Artykuł sponsorowany
Remont mieszkania to często nie tylko spory wydatek, ale też źródło ogromnego stresu, spowodowanego najczęściej opóźnieniami i nadszarpnięciem budżetu. Jeśli marzysz o metamorfozie kuchni, to warto najpierw opracować projekt, sporządzić ramowy kosztorys oraz szczegółowo zaplanować wszystkie prace. Dzięki temu remont przebiegnie sprawnie, a Ty zaoszczędzisz nerwów sobie i całej rodzinie. Przeczytaj, o czym należy pamiętać, zanim rzucisz się w wir prac budowlanych.
Przed rozpoczęciem remontu sporządź szczegółowy plan wydatków, dzięki któremu nie przekroczysz wyznaczonego budżetu. Uwzględnij w nim m.in. koszty hydrauliki, położenia nowych płytek, przemalowania ścian, zakupu wszystkich sprzętów, mebli oraz akcesoriów. Postaraj się przy tym realnie ocenić Twoje możliwości finansowe. Zdecyduj, czy Twoja kuchnia wymaga tylko lekkiego odświeżenia czy generalnego remontu i dostosuj do tego odpowiednią kwotę. Jeśli wprowadzasz się do nowego mieszkania i planujesz kapitalny remont, pamiętaj o tym, że prace, takie jak m.in. wyburzanie ścian czy założenie instalacji gazowej, mogą wymagać konsultacji z elektrykiem lub architektem, a to pociąga za sobą kolejne koszty. Skonsultuj z wykonawcami ceny usług i upewnij się, że planowane przez Ciebie zmiany nie będą wymagały zgłoszenia ich w urzędzie czy spółdzielni mieszkaniowej.
W przypadku, gdy nie zamierzasz korzystać z pomocy fachowców, dobrze przygotuj się do rozpoczęcia prac. Samodzielne przeprowadzenie remontu jest źródłem ogromnej satysfakcji, ale pochłania przy tym mnóstwo czasu i wysiłku – generalny remont to spore wyzwanie logistyczne, które może wymagać od Ciebie poświęcenia na niego urlopu. Organizując działania, weź pod uwagę dni ustawowo wolne od pracy i z wyprzedzeniem poproś przyjaciół o pomoc.
Zaplanuj kuchnię, która będzie zarówno funkcjonalna, jak i estetyczna. Dzięki dobremu projektowi, możesz oszczędzić sobie wielu rozczarowań i maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię. Warto mieć w głowie określoną koncepcję, dzięki czemu łatwiej zachować spójny styl wystroju. Możesz zlecić profesjonalne wykonanie projektu kuchni, które uwzględni pełne zagospodarowanie przestrzeni albo wykorzystać do tego program do planowania aranżacji online. W przypadku niestandardowych cech pomieszczenia zalecany jest zakup mebli na wymiar.
Poświęć czas na wybór wyposażenia dobrej jakości, które będzie służyło Ci przez lata. Zwróć uwagę nie tylko na panujące trendy, ale także na zastosowanie naturalnych i ekologicznych materiałów. Podczas remontu aspekty wyposażenia, takie jak armatura kuchenna, schodzą na dalszy plan, chociaż mają one później duże znaczenie podczas codziennego przygotowywania posiłków. Warto zainwestować w zlew kuchenny, który będzie charakteryzował się trwałością na uszkodzenia i który da się łatwo utrzymać w czystości. Wybierając baterie kuchenne, weź pod uwagę, jak głęboki planujesz kupić zlew i czy nie potrzebujesz wyższej baterii, dzięki czemu mycie naczyń będzie łatwiejsze. Drobne udogodnienia, takie jak np. wyciągana wlewka, mogą usprawnić Twoje gotowanie i pozwolą Ci zaoszczędzić czas.
Harmonogram prac jest niezbędny, szczególnie jeśli samodzielnie podejmujesz się remontu i zależy Ci na tym, żeby jak najszybciej się z nim uporać. Dobry plan pozwoli Ci realnie ocenić postęp prac i uniknąć opóźnień. Pamiętaj, żeby uwzględnić w nim przerwy i czas potrzebny na np. schnięcie tynku.
Zdjęcie główne: Im3rd Media/unsplash.com