Duży ogród to duże możliwości. I to nie tylko pod kątem aranżacji zieleni. Jeśli posiadasz dużo wolnej przestrzeni wokół domu, zrób coś dla siebie. A konkretnie – zrób sobie basen!
Przydomowy basen to marzenie nie tylko z czasów dzieciństwa. Wiele osób decyduje się na kupno basenów na stelażu lub nawet wersji dmuchanych, jednak są one o wiele mniej trwałe i odporne na uszkodzenia, niż basen wkopany w ziemię. Jeśli nie chcesz wydawać paru tysięcy co kilka sezonów, dowiedz się jak wyczarować przydomowy basen krok po kroku!
W ciągu ostatnich paru lat kwestie prawne dotyczące budowy basenu ogrodowego uległy znacznemu uproszczeniu. Nie zmienia to jednak faktu, że basen to obiekt budowlany, którego budowę należy odpowiednio udokumentować, aby uniknąć płacenia surowych kar pieniężnych.
Po pierwsze, zwiększono zakres powierzchni, ponad którą konieczne jest otrzymanie pozwolenia na budowę – kiedyś było to powyżej 30 m², obecnie jest to aż 50. Jeśli budowa basenu o powierzchni lustra wody większej niż 50 m² zostanie rozpoczęta bez odpowiedniego pozwolenia, odpowiednie organy mogą nakazać jego rozbiórkę. Warto również pamiętać, że pozwolenie wydawane jest na 3 lata i w tym czasie należy rozpocząć prace budowlane.
Jeśli jednak planujesz budowę basenu o powierzchni mniejszej niż 50 m², możesz rozpocząć nawet dzisiaj – bez żadnych formalności. Wystarczy dobry projekt i wiedza, jak wygląda budowa krok po kroku.
Na początek wybierz miejsce. Musi być to oczywiście powierzchnia równa – można wyrównywać drobne pagórki, jednak będą to dodatkowe kłopoty i stracony czas. Dobrze, jeśli budowę basenu zaplanujemy równo z budową domu. Nie trzeba wtedy wycinać rosnących drzew (co często również wiąże się z uzyskaniem pozwolenia), krzewów, niszczyć trawy.
Odpowiednie miejsce na basen musi być również odpowiednio nasłonecznione. Wybierz tę stronę domu, gdzie w wakacje słońce unosi się na nieboskłonie najdłużej, i zadbaj o to, by w pobliżu nie było wysokich drzew, które mogą zasłaniać promienie słoneczne i zaśmiecać wodę liśćmi.
Kiedy wybierzesz już miejsce, masz przygotowany ogólny projekt budowy, można zabrać się za wykop, a więc przygotowanie miejsca na zbrojenie. Wykop powinien odpowiadać kształtem przyszłej budowli, a dodatkowo uwzględniać przewidywaną grubość ścianek i dna. Niecki mogą być wykonane z bloczków betonowych (najpopularniejsze), żywic zbrojonych włóknem szklanym, a nawet blachy (zazwyczaj kupuje się gotowe od producenta, już uformowane).
Jeśli zdecydujesz się na samodzielne murowanie basenu z bloczków betonowych, musisz pamiętać o wyłożeniu wykopu żwirową podsypką, na której wykłada się siatkę zbrojeniową. Na niej muruje się całą nieckę – dno oraz boczne krawędzie – a następnie tynkuje, oczywiście wewnątrz. Uwzględnij miejsca na niezbędne elementy, jak reflektory czy pompę. Po wykonaniu zewnętrznej instalacji cieplnej – można wykonać ją ze styropianowych płyt – wystarczy zamontować ostatnie elementy kompozycyjne i nalać wodę.
Aby basen służył nam jak najlepiej, trzeba nauczyć się rutyny pielęgnacyjnej, która pozwoli na zachowanie wody świeżej i czystej. Po pierwsze, należy regularnie kontrolować czystość i sprawność filtrów w skimmerze i pompie. To one odpowiadają za wyłapywanie zanieczyszczeń gromadzących się na powierzchni wody.
Najważniejsza jest stała kontrola ilości chloru w wodzie. Spadek poniżej poziomu może skutkować zabrudzeniem wody i powstawaniem glonów, zbyt duże stężenie – powodować alergie i poparzenia skóry. Na rynku dostępny jest chlor w proszku lub tabletkach.
>> Zobacz też: Podgrzewany basen w ogrodzie. Koszty, instalacja, utrzymanie
Warto także przynajmniej raz na tydzień odświeżyć dno basenu specjalnym odkurzaczem. Dzięki temu unikniesz zalegania zanieczyszczeń, których nie wyłapały filtry, a także upewnisz się, że w basenie nie tworzą się glony.