Umywalka nablatowa – montaż krok po kroku

Umywalka nablatowa – montaż krok po kroku
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz sam zamontować umywalkę nablatową? Chętnie podpowiemy Ci, jak to zrobić! Cały proces rozpisaliśmy na kilka kroków – z nimi montaż umywalki nablatowej będzie banalnie prosty!

Montaż umywalki nablatowej – czy warto to zrobić samemu?

Remont łazienki to kosztowne przedsięwzięcie, dlatego warto część prac wykonać samodzielnie. Układanie płytek to zajęcie, które wymaga wprawy, ale np. montaż umywalki nablatowej to zadanie, które po odpowiednim przygotowaniu może być wykonane przez każdego, kto choć trochę zna się na majsterkowaniu.

Krok pierwszy – wybór dobrej jakości umywalki i akcesoriów

Zacznijmy od podstaw! Wybierzmy porządną umywalkę nablatową. Warto kupić produkt, który jest nieco droższy, ale jest najwyższej jakości – dzięki temu zyskujemy pewność, że umywalka posłuży nam przez długi czas. Nie warto też oszczędzać na akcesoriach! Porządna bateria umywalkowa to podstawa, nie warto kupować bardzo taniego kranu i syfonu, które szybko zaczną nam cieknąć i będziemy zmuszeni do ich wymiany. Produkty dobrej jakości to gwarancja zadowolenia z ich użytkowania przez wiele lat – warto o tym pamiętać.

Krok drugi – wyznaczenie miejsc na otwory i ich wycięcie

Jeśli kupiliśmy już umywalkę i kran, to możemy wziąć się do pracy. Najpierw należy wyznaczyć miejsca na otwory na odpływ umywalki i na wężyki z kranu. Otwór na odpływ najlepiej jest wywiercić otwornicą, której średnica jest nieco szersza niż dziura na odpływ w zlewie. Otwór na wężyki od kranu (będą 2: na ciepłą i zimną wodę) można wywiercić otwornicą lub wiertłem łopatkowym.

Ważne, by dokładnie zmierzyć jak dużego otworu potrzebujemy. Nie możemy zrobić tego z dużym zapasem, by nie okazał się większy niż podstawa kranu. Wywiercone otwory trzeba koniecznie zabezpieczyć folią w płynie – dzięki temu w przypadku dostania się tam wody, możemy mieć pewność, że blat nie napuchnie.

Krok trzeci – montaż baterii umywalkowej

Gdy wyschnie już folia w płynie, możemy przystąpić do montażu baterii umywalkowej. Kran jest zazwyczaj osadzony za umywalką, dlatego najlepiej zamontować go przed jej przymocowaniem. Montaż baterii umywalkowej przeprowadź zgodnie z zaleceniami producenta kranu.

Krok czwarty – montaż umywalki nablatowej i syfonu

Następny etap prac, to montaż umywalki. Umieść w umywalce korek z odpływem, a następnie ustaw umywalkę na blacie tak, aby odpływ znalazł się w przygotowanym wcześniej otworze. Pod umywalkę podłóż niewysokie kliny i wstrzyknij w kilku miejscach silikon sanitarny. Postaraj się, aby silikon nie znalazł się na brzegu umywalki – powinien pozostać niewidoczny, ma jedynie przymocować umywalkę do blatu. Jeśli jednak wiesz, że podczas użytkowania umywalki rozlewasz wodę i obawiasz się, że wpłynie ona pod zlew i będzie tam zalegać, to warto rozważyć położenie warstwy silikonu na połączeniu umywalki i blatu. Aby to zrobić, wystarczy obrócić umywalkę do góry nogami i jej skraj obrysować silikonem, a następnie ustawić umywalkę na blacie. Silikon następnie trzeba spryskać wodą i wygładzić specjalną szpachelką. 

Ostatnie zadanie to montaż syfonu – należy to zrobić zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta. Po zakończonej pracy nie zapomnij przetestować szczelności instalacji.

Zdj. główne: leemelina08/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak ozdobić puste ściany?
Jak ozdobić puste ściany?
Nie masz pomysłu na ozdobienie pustej ściany? Nic nie szkodzi! Podpowiadamy, jak możesz pięknie zagospodarować ściany w Twoim mieszkaniu.
Trawy ozdobne na balkon i taras
Trawy ozdobne na balkon i taras
Chcesz postawić na tarasie lub balkonie donice z roślinami? Posadź w nich trawy ozdobne, które dobrze znoszą słoneczne stanowisko. Podpowiadamy, które gatunki są najlepsze na taras i balkon.
Jak odbywa się kompleksowa usługa SEO dla branży remontowej?
Jak odbywa się kompleksowa usługa SEO dla branży remontowej?
Przyjęło się, że w sieci znajduje się miejsce wyłącznie dla firm, które swoje centrum zarobków widzą wyłącznie w sieci. Okazuje się, że jest to błędne stwierdzenie, przez które wielu przedsiębiorców traci potencjalne źródło kolejnych zarobków. Jest o co walczyć.
Ostatnie wpisy