Stare meble klasyczne są niewątpliwie prawdziwymi arcydziełami, szczególnie dla koneserów sztuki. Z tego względu wciąż wielu pasjonatów renowacji mebli pozwala im na drugie życie. Często uzupełniają nimi nowoczesne aranżacje jadalni czy salonów.
Nie ma osoby, która choć raz nie zachwyciłaby się zabytkowymi meblami. Pięknem drewna zdobionych komód czy krzeseł ze wzorzystymi obiciami lub niemal królewskimi fotelami. Pomimo upływu lat i nieustannie zmieniającymi się trendami w aranżacjach wnętrz, meble klasyczne wciąż pozostają w modzie. Wiele z nich, ze względu na swoją unikatowość, można uznać za prawdziwe perełki.
Meble zabytkowe, sprawdzą się również w połączeniu z nowoczesną aranżacją. Pomimo że sklepy meblowe oferują meble stylizowane na klasyczne, nic nie zastąpi oryginalności i wyjątkowości, którymi charakteryzują się meble zabytkowe. Zwłaszcza że często meble te mają swoją historię, niewątpliwie wartą poznania, co czyni je jeszcze bardziej nietuzinkowymi i niezwykłymi. Wykonanie zabytkowych mebli, ich niepowtarzalny styl oraz stałe zainteresowanie zachęca, aby pozwolić im na „drugie życie”.
W stacjonarnych sklepach z antykami oraz w Internecie można znaleźć wiele ofert sprzedaży mebli zabytkowych. Jednak dokonując zakupu w sieci, często narażeni jesteśmy na zakup mebla, który tylko wydaje się być meblem zabytkowym. Szczególnie dla początkujących osób, niemających odpowiedniej wiedzy czy doświadczenia, dokładne rozpoznanie bywa trudnością. W rezultacie bywa to powodem nierzadkich pomyłek w postaci zakupu mebli stylizowanych na klasyczne, a nie oryginałów, szczególnie jeśli sprzedający nie jest w pełni uczciwy.
Specjaliści podkreślają, że podstawowym sposobem na rozpoznanie falsyfikatu jest podstawowa wiedza z zakresu historii sztuki użytkowej czy sama fachowa porada u specjalisty przed dokonaniem zakupu. Kolejnym sposobem na rozpoznanie mebla, który nie jest oryginałem, jest precyzyjna analiza konstrukcji modelu. Im mniej zarysów współczesnych, tym większa pewność, że konkretny mebel jest antyczny. Warto również zwrócić uwagę na ślady użytkowania, a nawet zapach drewna.
Niewidoczne części mebla to również cenna wskazówka. W meblach antycznych wykończenia nie są tak staranne, jak w wypadku mebli stylizowanych. Oryginalne antyki, szczególnie na plecach szaf i komód mają deski, które nie zostały w pełni okorowane, a nawet są z wystającymi drzazgami, co sugeruje ręczne wykonanie. Meble stylizowane ze względu na wykorzystanie maszyn stolarskich będą na pewno staranniej obrobione, a przede wszystkim wykonane z drewna gładko heblowanego.
Renowacji zabytkowych mebli możemy dokonać na dwa sposoby. Pierwszy, to udać się do odpowiedniego zakładu, zajmującego się profesjonalną renowacją starych mebli. Jednak to wiąże się często z dużymi kosztami, niekiedy przekraczającymi nawet wartość samego mebla. Drugi wiąże się z większym nakładem samodzielnej pracy. Jeśli lubimy wszelkie zabawy typu do it yourself czy zero waste, a do tego cechujemy się cierpliwością, dokładnością oraz zapałem, możemy wykonać taką renowację samodzielnie, za pomocą farby czy nowego obicia.
Wiele osób interesujących się meblami zabytkowymi, zastanawia się, jak wygląda renowacja tego typu mebli w zaciszu domowym. Sposób odnowienia starego mebla zależy przede wszystkim od efektu, jaki chcemy uzyskać na końcu naszej pracy. Jeśli chcemy wyeksponować rys słojów oraz podkreślić naturalny odcień drzewa, możemy wykorzystać oleje lub lakiery. Jednak dla uzyskania całkowicie nowego stylu, należy wybrać renowację za pomocą farb.
>> Przeczytaj także: Drewniana podłoga. Sposoby na odświeżenie drewnianej podłogi
Jeśli chcemy pozbyć się starych i łuszczących się powłok malarskich czy lakierniczych, należy w tym celu użyć odpowiedniej szlifierki lub gruboziarnistego papieru ściernego, jest to podstawowy etap przygotowania powierzchni do pełnej renowacji zabytkowego mebla. Warto również sprawdzić, czy mebel nie ma w sobie dziur w drewnie lub obiciu w przypadku krzeseł, jak i foteli. Ich obecność może sugerować, że w zagłębieniach znajdują się szkodniki.
Co ważne, podczas usuwania poprzedniej powłoki malarskiej, a co za tym idzie szlifowania drewna, jednocześnie należy wyrównać mniejsze ryski na powierzchni drewna. Jeśli zauważalne są większe ubytki, powinno się je uzupełnić masą szpachlową do drewna, której odcień dobieramy do docelowego koloru mebla. W taki sposób, w pełni odrestaurowany zabytkowy, nie tylko uzupełni atrakcyjne wnętrze, ale i będzie powodem do własnej satysfakcji.