Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie?

Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Choć są małe i niepozorne, ślimaki potrafią wyrządzić duże szkody w naszych zadbanych ogrodach. Na szczęście istnieją proste, naturalne i bezpieczne sposoby, dzięki którym szybko pozbędziesz się szkodników.

W ogrodzie możesz spotkać dwa rodzaje ślimaków: ze skorupą i bez skorupy. Bardziej niebezpieczne są te drugie, tzw. nagie. Charakterystycznie duże i długie, o zabarwieniu czarnym lub brązowym, niszczą rośliny uprawne i ozdobne, zostawiając za sobą śluz.

Wszystkożerne ślimaki lubią zacienione i wilgotne miejsca, ogrodowe zakamarki, wysoką trawę, rozkładające się resztki roślin, ale chętnie żywią się też tymi młodymi okazami, wygryzając szpecące dziury w ich kwiatach i liściach. Uszkodzone przez mięczaki rośliny są osłabione i mogą częściej chorować. 

Jeżeli w Twoim ogrodzie nie zauważyłeś zbyt wielu szkodników, możesz po prostu je wyłapać i wynieść z ogrodu. Ta metoda jest najbardziej naturalna, choć wymaga czasu i cierpliwości. Jeśli jednak problem jest poważniejszy, zastosuj poniższe sprawdzone sposoby, które pomogą zwalczyć ślimaki.

Domowe sposoby zwalczania ślimaków

Kawa

Ślimaki nie lubią jej intensywnego zapachu, a dodatkowo kofeina działa na nie toksycznie. Wystarczy rozsypać kawowe fusy wokół roślin. Szkodniki odstrasza również cynamon i soda.

Piwo

Ślimaki może nie przepadają za kawą, ale uwielbiają za to… piwo. Wlej napój do plastikowych kubeczków, misek lub głębokich talerzy, następnie wykop płytkie dołki, w których umieścisz naczynia. Zwabione zapachem piwa szkodniki będą wpadać do pojemników, nie mając szans na wydostanie się.

Sól

To czasochłonny, ale skuteczny sposób, który wyniszczy ślimaki – musisz tylko posypywać solą każdego spotkanego szkodnika.

Odstraszające rośliny

Przyjemniejszą metodą pozbywania się ślimaków może być posadzenie roślin, które odstraszają szkodniki zapachem i smakiem. Zadbaj o to, by na grządce z warzywami znalazło się miejsce na: cebulę, czosnek, cząber, majeranek i gorczycę. Z kolei wśród kwiatów warto posadzić: szałwię, rumianek, krwawnik, bez czarny, bylicę piołun czy nasturcję. Pomiędzy grządkami możesz kłaść również gałązki wrotycza, bzu czarnego i krwawnika.

Wapno gaszone

Wapno parzy skórę ślimaków i w ten sposób je uśmierca. Najlepiej uformować ścieżki ze wspomnianego środka pomiędzy grządkami. Zrób to wieczorem, ponieważ ślimaki uaktywniają się pomiędzy godziną 21 a 1 w nocy, w ciągu dnia zazwyczaj chowają się przed słońcem.

Odpowiednie podłoże

Rozwiązaniem, które pomoże zniechęcić ślimaki do przebywania wśród naszych roślin, jest także stworzenie podłoża utrudniającego poruszanie się szkodnikom. Posyp ziemię trocinami, małymi kamyczkami, popiołem lub pogniecionymi skorupkami jajek. Taka mechaniczna przeszkoda będzie nie tylko utrudniać szkodnikom poruszanie się, ale również ranić ich skórę.

Jeżeli pomimo wypróbowania powyższych naturalnych sposób wciąż będziesz walczyć z plagą ślimaków w swoim ogrodzie, możesz zdecydować się na zastosowanie specjalnych środków chemicznych, dostępnych w sklepach ogrodniczych. Powinna to być jednak ostateczność, ponieważ toksyczne substancje mogą również wytępić inne pożyteczne owady i zwierzęta. Przed zastosowaniem takich preparatów zapoznaj się dokładnie z instrukcją, by nie wyrządzić sobie krzywdy i nie zniszczyć roślin.

Zdj. główne: Михаил Павленко/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wybieramy drzwi wewnętrzne – kilka porad, które Ci to ułatwią
Wybieramy drzwi wewnętrzne – kilka porad, które Ci to ułatwią
Zobacz, jakie masz możliwości, kupując skrzydła do swoich pomieszczeń.
Jak wybrać idealny grzejnik do twojego domu?
Jak wybrać idealny grzejnik do twojego domu?
Szukasz odpowiedniego grzejnika do swojego domu? Nasz poradnik pomoże Ci podjąć tę ważną decyzję, zwracając uwagę na wszystkie kluczowe aspekty.
Choroby roślin domowych, na które trzeba uważać jesienią i zimą!
Choroby roślin domowych, na które trzeba uważać jesienią i zimą!
Idzie jesień, a wraz z nią wiele problemów dla roślin doniczkowych. Zobacz, jakie choroby i szkodniki mogą zaatakować jesienią i zimą oraz jak z nimi walczyć.
Ostatnie wpisy