Wiekowe meble i antyki mają niesamowity charakter, a każda rysa na ich powierzchni opowiada jakąś historię. Niestety poza zębem czasu na stan starych mebli wpływają też szkodniki drewna, które często mocno naruszają strukturę materiału i pozostawiają po sobie nieestetyczne ślady. Przekonaj się, jak poradzić sobie z kornikami i jak dać zniszczonemu przez nie meblowi nowe życie!
Jeśli zakupiony przez Ciebie mebel nadal jest zjadany przez szkodniki, jak najszybciej trzeba zacząć z nimi walkę. Korniki nie tylko zniszczą Twój nowy nabytek, ale mogą też wejść na inne meble i zacząć tam inwazję. Na korniki i podobne owady istnieją zarówno domowe, jak i profesjonalne sposoby. Jedną z najprostszych i najtańszych, choć dość nieprzyjemnych, metod jest nacieranie mebla cebulą. Gryzący, nieprzyjemny zapach wyprosi szkodniki z drewna, jednak warto robić to na zewnątrz lub w pustym pomieszczeniu, by owady nie zadomowiły się na innej drewnianej powierzchni. Ten sposób należy stosować co najmniej przez dwa tygodnie, by był on skuteczny.
Innym patentem jest nacieranie mebli naftaliną lub terpentyną. Ponownie wiąże się to z dość niemiłym zapachem, ale substancje te zabijają korniki i pozwalają na szybkie i skuteczne pozbycie się owadów. Możesz też nabrać takiego preparatu do strzykawki i wstrzyknąć go w dziury wydrążone przez szkodniki, w ten sposób przyspieszysz proces eksterminacji korników.
W sklepach dostępne są także profesjonalne środki chemiczne, które zabijają szkodniki drewna szybciej i skuteczniej niż domowe sposoby. Taką chemią pozbędziesz się nie tylko dorosłych owadów, lecz także osobników na każdym innym etapie rozwoju.
Pierwszym krokiem po pozbyciu się inwazji korników powinno być zeszlifowanie warstwy starego lakieru i dokładne oględziny stanu mebla. Dziury i tunele wyryte przez szkodniki, jeśli znajdują się w widocznym miejscu, można wypełnić specjalnym preparatem za pomocą szpachelki. Po wyszpachlowaniu powierzchni trzeba ją na nowo zeszlifować i uzupełnić pozostałe ubytki, a na koniec jeszcze raz wyrównać całość. Następnie możesz przejść do malowania mebla bejcą oraz lakierem, które zaimpregnują drewno i zapobiegną kolejnej inwazji szkodników oraz zabezpieczą drewno przed uszkodzeniami i uodpornią na wilgoć.
W przypadku uszkodzeń w mało widocznym miejscu nie musisz ich szpachlować, wystarczy ustawić mebel w strategiczny sposób, tak, aby ślady po kornikach znajdowały się na styku ze ścianą lub kolejnym meblem. Dzięki temu bez dodatkowej pracy zamaskujesz problem minionej inwazji owadów.
Po zwalczeniu szkodników drewna nigdy nie możesz mieć stuprocentowej pewności, że nie nastąpi ich nawrót. Na rynku są jednak dostępne preparaty ułatwiające profilaktykę przeciwko kornikom. Niektóre impregnaty zawierają specjalne substancje odstraszające lub trujące dla smakujących się w drewnie owadów i skutecznie zapobiegają ich inwazjom w przyszłości. Pamiętaj też o regularnych oględzinach drewnianych mebli, by w wypadku pojawienia się nowych śladów bytności korników móc jak najszybciej zareagować.
Zdj. główne: Immo Wegmann/unsplash.com