komodzie lampka stołowa dopełni sypialnianej atmosfery, a poza tym stanie się jednym z elementów aranżacyjnych.

Na tym jednak nie koniec! W końcu do wyboru jest ogrom lamp, systemów oświetleniowych oraz akcesoriów, dzięki którym można w niemalże dowolny sposób rozplanować oświetlenie sypialni. Jak jednak zrobić to dobrze? Na co warto zwrócić uwagę?

Oświetlenie sypialni – trzy rodzaje lamp

Jeśli zależy nam na tym, aby nasza sypialnia była komfortowa w codziennym użytkowaniu, przytulna, dopracowana aranżacyjnie, a do zachwycała wprowadzonym stylem, musimy postawić na trzy rodzaje oświetlenia. Zamontujemy tu zatem lampy, które będą spełniać rolę oświetlenia:

głównego – to najczęściej wiszące lampy sufitowe, które doskonale sprawdzają się w średniej wielkości i dużych, przestronnych sypialniach. W niskich i małych można je zamienić na płaskie plafony, które nie zabierają zbędnie przestrzeni, a do tego gwarantują równomierne oświetlenie. Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie systemu oświetlenia szynowego – wszystkie elementy niezbędne do jego stworzenia można znaleźć na stronie https://azzardo.com.pl/;

zadaniowego – mowa o lampach, które oświetlają mniejsze fragmenty przestrzeni. Ich światło jest bardziej precyzyjne i dociera wszędzie tam, gdzie nie sięga światło z lampy głównej. Przy takich lampach można wieczorem czytać przed snem, ale i zagwarantować sobie niewielki snop światła, przydatny np. podczas wstawania w nocy do łazienki;

dekoracyjnego – w tej kategorii znajdziemy przede wszystkim estetyczne, ciekawe stylistycznie, nierzadko fantazyjne i futurystyczne wręcz lampy. Ich zadaniem bowiem jest udekorowanie sypialni, uzupełnienie zastosowanej aranżacji. Dekoracyjne oświetlenie tego typu dodatkowo wprowadza przyjazną i przytulną atmosferę do sypialni.

Liczba i rodzaj punktów świetlnych – jakie mamy potrzeby?

Przemyślmy swoje potrzeby, ale i oczekiwania względem sypialni. Czy to wnętrze służy nam tylko jako miejsce do codziennego snu, czy może jest tu również garderoba i toaletka? A może sypialnia to tak naprawdę strefa wydzielona w przestronnym i wielofunkcyjnym pomieszczeniu? Być może szukamy lamp do sypialni gościnnej, która będzie użytkowana tylko okazjonalnie. Jeśli odpowiemy sobie na te pytania, będziemy w stanie zaplanować, ile lamp przyda się w sypialni, a także, jakie konstrukcje będą do tego celu najlepsze.

Nie ilość, lecz jakość

Pamiętajmy również o tym, że sypialnia, w której zamontujemy zbyt dużą liczbę lamp, wcale nie będzie lepiej oświetlona ani też bardziej funkcjonalna – wręcz przeciwnie. Nie dość, że możemy przytłoczyć wnętrze, zniweczyć trud włożony w projektowanie wystroju, to jeszcze czeka nas niemiła niespodzianka w postaci wysokich rachunków za prąd.

W sypialni z dostępem do dużych okien, w której można liczyć na sporą ilość światła naturalnego, potrzebna będzie mniejsza liczba lamp niż w tej, która jest mała, ciemna, a do tego podzielona na kilka stref o różnym przeznaczeniu.

Styl zastosowanych lamp w sypialni

Zastanówmy się także nad stylem oferowanym przez lampy wybierane do sypialni. Wszystkie punkty świetlne powinny być dobierane w taki sposób, aby tworzyć harmonijną całość. Nie muszą być to lampy z tej samej kolekcji (choć mogą). Wystarczy, aby oświetlenie stosowane na suficie, na ścianach i na podłodze łączył jakiś element, np. zastosowany materiał, kolory czy detale. Ma to bowiem wpływ na zachowanie spójnego wystroju sypialni, a stąd o krok do stworzenia komfortowego w codziennym użytkowaniu wnętrza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

dwadzieścia + 10 =

Rekomendowane
Jak ocieplić nowy dom?
Jak ocieplić nowy dom?
Czy do ocieplania domów służy tylko styropian lub wata mineralna? Bynajmniej! Zobacz, w jaki sposób możesz ocieplić nowy dom.
Narzędzia ogrodnicze. Podpowiadamy, które warto mieć
Narzędzia ogrodnicze. Podpowiadamy, które warto mieć
Aby Twój ogród wyglądał pięknie, musisz o niego dbać. Bez tych narzędzi ani rusz!
Adaptacja poddasza krok po kroku
Adaptacja poddasza krok po kroku
Chcesz wyremontować strych tak, by spełniał on funkcje mieszkalne? Adaptacja poddasza nie jest zadaniem łatwym, ale z pomocą fachowców, dobrym planem i znajomością podstawowych zasad, może się udać.
Ostatnie wpisy