Artykuł sponsorowany
Wnętrze domu tuż po remoncie jest świeże, odnowione, często urządzone w odmienny sposób niż wcześniej. Wtedy nowe pomieszczenie staje się zazwyczaj ulubionym miejscem do spędzania czasu wśród domowników. Po jakimś czasie okazuje się jednak, że wystrój na nowo zaczyna być nudny i męczący. W takiej sytuacji kolejny remont wcale nie jest konieczny. Zobacz, jak samodzielnie odmienić wygląd swoich mebli, aby na nowo stały się ozdobą.
Jeśli masz w domu meble z prawdziwego drewna, a nie sklejki czy płyty wiórowej, możesz postawić na zmianę ich koloru farbą. Pomalowanie szafki nocnej czy etażerki w sypialni na nowy kolor, może całkowicie odmienić wnętrze. Zwłaszcza, jeśli chodzi o proste, chłodne wnętrza, wprowadzenie nawet drobnego akcentu koloru w postaci na przykład pomalowanych nóg stolika, będzie wyglądało świetnie i ożywi wystrój pomieszczenia. W ten sam sposób możesz podejść na przykład do kredensu czy krzeseł w jadalni. Malowanie jest zazwyczaj procesem, który dość łatwo cofnąć w razie zmiany koncepcji, więc nie musisz podejmować dużych decyzji.
Jedyne co potrzebujesz, żeby odnowić drewniane meble to papier ścierny o średniej i drobnej gradacji, pędzel, primer oraz farba. Po starciu warstwy lakieru czy poprzedniej farby z powierzchni drewna, pomaluj je bazą, a następnie farbą w wybranym kolorze. Nic prostszego!
Rzadko kiedy przy odświeżaniu wnętrza bierze się pod uwagę to, jak bardzo istotne są szczegóły. To właśnie w nich często zawarty jest cały duch pomieszczenia. W związku z tym, czasem wystarczy wymienić gałki do szafek, aby cały pokój nabrał innego wyrazu. Pięknie zdobione, kolorowe, błyszczące lub malowane gałki nadają całemu meblowi kompletnie inny charakter. Dzięki zwróceniu uwagi na takie małe rzeczy i docenieniu ich potencjału można odnowić meble naprawdę niewielkim kosztem.
Pomieszczeniem, które zazwyczaj najwięcej zyskuje, właśnie dzięki drobiazgom i akcentom, jest kuchnia. Zazwyczaj jej styl jest dość uniwersalny, bo jest to pomieszczenie głównie użytkowe. Jest to więc idealne “czyste płótno” do eksperymentowania z wystrojem. Uchwyty do mebli kuchennych to niewielki gadżet, który może sprawić, że meble będą bardzo nowoczesne lub zamienią się w wyposażenie idealne do kuchni w stylu wiejskim.
To propozycja dla osób odważnych, które nie boją się wyzwań i lubią projekty DIY. Zmiana tapicerki na krzesłach, fotelu czy kanapie wcale nie jest aż taka trudna. Wymaga jedynie cierpliwości i dużej dokładności oraz podstawowej wiedzy z zakresu matematyki. Wymierzenie ilości tapicerki potrzebnej na dany mebel to tak naprawdę najtrudniejsze zadanie. Jeśli już to masz za sobą, pora wziąć do ręki pistolet tapicerski i zabrać się za pracę! Najpierw należy wyjąć stare zszywki i zdjąć stary materiał, a następnie przymierzyć połać nowej tapicerki i przystąpić do działania. Tkaninę przykładaj równo i dokładnie, bo poprawki nie zawsze są możliwe. Im mniejszy mebel, tym oczywiście łatwiej jest pokryć go tapicerką, ale nawet duże sofy i narożniki można fantastycznie odświeżyć bez ingerencji profesjonalistów.
Odnawianie mebli na własną rękę jest bardzo satysfakcjonujące i może być świetną zabawą. Pamiętaj, aby dobrać swój projekt nie tylko pod swoje chęci, lecz także pod możliwości oraz wymagania sprzętowe. Czasem można zastąpić śrubokręt nożem, jednak przy ponownym składaniu mebli nie będzie to najlepszy pomysł.
Fot.: Julian Hochgesang/unsplash.com