Dachówka czy blachodachówka – co wybrać?

Dachówka czy blachodachówka – co wybrać?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przy budowie nowego domu pojawia się wiele pytań i ciężkich wyborów. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego pokrycia dachowego. Co lepsze dachówka czy blachodachówka?  

Wiele osób decyduje się na wybór pokrycia dachowego tylko ze względów estetycznych. A biorąc pod uwagę mnogość rodzajów dostępnych na rynku, tak naprawdę względy estetyczne powinny być ostatnim kryterium przy wyborze. Warto wziąć pod uwagę cenę, okres gwarancyjny, warunki wymagane do uznania ewentualnej reklamacji, ochronę przed wilgocią, pleśnią, mchem oraz odpornością na ewentualne wgniecenia i zadrapania. No to sprawdzamy – dachówka czy blachodachówka? 

Parę słów o dachówce

Dachówki można dostać w marketach budowlanych – zarówno ceramiczne (czyli wypalane z gliny), jak i cementowe. Jeden i drugi rodzaj cieszy się ogromną wytrzymałością – dachówki ceramiczne wytrzymują 100 lat, cementowe około 80 (zależy od stosunku wody do cementu w mieszance). 

Chociaż wytwarzane są z materiałów kruchych i podatnych na stłuczenia, na dachu tworzą pokrycie twarde i wytrzymałe. Nie uginają się pod ciężarem śniegu. Dachówki ceramiczne i cementowe mają niewielką rozszerzalność termiczną, a dodatkowo poszczególne elementy pokrycia mogą się między sobą przemieszczać – blachodachówki nie dają tej możliwości, gdyż są zamocowane na sztywno. Co prawda dachówki są droższe od blachodachówek nawet o 10 zł za m2, jednak najlepszym świadectwem ich wytrzymałości są zabytkowe budynki, w których dachówka wytrzymała wiele dekad tylko z drobnymi uszczerbkami. 

Co nieco o blachodachówce

Blachodachówka, jak sama nazwa wskazuje, podobna jest kształtem do dachówki, jednak wykonana jest z blachy. Ich trwałość szacuje się na 50 lat, jednak okres gwarancyjny zazwyczaj wynosi około 15. Problem jest taki, że przy uwzględnianiu jakiejkolwiek reklamacji ważne są warunki transportu, cięcia blachy itd. – tego problemu nie ma przy dachówkach ceramicznych i cementowych. 

Na rynku można kupić także blachodachówki z posypką, która zawiera preparaty grzybobójcze. Chroni pokrycie przed mchem, pleśnią i grzybami. 

Warto pamiętać, że blachodachówka bardzo reaguje na zmiany temperatury. Niezwykle istotny jest właściwy sposób jej montażu. Warto więc wybrać dekarza z polecenia, który wykona pracę tak, by za 10 lat nie trzeba było jej powtarzać. 

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze pokrycia dachowego? 

  • Ciężar pokrycia – 1 m2 dachówki może ważyć nawet 70 kg – dla porównania tyle samo blachodachówki tylko 30 kg. Więcej ciężaru na dachu to przy okazji lepsze wyciszenie, co słychać zwłaszcza podczas ulewnego deszczu, jednak do podtrzymania dachówek niezbędna jest stabilna więźba dachowa. Musi ona utrzymać ciężar dachu przez wiele dekad;
  • wielkość elementów – chociaż duże elementy wyglądają minimalistycznie i nowocześnie, sprawdzają się tylko na dachach o dużych, prostych powierzchniach. Jeśli marzą Ci się skosy i jaskółki, dużo prościej będzie dopasować pokrycie z małych elementów;
  • podłoże pod pokrycie – pod oba rodzaje pokrycia nie jest wymagane deskowanie. Wystarczy folia (koniecznie musi przepuszczać parę wodną) i łaty – pod blachodachówkę mogą być one wykonane ze stali ocynkowanej;
  • wygląd – nie bez powodu wygląd stanowi ostatni podpunkt tej listy. Chociaż wiadomo, że estetyka jest nieodłączną częścią podejmowania decyzji, w tym przypadku tak naprawdę nie ma różnicy – rynek obfituje w mnogość kolorów i faktur zarówno dachówek, jak i blachodachówek. Można więc zbudować wymarzony dom z wykorzystaniem obu tych pokryć – i obie opcje wyglądać będą tak samo dobrze. 

zdj. główne: Robin Kutesa/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak uzyskać pozwolenie na budowę?
Jak uzyskać pozwolenie na budowę?
Droga do wybudowania niektórych budynków musi rozpocząć się od uzyskania pozwolenia na budowę.
Jakie właściwości i zalety ma stal nierdzewna?
Jakie właściwości i zalety ma stal nierdzewna?
Zastanawiasz się, czy warto inwestować w meble i inne wyposażenie wykonane ze stali nierdzewnej? W artykule przedstawiamy najważniejsze zalety tego materiału.
Jak wybrać odpowiednią baterię łazienkową do naszego mieszkania?
Jak wybrać odpowiednią baterię łazienkową do naszego mieszkania?
Zastanawiasz się, jaką baterię łazienkową wybrać? Porady ekspertów pomogą Ci podjąć decyzję. Sprawdź, jakie funkcje są ważne i jak dopasować styl do Twojego wnętrza.
Ostatnie wpisy