Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Biurko stanowi centralny element pokoju ucznia. Sam wybór mebla to jednak dopiero początek aranżacji przestrzeni do nauki. Zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do skupienia na realizowanych zadaniach wymaga wyposażenia go w dodatkowe, przydatne akcesoria. Jak urządzić biurko w pokoju dziecięcym?
Wygodne korzystanie z biurka wymaga posiadania odpowiedniego krzesła. Chętnie wybierane są krzesła obrotowe, o wielkości dostosowanej do wzrostu dziecka oraz wysokości blatu biurka. Dobrym pomysłem są krzesła na kółkach, z regulowaną wysokością siedziska oraz możliwością regulacji kąta nachylenia oparcia. W zależności od preferencji wybrać można krzesło z podłokietnikami lub bez. Krzesła do biurek dziecięcych dostępne są w wielu wzorach i kolorach – najmłodsi uczniowie chętnie wybierają modele nawiązujące wzornictwem do ulubionych gier lub kreskówek. Podłogę pod krzesłem zabezpieczyć można przed porysowaniem specjalną matą ochronną. Będzie ona stanowić dodatkowo element wygłuszający w czasie przesuwania się kółek krzesła.
Biurko ucznia należy ustawić w taki sposób, aby docierała do niego jak największa ilość światła słonecznego. Obowiązkowym elementem wyposażenia jest jednak również lampka, zapewniająca odpowiednie oświetlenie przestrzeni do nauki podczas pisania i czytania po zmroku. Lampki na biurko, z regulacją wysokości źródła światła, dostępne są w wielu rodzajach, kolorach i wzorach. Można pokusić się nawet o model z możliwością zmiany barwy światła. Trzeba również pamiętać o prawidłowym ustawieniu lampki. W przypadku uczniów praworęcznych powinna ona znaleźć się po lewej stronie biurka, jeśli natomiast dziecko pisze lewą ręką – po prawej. Dzięki takiemu ustawieniu uczeń nie będzie zasłaniać sobie światła w czasie pisania.
Blat biurka ucznia warto zabezpieczyć specjalną matą ochronną. Dzieci przy swoich biurkach tną, kleją i malują, mata pozwoli więc skutecznie chronić blat przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Dodatkowo sama może stanowić przydatny dodatek. Dostępne są różne ich rodzaje, również z nadrukami. Mata może być jednocześnie mapą świata, tablicą wzorów matematycznych lub zawierać inne przydatne dla ucznia informacje.
Jeśli dziecko korzysta na biurku ze stacjonarnego komputera, konieczna będzie specjalna nadstawka na monitor. Dzięki takiej podstawce monitor nie zajmuje miejsca bezpośrednio na blacie, zostawiając więcej miejsca na rozłożenie książek lub zeszytów. Konieczne jest również zorganizowanie miejsca do przechowywania przyborów do pisania. Kredki, ołówki, długopisy, gumki i inne akcesoria bezładnie wrzucone do szuflady nie są najlepszym rozwiązaniem problemu. Sprawdzą się za to organizery na biurko, na przykład w formie kilku połączonych kubków o różnej wysokości. Taki gadżet pozwala na uporządkowanie wszystkich niezbędnych przyborów w sposób ułatwiający korzystanie z nich w czasie nauki.
Organizując biurko w pokoju ucznia, warto również uwzględnić preferencje młodego właściciela. W końcu to jego przestrzeń do pracy – dziecko powinno się tam czuć pewnie.
Zdjęcie: materiał Klienta.