Łazienka musi być przede wszystkim funkcjonalna. Jej aranżacja to trudne zadanie. Sprawdź, jakich błędów się wystrzegać. Zaoszczędzisz tym samym nie tylko pieniądze, ale i nerwy. Oto najpopularniejsze błędy popełniane podczas urządzania łazienki.
Starannie przygotowany projekt łazienki to podstawa. Nawet niewielką przestrzeń można urządzić funkcjonalnie. Często popełnianym błędem jest jednak zapominanie o tym, jak ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy wszystkimi sanitariatami i meblami. Jeśli pole manewru i swobody ruchów zostanie mocno zawężone, możemy odczuwać dyskomfort czy wręcz irytację. Dobrze zatem, by przerwa ta wynosiła co najmniej 20–30 centymetrów.
Dodatkowo, gdy decydujemy się na kabinę prysznicową z uchylnymi drzwiami jedno- bądź dwuskrzydłowymi, muszą się one swobodnie otwierać. Tak samo jest ze wszystkimi szafkami – drzwiczek nie może nic blokować.
Doskonale rozumiemy, że fanom kąpieli trudno wyobrazić sobie łazienkę bez wanny. Niestety w małym pomieszczeniu zdecydowanie lepiej sprawdzi się kabina prysznicowa, która zwiększy przestrzeń użytkową.
Co ważne, wysoki brodzik prysznica w żadnym razie nie zastąpi wanny, a jeszcze może utrudniać wchodzenie. To też dodatkowe miejsce do sprzątania, które wbrew pozorom wcale nie jest tak łatwo utrzymać w czystości.
Ciekawym rozwiązaniem są kabiny zupełnie bez brodzika. Tutaj jednak trzeba zadbać o prawidłowe przygotowanie podłogi, tak by woda nie zalewała ani całej łazienki, ani sąsiada z dołu.
A skoro o podłodze mowa, to zwracajmy uwagę na to, jakie płytki wybieramy do jej pokrycia. Powinny być one przede wszystkim antypoślizgowe, by zniwelować możliwość upadku po wyjściu z wanny czy spod prysznica. Tutaj nie ma kompromisów, bo śliskie płytki są po prostu niebezpieczne.
Nawet najlepszy projekt łazienki okaże się fiaskiem, gdy w codziennym użytkowaniu okaże się, że nie mamy gdzie schować dodatkowych ręczników, sprzętów do stylizacji włosów czy kosmetyków. Same otwarte półki też nie zdadzą egzaminu. Warto wykorzystać wszystkie możliwe miejsca i jeśli nie znajdziemy gotowych mebli, to zlecić ich wykonanie stolarzowi. Polecamy zabudowane szafki podumywalkowe oraz znajdujące się nad muszlą klozetową.
W każdej łazience panują charakterystyczne warunki, które można prosto określić jako ciepłe i wilgotne. Stąd też niezbędna jest dobra i sprawnie działająca wentylacja. Z tym bywa jednak różnie i może się to wręcz skończyć pojawieniem pleśni i grzybów. Czego się więc wystrzegać? Braku kratek lub zbyt małej liczby kratek wentylacyjnych oraz w pełni zabudowanych drzwi bez podcięcia wentylacyjnego lub specjalnych otworów w dolnej części.
Na koniec jeszcze jeden dość często popełniany błąd – źle zaplanowane oświetlenie. Jak wiadomo, w każdym pomieszczeniu powinniśmy podzielić oświetlenie na główne – na przykład w formie lampy montowanej w centralnej części sufitu – i robocze – przy lustrze, np. lampy liniowe umieszczone wzdłuż tafli i po obu jej stronach, tak by dokładnie widzieć swoją twarz.
Zdj. główne: Steven Ungermann/unsplash.com