Materiał Partnera
Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Choroby roślin są coraz bardziej powszechne i stanowią dla nich bardzo duże zagrożenie. Jak wskazują specjaliści zajmujący się chorobami roślin, mogą powodować nawet zahamowanie wzrostu i przechodzić na sąsiednie rośliny, ostatecznie powodując nawet ich obumieranie. Jak temu zapobiec? Czym są choroby grzybowe i choroby bakteryjne roślin? Jak się objawiają? Czy można traktować je środkami ochrony roślin? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Porażone części rośliny, czy plamistość liści albo zgnilizna korzeni szczególnie na spodniej stronie liści to tylko przykład objawów, które mogą wskazywać na choroby roślin. Jak sobie z nimi radzić? Jak rozpoznać? Jak zwalczyć problem? Czytaj dalej i dowiedz się więcej.
Choroby roślin to jeden z największych problemów ogrodników, którzy próbują stworzyć piękny ogród. Bakterie, czy grzyby mogą zniweczyć nawet najpiękniejsze plany, dlatego należy pamiętać, że pielęgnacja roślin nie powinna być ograniczona tylko do podlewania, czy codziennej pielęgnacji.
Aby rozpoznać, czy roślina jest zdrowa, czy chora, koniecznie musisz ją obserwować, aby zauważyć nawet najmniej niepokojące zmiany. Szybka reakcja to znacznie większa szansa na to, że uratuje się zaatakowaną roślinę.
Objawy najczęściej zauważa się na liściach i łodygach roślin ozdobnych i nie tylko, których wygląd bardzo się zmienia. Zahamowanie wzrostu, czy zgnilizna korzeni takiej rośliny również powinno wzbudzać niepokój. Wszystkie te sygnały wskazują na konieczność zastosowania odpowiednich środków ochrony roślin, przede wszystkim po to, aby nie tylko uratować daną roślinę, ale też zapobiec rozprzestrzenieniu się chorób na inne.
Istnieje kilka konkretnych objawów chorób roślin, które wskazują, że powinno się pomyśleć o zastosowaniu odpowiednich środków, aby je ochronić. Najczęściej, jak już wspomnieliśmy, są to zmiany na łodygach lub liściach.
Okazuje się jednak, że każdy z objawów może oznaczać nieco inną chorobę – na przykład zamieranie zimozielonych roślin od dołu to zazwyczaj fytoftoroza, a zamieranie i zrakowacenie pędów oznacza nekrozę. Tymczasem biały nalot na liściach oznacza, że roślinę najprawdopodobniej zaatakował mączniak prawdziwy, czy mączniak rzekomy.
Najlepszy sposób na walkę z chorobami roślin jest prosty – zastosuj preparaty na choroby grzybowe roślin. Jak się okazuje, odpowiednie narzędzia oraz produkty mogą naprawdę zdziałać cuda. Jeśli wybierzesz specjalistyczne środki, wysokiej jakości, sprawdzone, opatrzone certyfikatami i przede wszystkim z dobrego sklepu możesz liczyć na sukces w kwestii uratowania rośliny, szczególnie, jeśli chodzi o rośliny ozdobne. Choroby wywoływane przez bakterie i grzyby bywają naprawdę różne.