Montaż paneli akustycznych krok po kroku

Remont domu
Montaż paneli akustycznych krok po kroku
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Panele akustyczne to doskonały sposób na wygłuszenie pomieszczeń. Dawniej używane były głównie przez muzyków i montowane w studiach nagraniowych, aby zapewnić idealną jakość dźwięku. W ostatnim czasie stały się coraz bardziej popularne także w prywatnych domach. 

Mieszkasz w bloku i Twoi sąsiedzi są naprawdę głośni, a może właśnie wprowadziłeś się do bliźniaka i zależy Ci na odseparowaniu dźwiękowym od sąsiadów i zdecydowałeś się na montaż paneli akustycznych? Oto najprostszy sposób, jak je zamontować samodzielnie!

Do czego służą panele akustyczne? 

Panele akustyczne wykonane ze specjalnego tworzywa służą przede wszystkim do tłumienia dźwięków i zapewnienia komfortu akustycznego wewnątrz pomieszczenia. W ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularne również w prywatnych domach czy biurach. Z pewnością jednym z powodów jest ich odświeżona forma, dzięki której oprócz swojej praktycznej funkcji są dodatkową i nieszablonową ozdobą wnętrza.

Zamontowane zarówno na ścianach, jak i na suficie rewelacyjnie wygłuszą hałasy generowane przez uciążliwych sąsiadów. To praktyczne i estetyczne rozwiązanie, zwłaszcza że na rynku mamy wiele dostępnych modeli, kształtów i kolorów paneli, które dodatkowo udekorują wnętrze. Gotowe modele mogą przypominać drewno czy tynk strukturalny. Oczywiście, jeśli chcemy, możemy je również po prostu pomalować na wybrany przez nas kolor. Istotny jest także fakt, że nie są one grube, dzięki czemu nie zmniejszą nam drastycznie metrażu pomieszczenia, a zapewnią niepowtarzalny komfort mieszkania. 

Montaż paneli akustycznych – zrób to sam!

Montaż paneli akustycznych należy do stosunkowo prostych prac, więc do tego zadania nie musisz zatrudniać specjalistów. Oto krótka instrukcja krok po kroku, jak zająć się tym samodzielnie!

Krok 1

Przygotuj podłoże. Sprawdź, czy ściana jest sucha. Jeśli jest choć trochę wilgotna, może to uniemożliwić właściwe przyklejenie panelu, co w późniejszym czasie może skutkować gorszymi efektami i doprowadzić nawet do odklejenia się elementów. Osusz dokładnie całą powierzchnię. Z oczywistych powodów temperaturowych najlepiej jest przeprowadzać prace latem. 

Krok 2

Oczyść dokładnie ścianę z pyłu, kurzu i zabrudzeń. Następnie sprawdź jakość tynku. Nie masz pewności, czy dobrze się trzyma? Możesz nałożyć warstwę preparatu gruntującego, która da Ci gwarancję powodzenia. 

Krok 3

Do montażu paneli akustycznych przeznaczony jest specjalny klej, który możesz kupić razem z panelami bądź w sklepie budowlanym. W swoim składzie nie powinien zawierać rozpuszczalników, by spełnić swoją funkcję. Musi się jednak wyróżniać szybkim wiązaniem początkowym, które w tym przypadku jest kluczowe. 

Krok 4

Rozplanuj ułożenie paneli na ścianie, możesz do tego użyć poziomicy i zwykłego ołówka, by zaznaczyć miejsca, gdzie będziesz chciał umieścić panele. Oczywiście, jeśli montujesz panele na całej ścianie, możesz pominąć ten krok. 

Krok 5

Przygotuj się do montażu. Musisz wykazać się tu dużą cierpliwością, dokładnością i starannością. Niestety wszystkie powstałe w tym momencie niedociągnięcia będą widoczne i trudne do usunięcia. Przede wszystkim strzeż się zabrudzenia panelu klejem od strony zewnętrznej. Nie zapominaj także o dokładnym i szczelnym ułożeniu poszczególnych paneli.

Zdj. główne: Jason Wong/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy nośność rusztowania ma znaczenie?
Czy nośność rusztowania ma znaczenie?
Rusztowania są nieodzownym elementem w budownictwie, zapewniającym bezpieczne i stabilne wsparcie dla prac na wysokości. Nośność rusztowania, czyli jego zdolność […]
Co zaplanować przed remontem łazienki?
Co zaplanować przed remontem łazienki?
Remont nawet tak małego pomieszczenia, jak łazienka może przysporzyć wielu problemów, jeśli przed całym przedsięwzięciem nie zostaną poczynione odpowiednie przygotowania.
Na czym polega fumigacja?
Na czym polega fumigacja?
Dowiedz się, jakie są techniki, środki i cele procesu fumigacji, powszechnie stosowanego w zwalczaniu szkodników.
Ostatnie wpisy