Fugi do cegły. Jak dobrać idealnie?

Fugi do cegły. Jak dobrać idealnie?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jasna, a może ciemna, w podobnym kolorze do cegły czy kontrastowa, wklęsła, wypukła? Wybór fugi do cegły ma duże znaczenie i trzeba dobrze przemyśleć tę decyzję. Wykorzystaj nasze wskazówki!

Do czego służy fuga?

Fuga w budownictwie oznacza nic innego jak spoinę w murze pomiędzy cegłami. Zwykle liczy ona 1–2 centymetry grubości, a nawet mniej, jeśli mamy cegły klinkierowe. Choć stosujemy ją na końcu, to jednak warto poświęcić więcej czasu na jej wybór, gdyż to właśnie fuga (a nie tylko sama cegła) w dużej mierze wpływa na efekt i to, jak ostatecznie będzie wyglądała nasza murowana ściana.

Fugowanie należy rozpocząć od oczyszczenia ściany ze wszelkich zanieczyszczeń, a następnie pokrycia cegieł (z pominięciem szczelin) specjalnym olejem. Następnie nakładamy fugę na szczeliny poziome, potem pionowe – precyzyjnie, dokładnie i cierpliwie. Nie ma co się spieszyć z tą czynnością. Na koniec usuwamy (najlepiej od razu) resztki fugi, którą pobrudziliśmy cegły i czekamy około 24 godzin na pełne jej utwardzenie. Wówczas wystarczy już tylko zaimpregnować całość specjalnym produktem i gotowe. Możemy cieszyć się efektem.

Jak wybrać kolor fugi do cegły?

Podczas wyboru najlepszej fugi trzeba zwrócić uwagę na jej kolor. Wbrew pozorom ma on naprawdę duże znaczenie. Jeśli zdecydujemy się na tę samą barwę, jaką mają cegły, wówczas uzyskamy jednolitą powierzchnię, gdzie cegły i spoiny będą zlewać się w całość.

Możemy też postawić na dużo jaśniejszy bądź ciemniejszy kolor i wtedy stworzymy mocniejszy efekt mozaiki, gdzie każda pojedyncza cegła będzie wyraźnie podkreślona, jakby obramowana fugą.

>> Zobacz też: Jak wymienić płytki?

Należy zatem wybrać taką, która bardziej odpowiada naszym preferencjom i oczekiwaniom. Zawsze też możemy skorzystać z gotowych wzorników bądź wypróbować daną fugę na małym fragmencie naszej ściany, który nie jest za bardzo wyeksponowany, i przekonać się, czy dany kolor jest tym właściwym.

Przykładowo biała fuga do białych cegieł sprawi, że ściana będzie wydawała się niemal gładka i jednolita, dająca wrażenie przestrzeni, czystości i świeżości. Można też zaszaleć i postawić na jakiś konkretny kolor.

Jeśli zaś mamy klasyczną czerwoną cegłę, wówczas warto uwypuklić i jeszcze podkreślić jej strukturę białą bądź szarawą fugą. Świetnie sprawdzi się również ta w kolorze zbliżonym do cegły, a nawet czarna.

Kształt fugi – rodzaje

Pozostaje jeszcze wybór ukształtowania fugi. Ważne jest, by umożliwiała swobodne spływanie deszczu po ścianie i blokowała wnikanie wody opadowej w jej głąb, jeśli stosujemy ją na zewnętrznych ścianach budynku.

Do wyboru mamy między innymi fugi:

  • wklęsłe – najpopularniejsza, górna i dolna część jest zlicowana, a środkowa wgłębiona na około 2–3 milimetry, dzięki czemu zyskujemy grę światła i cienia na ścianie, efekt trójwymiarowości, co skutkuje tym, że w zależności od położenia słońca będzie ona zmieniała swój wygląd;
  • zlicowane z powierzchnią cegły – dają efekt jednolitej, spójnej ściany, gładkiej powierzchni, bez wypukłości czy wklęsłości; nadaje się do nowoczesnych aranżacji;
  • wystające – górna i dolna część zlicowana, a środkowa wypukła, wystająca przed lico cegły, idealna do budynków stylizowanych na stare, rustykalne; niezwykle oryginalna i ciekawa;
  • pod kątem – górna część cofnięta, natomiast dolna zlicowana z cegłą, taki kształt pozwala na swobodne spływanie deszczu po ścianie, bez jej gromadzenia;
  • cofnięte – to jeden z kształtów fugi, który jest bardzo efektowny i przestrzenny, ale zdecydowanie nie nadaje się do stosowania na ścianach zewnętrznych, w tym przypadku ani górna, ani dolna część nie jest zlicowana z cegłą, a dodatkowo środkowa część zostaje cofnięta o około 2–5 milimetrów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rolety czy firanki?
Rolety czy firanki?
Każdy, kto decyduje się na aranżację wnętrza swojego mieszkania, z pewnością spotkał się z pytaniem, co wybrać na okno – rolety czy firanki? Obie opcje mają swoje plusy i minusy, a ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Jakie rozwiązanie jest bardziej praktyczne i estetyczne?
Czy regularne konserwowanie narzędzi ogrodowych przedłuża ich żywotność?
Czy regularne konserwowanie narzędzi ogrodowych przedłuża ich żywotność?
Odkryj, jak prawidłowa pielęgnacja sprzętu ogrodniczego może wpływać na jego trwałość. Dowiedz się, dlaczego regularne konserwowanie narzędzi jest tak ważne.
Właściwy dobór łóżek i materacy hotelowych
Właściwy dobór łóżek i materacy hotelowych
Bez dwóch zdań, priorytetem w branży hotelowej jest zadowolenie Klienta. Jednym ze sposobów na zyskanie w jego oczach jest zapewnienie […]
Ostatnie wpisy