Wiertarki udarowe. Sprzęty do zadań specjalnych

Wiertarki udarowe. Sprzęty do zadań specjalnych
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiertarka udarowa to niezastąpione elektronarzędzie, które warto mieć w każdym domu. Jak wybrać łatwy w obsłudze i solidny model, który posłuży nam bezawaryjnie przez lata? Sprawdźmy!

Działanie i podstawowe zalety wiertarki udarowej

Wiertarka udarowa łączy ruch obrotowy wiertła i ruch posuwisto-zwrotny, tzw. udar, który pozwala na wiercenie otworów w różnego rodzaju materiałach (również twardych w przypadku udaru pneumatycznego) np.: 

  • drewnie, 
  • metalu, 
  • cegle,
  • tworzywach sztucznych,
  • betonie komórkowym,
  • ceramice budowlanej.

Dysponując dodatkowym osprzętem, dzięki tego rodzaju wiertarce możemy też mieszać farby i kleje, wkręcać oraz wykręcać śruby i wkręty, polerować, frezować, szlifować, czy usuwać rdzę (należy wówczas dokupić szczotkę obrotową z trzpieniem). To wielozadaniowe elektronarzędzie, które przydaje się podczas generalnego remontu domu lub mieszkania, a także drobnych napraw. Za pomocą wiertarki udarowej możemy usunąć usterki w różnego rodzaju maszynach i urządzeniach. 

Kilka słów o wiertarkach bez udaru

Wiertarka bezudarowa jest przeznaczona typowo do amatorskiego, sporadycznego użytku (nie nadaje się do cięższych prac). Zużywa się szybciej niż modele z udarem, jest lżejsza i tańsza. Wiertarka bezudarowa przydaje się głównie do obrabiania miękkich surowców typu drewno, nie jest tak uniwersalna jak wariant z udarem. Jej moc to najczęściej 500–700 W. Nawet jeśli pracujemy przeważnie z miękkim materiałem, lepszym wyjściem będzie zakup wiertarki udarowej, gdyż może się przydać w wielu awaryjnych sytuacjach.

>> Przeczytaj także: Narzędzia ręczne i elektryczne, które warto mieć podczas remontu

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wiertarki udarowej?

Szukając wiertarki udarowej do użytku domowego i nie tylko, należy pamiętać o wielu różnych aspektach – jakich? Najważniejsze kryteria, jakie trzeba wziąć pod uwagę podczas wizyty w sklepie z elektronarzędziami, to:

  • moc – im większa moc, tym większe otwory będziemy mogli wywiercić. Do małych otworów o średnicy 6–15 mm w zupełności wystarczy wiertarka z udarem o mocy 400–650 W. Jeśli natomiast chcemy wykonać otwory o dużej średnicy, konieczna będzie wiertarka o mocy co najmniej 800–1000 W;
  • typ udaru – mamy do wyboru udar mechaniczny i pneumatyczny, ten pierwszy wykorzystuje siłę mięśni, która dociska wiertarkę do obrabianego surowca. Natomiast przy wariancie pneumatycznym wiertło samo naciska na powierzchnię wiercenia, nie wymaga naszej siły (udar pneumatyczny jest stosowany przede wszystkim w wiertarkach do użytku typowo profesjonalnego);
  • maksymalna średnica wiercenia – powinna być dostosowana do rodzaju materiału, w którym mamy zamiar wiercić (najczęściej jest to 10 lub 13 mm);
  • akumulator – to znacznie wygodniejsza opcja, niż konieczność podłączania wiertarki kablem do sieci elektrycznej. Sprawia, że wiertarka jest bardziej mobilna, choć musimy pamiętać o jej regularnym ładowaniu;
  • antypoślizgowy uchwyt – zwiększa bezpieczeństwo podczas pracy.

Ile kosztuje dobra wiertarka udarowa?

Producenci elektronarzędzi oferują nam szeroki wybór wiertarek udarowych z różnych półek cenowych – najtańsze modele kosztują kilkadziesiąt złotych, a najdroższe z kompleksowym osprzętem nawet kilka tysięcy złotych (specjalistyczne i profesjonalne). Ile środków finansowych należy przeznaczyć na przyzwoitej jakości wiertarkę z udarem? Mocną i solidną wiertarkę udarową, która sprawdzi się zarówno przy drobnych pracach domowych, jak i większych remontach, kupimy już za około 500–700 złotych. 

Podsumowując, wiertarka udarowa to elektronarzędzie, które przydaje się zarówno amatorom lubiącym w wolnych chwilach majsterkować, jak i profesjonalistom, którzy przeprowadzają na co dzień remonty. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom wybierzecie wytrzymałą, komfortową w obsłudze i przystępną cenowo wiertarkę z udarem, która będzie inwestycją na lata.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak chronić ogród przed szkodnikami bez użycia chemii
Jak chronić ogród przed szkodnikami bez użycia chemii
Odkryj naturalne metody ochrony twojego ogrodu przed szkodnikami. Poznaj przyjazne dla środowiska alternatywy dla chemicznych środków ochrony roślin.
Optymalizacja systemów pojenia dla bydła mięsnego: jak miski mogą przyczynić się do efektywnej hodowli?
Optymalizacja systemów pojenia dla bydła mięsnego: jak miski mogą przyczynić się do efektywnej hodowli?
Dowiedz się, jak optymalizować systemy pojenia dla bydła mięsnego, aby poprawić wydajność i zdrowie bydła. Znajdź klucze do wykorzystania miski jako skutecznego narzędzia w hodowli.
Pielęgnacja mebli skórzanych
Pielęgnacja mebli skórzanych
Skórzane meble to doskonały wybór, kiedy zależy Ci na wykreowaniu stylowej, ponadczasowej przestrzeni. Skóra znakomicie sprawdza się jako obicie dla […]
Ostatnie wpisy