Jak ogrzewać dom?

Wyremontowane!
Jak ogrzewać dom?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jak tanio ogrzewać dom? Które rozwiązanie są szczególnie polecane? Jak zminimalizować straty ciepła w mieszkaniu? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule. 

Nie jest możliwe udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak ogrzewać dom. Wybierając typ ogrzewania, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak: zakup komponentów instalacji, cena montażu, trudność obsługi urządzenia grzewczego, czas gwarancji oraz wpływ instalacji na środowisko. Sprzęt słabej jakości oraz nieszczelna nieruchomość mogą przyczyniać się do zwiększenia kosztów eksploatacji urządzenia grzewczego. 

Zminimalizuj straty ciepła 

Odpowiednio ocieplony budynek potrafi eliminować niekontrolowane straty ciepła, które przekładają się na wysokie opłaty za ogrzewanie. Duże znaczenie ma również wymiana okien i drzwi – niedopasowane, nieszczelne lub źle zamontowane okna powodują spore straty cieplne. Warto odsunąć również meble od kaloryfera, aby ciepło mogło się równomiernie rozprzestrzeniać po całym pomieszczeniu. Innym sposobem, aby obniżyć zapotrzebowanie na energię, jest wybór nowoczesnego ogrzewania domu. 

Instalacje grzewcze zasilane paliwami stałymi 

Nowoczesne instalacje grzewcze zasilane paliwami stałymi – węglem, pelletem drzewnym czy drewnem cieszą się dużą popularnością. Obecnie najczęściej stosowanymi urządzeniami w indywidualnych systemach centralnego ogrzewania są zautomatyzowane kotły na pellet drzewny. Pozwalają w sposób ekologiczny i ekonomiczny ogrzewać nieruchomość. W trakcie spalania pelletu wytwarza się niewielka emisja szkodliwych substancji, a powstały popiół może zostać wykorzystany jako nawóz. Przy wyborze urządzenia grzewczego warto wziąć pod uwagę, czy podlega ono dofinansowaniu i jakiej klasy jest urządzenie według normy PN-EN 303-5:2012. Godne uwagi są zwłaszcza kotły drewmet, które są dofinansowywane z Programu Czyste Powietrze. 

Zasobniki i wymienniki ciepła

Zasobniki magazynują ciepłą wodę, która została już podgrzana. Natomiast wymienniki służą do podgrzewania i przechowywania ciepłej wody użytkowej przy współpracy z piecami CO. Nowoczesne zasobniki i wymienniki pozwalają na szybkie i ekonomiczne podgrzanie wody do wymaganej temperatury.

Ogrzewanie elektryczne

Efektywną formę ogrzewania budynków stanowią także kotły elektryczne, ogrzewanie podłogowe, akumulacyjne lub konwekcyjne. Ogrzewanie kotłem elektrycznym jest świetnym rozwiązaniem w budynkach energooszczędnych. Można przejść również na tzw. ogrzewanie hybrydowe, które łączy różne formy pozyskiwania ciepła i korzystać ze wspomagania paneli fotowoltaicznych. Szeroki wybór kotłów elektrycznych znajdziesz na: https://www.hydro-energia.pl/

Zdj. główne: Nadine Marfurt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Renowacja drewnianej elewacji po zimie
Renowacja drewnianej elewacji po zimie
Drewno to materiał, który szybko reaguje na zbyt dużą wilgotność i niskie temperatury. Z tego względu oprócz zabezpieczenia elewacji przed zimą, warto wykonywać także jej wiosenną renowację.
Bezprzewodowy mop parowy. Co warto wiedzieć przed zakupem?
Bezprzewodowy mop parowy. Co warto wiedzieć przed zakupem?
Planujesz kupno mopa parowego, ale nie wiesz, na co konkretnie zwrócić uwagę? Oto kilka wskazówek!
Urządzenia przydatne na początku przygody z majsterkowaniem
Urządzenia przydatne na początku przygody z majsterkowaniem
Majsterkowanie i własnoręczne tworzenie nowych rzeczy, to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Podpowiadamy Ci, jakie urządzenia mogą Ci przydać na samym początku przygody z hobbystycznym majsterkowaniem.
Ostatnie wpisy