Artykuł sponsorowany
Zakupione meble możesz z powodzeniem złożyć samodzielnie. Nie musisz dodatkowo płacić za taką usługę. Taka umiejętność skręcania jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala oszczędzić pieniądze.
Na początku musisz dokładnie zapoznać się z instrukcją. Jest to oczywiste, ale wiele osób pomija ten krok, albo czyta ją dopiero w trakcie. To jednak bardzo pomocne szczególnie dla początkujących, którzy nie mają większego doświadczenia.
Usiądź wygodnie i postaraj się zrozumieć dobrze instrukcję obsługi. Jeśli masz jakieś wątpliwości, przeczytaj jeszcze raz do skutku. Zazwyczaj jest tam wszystko dobrze wytłumaczone. Czasami taka instrukcja wygląda niestety na skomplikowaną i nieczytelną na pierwszy rzut oka. Ściśle przestrzegaj ilustracji, które się na niej znajdują.
Po tym procesie znajdź odpowiednią przestrzeń na składanie i ją uporządkuj. Warto zorganizować też kogoś do pomocy. Przyda się dodatkowa para rąk. Szczególnie jeśli mebel jest duży, to wymaga zaangażowania co najmniej dwóch osób. Możesz poprosić kogoś z rodziny lub ze znajomych. W przypadku, gdy ocenisz, że nie dasz sobie rady, zatrudnij w tym celu profesjonalistę. Przy prostszych konstrukcjach nie powinno być jednak z tym większego problemu.
Następnym przydatnym krokiem będzie odpakowanie wszystkich części z pudełek. Przed przystąpieniem do składania, warto je policzyć. Konkretna ilość elementów znajduje się zazwyczaj w instrukcji obsługi. Upewnij się, że wszystkie części dotarły do Ciebie w całości. Jeśli nie, możesz złożyć reklamację do sklepu lub zamówić brakujące fragmenty. Wtedy trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać przed składaniem i zaplanować go na inny dzień.
Przyda się też dobra organizacja części. Warto posegregować je kategoriami i ułożyć takie same elementy w jednym miejscu. Zbierz w kupki takie same gwoździe, wkrętki, zaślepki, zawiasy puszkowe i inne. Możesz je również wrzucić do małych pojemników, żeby nie zrobił się bałagan. Na bieżąco kontroluj liczbę części, żeby nie zagubić jakiejś podczas składania.
Pamiętaj również, żeby przygotować potrzebne narzędzia. Jeśli ich nie masz, warto wybrać się do sklepu na zakupy. Na pewno przydadzą się też w innych sytuacjach. Dobrze jest więc w nie nieco zainwestować. Szczególnie jeśli wprowadzasz się do nowego domu lub mieszkania, to warto mieć je przy sobie. Podstawowe narzędzia, które często przydają się do składania mebli to młotek, zestaw śrubokrętów, klucz i miarka. Czasami potrzebne są też elektryczne wkrętarki.
Do niektórych popularnych mebli zamieszczone są instrukcje online. Są one dostępne w Internecie, na przykład na serwisie YouTube. Mogą być one pomocne podczas skręcania bardziej skomplikowanych elementów. Takie filmy są nagrywane przez konkretne firmy albo przez klientów. Pamiętaj, żeby podczas skręcania być cierpliwym i nie zniechęcać się zbyt szybko.
Ważną częścią montażu jest zakładanie zawiasów. Ta część montażu przynosi często początkującym dużo problemów. Są one potrzebne do wszelkich otwieranych elementów, takich jak szafki. Zapoznaj się z ich rodzajami, ponieważ każdy montuje się w nieco inny sposób. Działają one również inaczej. Jednym z nich są na przykład zawiasy równoległe. Ten rodzaj znajduje zastosowanie często w narożnych szafkach, na przykład w tych kuchennych. Zawiasy nakładane są używane w drzwiczkach, w których otwieranie odbywa się na zasadzie naciśnięcia frontu. Trzeba pamiętać też o zamocowaniu do tego specjalnego odbojnika.