Artykuł sponsorowany
W zakładach przemysłowych bardzo często zdarzają się sytuacje, w których podłoga jest narażona na zniszczenie. Uszkodzenia mechaniczne, jak rysy, spękania i punktowe ubytki oraz chemiczne reakcje, przez które beton traci swoje właściwości lub niszczeje, są właściwie na porządku dziennym. Posadzka w budynku przemysłowym powinna być więc odpowiednio zabezpieczona. Sprawdź, jak to zrobić.
Niezwykle skutecznym i popularnym sposobem na zabezpieczenie podłogi w budynku przemysłowym jest zastosowanie żywicy epoksydowej. Pokrycie posadzki betonowej tym tworzywem podnosi jej wytrzymałość na duże obciążenia oraz ciężki ruch. Powłoka może mieć także właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu podnosi bezpieczeństwo na stanowisku pracy na przykład w fabrykach lub halach magazynowych. Dzięki zastosowaniu pokrycia z żywicy epoksydowej można skutecznie zapobiec pękaniu betonu oraz zabezpieczyć naprawione szczeliny i pęknięcia przed dalszymi zniszczeniami.
Powłoka polimerowa ma za zadanie zabezpieczyć powierzchnię przede wszystkim przed zarysowaniami. W przypadku braku pokrycia, wierzchnia warstwa podłogi jest narażona na ścieranie przez piasek, pył i brud oraz pracę maszyn. Powierzchnia zabezpieczona powłoką polimerową nie będzie ulegała ścieraniu, ponieważ jeśli już dojdzie do uszkodzenia, to powłoka będzie zniszczona, a nie sama podłoga. W ten sposób można znacząco przedłużyć żywotność posadzki.
Kolejnym powodem, dla którego warto zabezpieczyć powierzchnię warstwą polimerową, jest łatwość utrzymania jej w czystości. Warstwa ochronna wygładza powierzchnię podłogi i zakleja rysy, dzięki czemu brud nie osadza się w porach i zakamarkach. Zanieczyszczenia i kurz tkwiący w rysach i spękaniach posadzki są bardzo trudne do usunięcia, a wypełnienie ich powłoką polimerową sprawa, że brud z łatwością można usunąć. Znacząco ułatwione jest też mycie. Wygląd podłogi jest dzięki temu również bardziej estetyczny, ponieważ posadzka jest błyszcząca i wygląda na bardziej zadbaną.
W fabrykach i innych budynkach przemysłowych często stosuje się różne środki chemiczne, które mogą powodować korozję betonu lub odbarwić go. Wpływa to negatywnie nie tylko na estetyczny wygląd pomieszczenia, lecz także na bezpieczeństwo w miejscu pracy. Farba chemoodporna pozwala zapobiegać tego rodzaju uszkodzeniom. Nadaje się doskonale do stosowania w halach przemysłowych, fabrykach oraz w miejscach, w których podłoga narażona jest na kontakt z ciężkimi chemikaliami. Dzięki zastosowaniu takiej farby posadzka dłużej zachowa swój estetyczny wygląd, a dodatkowo przedłuży się jej żywotność. Zabezpieczenie powierzchni przed uszkodzeniami chemicznymi i korozją pozwala na dłuższą metę na sporą oszczędność pieniędzy.
Regularna pielęgnacja posadzki skutecznie podnosi estetykę wyglądu całego pomieszczenia. Należy wziąć pod uwagę, że podłoga to jeden z największych i najbardziej widocznych elementów w całym pomieszczeniu, który przyciąga wzrok każdego, kto do niego wchodzi. Jest to też niezwykle intensywnie eksploatowana powierzchnia, dlatego musi być zadbana.
Fot.: Fons Heijnsbroek/unsplash.com