Tapety wróciły do łask. Wiele osób się zastanawia, jak wytapetować wnętrze na własną rękę, bez zatrudniania fachowców. To prostsze, niż się wydaje, wystarczy pamiętać o tych kilku zasadach!
Producenci tapet oferują nam wiele wzorów, kolorów, który możemy dopasować do naszych upodobań i stylu pomieszczenia. Jeśli chodzi o rodzaje materiałów, z których mogą być wykonane tapety, wyróżniamy m.in. następujące okładziny:
Podczas tapetowania drzwi i okna powinny być zamknięte (nie może być w pomieszczeniu żadnych przeciągów). Od czego zacząć pracę? Najpierw należy odpowiednio przygotować podłoże – musi być czyste, suche, odtłuszczone, gładkie i pozbawione wszelkich nierówności. Warto użyć w tym celu specjalnego gruntu. Na tym etapie należy sprawdzić także każdą rolkę tapety (czy nie ma żadnych wad, czy odcień i nr serii się zgadzają). Kolejny krok to zebranie pomiarów w pomieszczeniu i przycięcie tapety z zachowaniem 5–10 cm zapasu. Następnie należy gruntownie rozprowadzić na ścianie rozrobiony i dokładnie wymieszany klej (dobrany do danego rodzaju tapety). Ważna uwaga! W przypadku okładzin na spodzie papierowym klejem pokrywamy pasy tapety, a nie tylko ścianę i pozostawiamy na kilka minut, aby mogły nasiąknąć preparatem. Co dalej? Przygotowane pasy kleimy: zaczynamy od sufitu, kontynuujemy w kierunku podłogi. Podczas tej czynności warto wygładzać tapetę bawełnianą szmatką lub wałkiem, aby zniwelować ewentualne pęcherzyki powietrza. Na koniec docinamy brzegi okładziny przy suficie i listwie przypodłogowej.
Jeden z popularnych błędów, które robią inwestorzy w trakcie remontu, to zły dobór tapety. Przykładowo nierzadko się okazuje, że osoby bez doświadczenia w tej materii kupują zwykłą tapetę do łazienki, zamiast jej wodoodpornej wersji. Inny błąd to niedokładne wymierzenie pomieszczenia, co skutkuje zakupem zbyt małej ilości potrzebnej do przeprowadzenia prac tapety. Pamiętajmy, że długość tapety w rolkach może znacznie się różnić w zależności od producenta. Kolejne potknięcie, które zalicza sporo osób, to niewłaściwe przygotowanie podłoża. Niestarannie oczyszczona i zagruntowana ściana odpowiada za 90% porażek w temacie tapetowania. Niektórzy kupują nieodpowiedni klej do tapet, co sprawia, że materiał nie trzyma się ściśle podłoża i efekt jest daleki od zadowalającego. Z tego względu należy zawsze kupować klej przeznaczony dla danego rodzaju tapety ściennej. Niewiele osób ma świadomość, że podczas kładzenia tapety nie powinno się wietrzyć pomieszczenia, ponieważ nagła zmiana temperatur zaburza proces wiązania kleju.
>> Przeczytaj także: Farby zmywalne. Sprawdzamy rodzaje farb
Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom tapetowanie ścian przebiegnie u Was bezproblemowo, a efekt przejdzie Wasze najśmielsze oczekiwania.