Funkcjonalność i estetyczność – tym kierujemy się podczas remontu i urządzania mieszkania. Aby osiągnąć zamierzony efekt, nie zostawiaj planowania na ostatnią chwilę i dobrze się do nich przygotuj.
Jeśli nie przewidujesz przeprowadzenia go samodzielnie, znajdź rzetelną ekipę remontową, która najpierw obejrzy i zmierzy łazienkę oraz sprawdzi wszelkie instalacje. Określi też, które elementy trzeba wymienić, a które będą Ci jeszcze służyć przez lata, oraz poda wstępny kosztorys remontu. Pamiętaj jednak, aby samodzielnie dokonać zakupu chemii budowlanej i wszystkich innych produktów. W ten sposób będziesz miał kontrolę i nad jakością, i nad ich ceną. Nie zapomnij o odłożeniu dodatkowej kwoty na nieprzewidziane wydatki. Najlepiej, aby wynosiła 10–15% już obliczonej sumy.
Przed rozpoczęciem pracy przygotuj odpowiednio łazienkę – wynieś z niej wszystkie meble i akcesoria, aby pozostały tylko urządzenia sanitarne, te, których nie zamierzasz wymieniać. Kolejne działania zależą od tego, czy pozostawisz je ekipie remontowej, czy część prac potrafisz wykonać samodzielnie. Jeśli posiadasz odpowiednie umiejętności, sprzęt i odzież ochronną, możesz skuć kafelki znajdujące się na podłodze i ścianach. Nie zapomnij o tym, aby gruz przekazać do utylizacji. Tak przygotowane pomieszczenie jest gotowe do dalszych prac.
Na samym początku sprawdź, jakie są wymiary pomieszczenia. Dzięki temu od razu będziesz w stanie stwierdzić, czy musisz do niego wstawić jedynie niezbędne meble, czy możesz pokusić się też o dodatkowe sprzęty lub dekoracje. Zakładając, że łazienka jest naprawdę niewielka, wybór kabiny prysznicowej zamiast wanny wydaje się dość oczywistym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o grzejnik, bardzo praktyczny będzie drabinkowy, który nie wygląda „ciężko” i pozwala na zagospodarowanie przestrzeni pod nim. Jeszcze lepszym pomysłem będą elektryczne maty grzewcze lub ogrzewanie podłogowe, droższe, ale i zwalniające miejsce na inne meble.
Podobnie umywalka – podwieszana i podblatowa umożliwi zamontowanie pod nią szafki, w której będą przechowywane choćby środki chemiczne. Warto także sprawdzić, czy kuchnia jest na tyle duża, by w zastępstwie łazienki pomieściła pralkę. Jeśli nie, wybierz tę w możliwie najmniejszym rozmiarze. Suszarka do prania także nie musi zabierać dużo miejsca – na rynku znajduje się wiele składanych modeli, które możesz dyskretnie przechowywać w dowolnym pomieszczeniu. Najlepsza będzie pionowa, bo pomieści znaczną ilość ubrań, zajmując minimalną przestrzeń. To idealne rozwiązanie zwłaszcza dla rodzin z dziećmi.
W przypadku, gdy zależy Ci na pewności, że meble będą idealnie pasowały do wymiarów wnętrza, a przy tym pomieszczą ręczniki i inne przybory, rozważ zamówienie takich na wymiar. Co prawda oznacza to dodatkowy wydatek, ale zdecydowanie zapewni komfort korzystania z łazienki i… spokój, bo nie będziesz musiał mierzyć i dopasowywać każdego mebla po kolei. Dla przykładu: zamiast kilku pojedynczych szafek dobrze byłoby zdecydować się na jedną o wysokości całej ściany. W ten sposób zapewnisz sobie wystarczającą ilość szuflad i półek na łazienkowe akcesoria.
Optycznie powiększy ją odpowiednie rozmieszczenie płytek – zamiast umieszczać je na całych ścianach, można jedynie do połowy wysokości bądź w miejscach, które są najbardziej narażone na kontakt z wodą. Niezbędne będą zwłaszcza przy umywalce czy wannie. Najlepiej zrezygnuj z gęstych wzorów. Świetnie sprawdzą się małe kafelki z delikatnym połyskiem. Pozostałe miejsca wystarczy pomalować farbą odporną zarówno na wodę, jak i ścieranie.
Przechodząc do samych farb – korzystne będzie zdecydowanie się na ściany w jasnym, pastelowym kolorze, które powiększą optycznie wnętrze. Najlepszymi barwami będą oczywiście biel i szarość, a zaraz po nich beż oraz błękit. Jeśli wolisz postawić na żywszy kolor, wybierz taki o chłodnym odcieniu.
Pora na omówienie kwestii rozmieszczenia mebli i akcesoriów. Wanna, prysznic, umywalka czy toaleta nie powinny utrudniać dostępu do drzwi i okien – również dlatego, że w takim wypadku przestrzeń wydawałaby się zagracona. Przy wyborze lustra pamiętaj, aby było w miarę możliwości duże i pozbawione ramy, zwłaszcza te grube i zdobione będą wyglądały „ciężko”. Jeśli jakieś szpargały nie muszą się stale znajdować w łatwo dostępnym miejscu, przenieś je do małych pojemników. Sprawdzą się przede wszystkim zamykane, które można układać jeden na drugim.
>> Zobacz też: Jak wymienić płytki?
Nie popełnij też popularnego błędu polegającego na niedocenieniu roli oświetlenia. Zamiast jednego jego źródła zamontuj w łazience kilka małych. Świetnym rozwiązaniem będą równomiernie rozmieszczone lampki ledowe.
Na koniec – nie zapomnij o zachowaniu bezpieczeństwa. Dobrze przemyśl rozmieszczenie gniazdek elektrycznych, ponieważ nie mogą znajdować się w pobliżu źródeł wody. Dla dodatkowej ochrony warto wybrać takie z bryzgoszczelną klapką.