Goździk dla początkujących ogrodników

Goździk dla początkujących ogrodników
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Goździki to niezwykle popularne kwiaty. Mogą zdobić rabaty ogrodowe, ogródki skalne, niektórzy decydują się na posadzenie ich w balkonowych donicach. Floryści cenią goździki jako eleganckie kwiaty cięte – są chętnie kupowane na przykład z okazji imienin. Dlaczego jeszcze warto jest posadzić nasiona goździków w przydomowym ogrodzie?

Podstawowe informacje na temat goździków

goździki to nawet 300 gatunków jednorocznych i dwuletnich roślin wchodzących w skład rodziny goździkowatych. Są one spokrewnione między innymi z mydlnicą, smółką, kąkolem czy mokrzycą. W Polsce dużą popularnością cieszy się goździk ogrodowy, goździk brodaty, goździk postrzępiony, goździk chiński, goździk kropkowany, goździk wspaniały. Goździki posiadają proste, pojedyncze lub rozgałęzione łodygi. Ich wysokość jest uzależniona od odmiany (spotkamy zarówno goździki bardzo wysokie, jak i niskie, które świetnie nadają się do ogrodów skalnych lub na balkon).  Goździki posiadają naprzeciwległe liście z jednożyłkową blaszką i zaostrzonych końcach. Kwiaty goździków mogą być pojedyncze lub zebrane w szczytowe wierzchotki. Ich płatki mogą przybierać barwę czerwoną, różową, białą. Możemy się spotkać również z goździkami wielobarwnymi. Owocami są cylindryczne lub jajowate torebki, które zawierają jednostronnie spłaszczone, czarno-brązowe nasiona. Goździk ogrodowy zawiera duże ilości olejków eterycznych, które nadają mu charakterystyczny zapach i znajdują zastosowanie w kosmetyce. Okres kwitnienia goździków rozpoczyna się w maju i może trwać nawet do października.

Sadzimy goździki po raz pierwszy

Goździki sadzone są przede wszystkim dla okazałych kwiatów. Jeżeli chcemy zapewnić sobie maksymalnie obfite kwitnienie, zarezerwujmy dla goździków stanowisko, które przez większość dnia będzie dobrze nasłonecznione. Ważne jest także, żeby miejsce to było zaciszne i dobrze osłonięte od wiatru (rośliny te posiadają sztywne, wysokie łodygi, które przy silnym podmuchu wiatru mogłyby się złamać).

Goździki mają stosunkowo niewielkie wymagania glebowe. Można je posadzić w każdej glebie ogrodowej. Jeśli jednak mamy taką możliwość, wybierzmy dla nich podłoże umiarkowanie suche i przepuszczalne.

Rośliny te wykazują dość dobrą odporność na niedobór wody, dlatego mogą przetrwać krótkotrwałe susze. W przypadku gdy sucha pogoda utrzymuje się dłużej, koniecznie trzeba je podlewać.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymagają goździki?

Do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku goździków oprócz podlewania należy nawożenie (do tego celu wykorzystujemy nawozy do roślin kwitnących), odchwaszczanie i usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

Choć uprawa goździków nie jest specjalnie pracochłonna, musimy liczyć się z tym, że mogą one zostać zaatakowane przez szkodniki i choroby roślin. Do szkodników mogących zagrozić naszej uprawie goździków zaliczamy ślimaki, wciornastki, mszyce, tortrix europejski (żywi się on kwiatami goździków), chrząszcze. 

Zagrożeniem dla goździków są choroby grzybowe i wirusowe (na przykład wirus marmurkowatości goździków).

Jak wybrać pełnowartościowe nasiona tych kwiatów?

Jeżeli chcemy wyhodować okazale i zdrowe goździki, powinniśmy zainwestować w najwyższej jakości nasiona tych roślin. Nasiona goździków są dostępne w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym, gdyż rośliny te cieszą się dużą popularnością. Najlepiej jest kupować nasiona goździków sygnowane logo renomowanych producentów, posiadające aktualny termin przydatności, a także dobrze opisane i nieuszkodzone opakowanie.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie materiały są przydatne przy budowie domu?
Jakie materiały są przydatne przy budowie domu?
Wybór materiałów budowlanych bez wątpienia nie jest najłatwiejszym zadaniem. Podpowiadamy więc, które materiały będą najpotrzebniejsze!
Jak wybrać odpowiednie pokrycie dla twojej studzienki?
Jak wybrać odpowiednie pokrycie dla twojej studzienki?
Dowiedz się, jakie pokrycie do studzienki będzie najlepsze dla Twojej nieruchomości. Porady ekspertów, najnowsze trendy i praktyczne porady.
Malowanie dachu z blachy – jak odnowić pokrycie blaszane?
Malowanie dachu z blachy – jak odnowić pokrycie blaszane?
Jak odnowić pokrycie blaszane właśnie za pomocą malowania?
Ostatnie wpisy