Wiertarka udarowa to niezastąpione elektronarzędzie, które warto mieć w każdym domu. Jak wybrać łatwy w obsłudze i solidny model, który posłuży nam bezawaryjnie przez lata? Sprawdźmy!
Wiertarka udarowa łączy ruch obrotowy wiertła i ruch posuwisto-zwrotny, tzw. udar, który pozwala na wiercenie otworów w różnego rodzaju materiałach (również twardych w przypadku udaru pneumatycznego) np.:
Dysponując dodatkowym osprzętem, dzięki tego rodzaju wiertarce możemy też mieszać farby i kleje, wkręcać oraz wykręcać śruby i wkręty, polerować, frezować, szlifować, czy usuwać rdzę (należy wówczas dokupić szczotkę obrotową z trzpieniem). To wielozadaniowe elektronarzędzie, które przydaje się podczas generalnego remontu domu lub mieszkania, a także drobnych napraw. Za pomocą wiertarki udarowej możemy usunąć usterki w różnego rodzaju maszynach i urządzeniach.
Wiertarka bezudarowa jest przeznaczona typowo do amatorskiego, sporadycznego użytku (nie nadaje się do cięższych prac). Zużywa się szybciej niż modele z udarem, jest lżejsza i tańsza. Wiertarka bezudarowa przydaje się głównie do obrabiania miękkich surowców typu drewno, nie jest tak uniwersalna jak wariant z udarem. Jej moc to najczęściej 500–700 W. Nawet jeśli pracujemy przeważnie z miękkim materiałem, lepszym wyjściem będzie zakup wiertarki udarowej, gdyż może się przydać w wielu awaryjnych sytuacjach.
>> Przeczytaj także: Narzędzia ręczne i elektryczne, które warto mieć podczas remontu
Szukając wiertarki udarowej do użytku domowego i nie tylko, należy pamiętać o wielu różnych aspektach – jakich? Najważniejsze kryteria, jakie trzeba wziąć pod uwagę podczas wizyty w sklepie z elektronarzędziami, to:
Producenci elektronarzędzi oferują nam szeroki wybór wiertarek udarowych z różnych półek cenowych – najtańsze modele kosztują kilkadziesiąt złotych, a najdroższe z kompleksowym osprzętem nawet kilka tysięcy złotych (specjalistyczne i profesjonalne). Ile środków finansowych należy przeznaczyć na przyzwoitej jakości wiertarkę z udarem? Mocną i solidną wiertarkę udarową, która sprawdzi się zarówno przy drobnych pracach domowych, jak i większych remontach, kupimy już za około 500–700 złotych.
Podsumowując, wiertarka udarowa to elektronarzędzie, które przydaje się zarówno amatorom lubiącym w wolnych chwilach majsterkować, jak i profesjonalistom, którzy przeprowadzają na co dzień remonty. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom wybierzecie wytrzymałą, komfortową w obsłudze i przystępną cenowo wiertarkę z udarem, która będzie inwestycją na lata.