Listwy przypodłogowe — jakie listwy do jakiej podłogi?

Listwy przypodłogowe — jakie listwy do jakiej podłogi?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wreszcie nadszedł upragniony koniec remontu. Ściany odmalowane, podłoga zmieniona. Jednak do efektu „wow” nadal czegoś brakuje?

Listwy przypodłogowe to praktyczny sposób na wykończenie pomieszczenia, niestety jest to często element, któremu nie poświęcamy zbyt wiele uwagi. Czasem jest to spowodowane zmęczeniem, a czasem zwyczajnie nie wiemy, jak się zabrać do ich odpowiedniego wyboru. Oto garść przydatnych informacji.

Listwa, ale po co? 

Użycie listew przypodłogowych pozwala na wykończenie pomieszczenia. To praktyczny element nienachalnej dekoracji, który między innymi pozwala na przykrycie szczeliny dylatacyjnej, która jest konieczna przy właściwym montażu paneli i pozwala na tzw. „pracowanie podłogi”, czyli jej kurczenie się i rozprężanie w zależności od poziomu wilgoci panującej w pomieszczeniu.

Jako element wieńczący sprawia, że podłoga świetnie się prezentuje i wizualnie daje wrażenie skończonej. Nadaje również każdemu wnętrzu właściwego charakteru. Co więcej, listwy chronią ściany, które w trakcie mycia podłogi lub jej odkurzania mogłyby się ubrudzić czy porysować. W niektórych przypadkach listwy świetnie sprawdzają się jako sposób na ukrycie kabli czy przewodów, które w nieestetyczny sposób plątałyby się na widoku. 

Rumman Amin/unsplash.com

Jakie listwy dobrać do naszej podłogi i na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

W kwestii wyboru listew przypodłogowych najczęściej kierujemy się dwoma wyznacznikami: jest to rodzaj naszej podłogi i jej odcień bądź pozostałe elementy wnętrza, takie jak chociażby stolarka okienna czy drzwi. 

Pierwsza opcja jest zawsze bezpieczna, dodatkowo pozwala na optyczne powiększenie pomieszczenia. Pamiętaj jednak, że przy ciemnej podłodze i ciemnych, dość wysokich listwach możesz przytłoczyć aranżację i uzyskać odwrotny od pożądanego efekt.

W drugim przypadku najczęściej stawiamy na listwy w białym kolorze, które są niezmienną od wielu lat, bezpieczną klasyką. Harmonizują z wnętrzem i świetnie komponują się z każdym kolorem, zarówno podłogi, jak i ścian.

Większe problemy może nastręczyć dobór listew przy podłodze drewnianej. Wtedy najlepiej postawić na listwy wykonane z tego samego drewna. Ta zasada sprawdza się przy europejskich gatunkach drewna np. dąb, jesion, buk. W przypadku drewna egzotycznego, którego kolorystyka bywa niestała, wybór może być problematyczny.

Kim Schouten/unsplash.com

Nie zapominaj o praktycznym i estetycznym aspekcie

Dokonując wyboru, zawsze musimy pamiętać o właściwościach listew przypodłogowych, które powinny być wytrzymałe, odporne na uszkodzenia, długo zachowywać estetyczny wygląd, nie odkształcać się czy nie ścierać.

Istotna jest również ich wysokość. Jeśli będą zbyt niskie, przytłoczą pomieszczenie. Najlepiej sprawdzą się te o wysokości ok. 5 bądź 6 cm. Na etapie wyboru powinniśmy zastanowić się również, jak bardzo zależy nam na dekoracyjnym aspekcie listwy. Jeśli ma spełniać ona wyłącznie funkcje pragmatyczne, postaw na proste, minimalistyczne formy. 

Natomiast kiedy chcesz, by listwa pełniła funkcję dodatkowej ozdoby i np. harmonizowała ze sztukaterią umieszczoną w pomieszczeniu, pomyśl o tych bardziej ozdobnych egzemplarzach, które wzbogacone zostały o dodatkowe żłobienia czy zdobienia.

Zdj. główne: TheStandingDesk/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Urządzenia i narzędzia przydatne podczas remontu mieszkania
Urządzenia i narzędzia przydatne podczas remontu mieszkania
W najbliższym czasie będziesz przeprowadzać remont? Dowiedz się, jakie narzędzia oraz urządzenia będą przydatne do wykonania najważniejszych prac remontowych.
Jak wybrać odpowiednie pokrycie dla twojej studzienki?
Jak wybrać odpowiednie pokrycie dla twojej studzienki?
Dowiedz się, jakie pokrycie do studzienki będzie najlepsze dla Twojej nieruchomości. Porady ekspertów, najnowsze trendy i praktyczne porady.
Jak wybrać odpowiedni styropian do izolacji twojego domu: poradnik krok po kroku
Jak wybrać odpowiedni styropian do izolacji twojego domu: poradnik krok po kroku
Odkryj kluczowe czynniki decydujące o wyborze styropianu do izolacji domu. Poradnik krok po kroku pomoże Ci podjąć odpowiednią decyzję.
Ostatnie wpisy