Artykuł sponsorowany

Rewolucja przemysłowa, gwałtowne zwiększenie ilości produkowanego i wypuszczanego do atmosfery dwutlenku węgla oraz metanu, a także globalizacja świata i rozwój technologii zmieniły oblicze świata. Niestety, w niektórych aspektach – na gorsze. Kryzys klimatyczny postępuje, a wciąż zbyt mało osób wie, jak go powstrzymać. 

Czy da się zbudować dom, który nie będzie szkodliwy dla środowiska?

Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest prosta. Oczywiście, budując dom, musisz korzystać z materiałów – nie da się przecież stworzyć czegoś z niczego. Produkcja i transport materiałów budowlanych zaangażowały już maszyny, pojazdy i elektrownie, a więc zakupione przez Ciebie cegły, cement czy drewno mają swój ślad węglowy. Czy jednak jesteś w stanie postawić dom, który nie będzie emitował kolejnych porcji gazów cieplarnianych do atmosfery? Okazuje się, że tak! Tym, co w dużej mierze wpływa na ekologiczność gospodarstwa domowego jest sposób jego ogrzewania. Jeżeli decydujesz się na dostarczenie do swojego domu energii pochodzącej z paliw kopalnych (na przykład gazu czy węgla), Twój ślad węglowy może być duży. Alternatywą dla tego rodzaju rozwiązań może być fotowoltaika, na temat której więcej dowiesz się tutaj: https://www.polenergia-pv.pl/, lub biomasa.

Jak wybudować dom, by był ekologiczny?

Niebagatelne znaczenie ma również to, w jaki sposób wybudujesz swój dom, biorąc pod uwagę nawet takie kwestie jak jego ustawienie względem stron świata. I chociaż brzmi to być może odrobinę absurdalnie, faktycznie może wpłynąć na środowisko. Aby zbudować ekologiczny dom, należy zaplanować rozkład pomieszczeń w taki sposób, by jak najefektywniej wykorzystywać naturalne światło słońce. Kolejną ważną kwestią jest również jak najlepsza izolacja budynku. Dzięki niej znacząco ograniczysz straty ciepła, a co za tym idzie – zmniejszy się ilość energii potrzebnej do ogrzania Twojego domu. Warto oczywiście pomyśleć również o wykorzystaniu surowców odnawialnych lub pozyskiwanych lokalnie, a także o nieco bardziej skomplikowanych rozwiązaniach: na przykład dodatkowym obiegu wody czy własnej, ekologicznej oczyszczalni ścieków na terenie gospodarstwa.

Zdjęcie główne: pexels.com/SHVETS production

Tagi: , , , , ,
Początkująca copywriterka, aktywnie planująca swój czas i organizująca przestrzeń. Bliska jej są ekologia, zero waste i minimalizm w najbliższym otoczeniu.

Powiązane wpisy

0 Komentarzy

Napisz komentarz